Jak zastąpić przerwę na „dymek” w pracy?
Co pracownicy robią w czasie przerwy? Wielu z nich niestety wykorzystuje ją na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. To moment, w którym mogą odreagować sytuacje stresowe, poznać plotki z życia firmy lub po prostu wyjść poza miejsce pracy. Istnieją jednak ciekawsze alternatywy, przy tym na pewno dużo zdrowsze. Podpowiadamy, jak zastąpić przerwę na przysłowiowego „dymka”.
Zwykle palenie służy zaspokojeniu jakiejś potrzeby np. rozładowania napięcia, zapewnienia sobie chwili relaksu. Czasem jednak sięgamy po papierosa rutynowo np. po posiłku, wychodząc z domu, podczas stresowych sytuacji w pracy. Te nawyki można zastąpić innymi.
W ramach projektu „Nie palę, bo…” pokazujemy zdrowe alternatywy, które pomogą zastąpić przerwę na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Podstawą jest oczywiście motywacja. Głód nikotynowy da się przezwyciężyć wtedy, gdy zlikwidujemy pozytywne skojarzenia związane z papierosami i uwolnimy nasze myśli od chęci zapalenia. Dostępnych jest wiele metod, które pomogą poradzić sobie z fizyczną i psychiczną potrzebą palenia – mówi Patrycja Kosińska z Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP, realizatora projektu „Nie palę, bo…”.
Aktywność fizyczna podczas pracy jest wskazana. Można zrobić kilka prostych ćwiczeń na krześle lub w pozycji stojącej, albo po prostu wybrać się na krótki spacer. W rzucaniu palenia pomagają również zdrowe przekąski. Zielone smoothie, kolorowy sok lub pyszne owoce i warzywa czy pożywna kanapka. W ten sposób zastąpimy głód i zajmiemy myśli czymś przyjemnym. Można również wypić szklankę wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa na samopoczucie, metabolizm, cerę, a także koncentrację.
Pracując przy biurku możemy zrobić sobie przerwę na małe porządki – poukładać rzeczy, przetrzeć monitor. To na pewno poprawi nasze samopoczucie. Można też zaplanować dzień. Warto zapisać najważniejsze zadania oraz myśli w kalendarzu. Wtedy udowadniamy sobie, że panujemy nad swoimi obowiązkami. Książka to również dobry pomysł. Czytając inspirującą lekturę podczas 5 minutowej przerwy można się dobrze zrelaksować.
Warto też pilnować swojego oddechu. Krótkie ćwiczenia oddechowe pomogą się odstresować, wzmocnią przeponę i odciążą mięśnie szyi. Wystarczy 5 minut każdego dnia.
Dla kobiet sposobem może być odświeżający makijaż. Zamiast zatruwać cerę dymem papierosowym można zrobić sobie mały zabieg kosmetyczny. Wystarczy wziąć ulubiony krem odżywczy lub po prostu kosmetyczkę z podstawowym zestawem do makijażu.
Dobrym pomysłem jest znalezienie partnera w rzucaniu palenia. Razem można korzystać z przerwy w zdrowy sposób i robić choćby wspólne ćwiczenia. Przy ciągłym braku czasu dla najbliższych, można go wygospodarować właśnie rezygnując z przerwy na „dymek.
Najważniejsze jest natomiast, aby doceniać swoje sukcesy i koncentrować się na korzyściach jakie przynosi rzucenie palenia. Nie warto pozwalać, aby to nałóg rządził naszym życiem.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.