Jak zbudować ekologiczną strategię reklamową: Krok po kroku
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z potrzeby wdrażania praktyk zrównoważonego rozwoju. Nie tylko ze względu na oczekiwania klientów i partnerów biznesowych, ale również z powodu rosnącej presji regulacyjnej. Jak pokazuje raport Thomson Reuters Institute, aż 71% liderów spodziewa się, że znaczenie kwestii ESG będzie nadal rosło w strategiach korporacyjnych. Oto jak krok po kroku zbudować ekologiczną strategię reklamową, która będzie wspierać te cele.
Krok 1: Obliczanie śladu węglowego organizacji
Pierwszym krokiem do zbudowania zrównoważonej strategii jest zrozumienie i obliczenie śladu węglowego firmy. Ślad węglowy to całkowita ilość gazów cieplarnianych (w tym dwutlenku węgla), które są emitowane bezpośrednio i pośrednio przez organizację. Aby go obliczyć, firma musi przeanalizować wszystkie swoje działania — od zużycia energii po logistykę i produkcję. Istnieją specjalistyczne narzędzia i agencje, które pomagają w tym obliczeniu, zapewniając precyzyjne dane, które mogą stanowić podstawę do dalszych działań. W efekcie uzyskamy solidny fundament, który potwierdzi, że nie tylko mówimy, ale także działamy. Często bowiem obliczenie śladu węglowego jest punktem wyjścia do realizacji działań, które mają go zredukować.
Krok 2: Współpraca z firmami świadomymi ekologicznie
Kolejnym krokiem jest wybór partnerów biznesowych, którzy również przywiązują wagę do zrównoważonego rozwoju. Firmy takie jak Patagonia, która od lat przoduje w ekologicznym podejściu do biznesu, czy IKEA, inwestująca miliardy w odnawialne źródła energii, mogą stanowić inspirację. Przykładów można jednak szukać także w Polsce. Jednym z nich jest inwestycja w technologie takie jak instalacje fotowoltaiczne i zmiana solwentu na tusze wodne, jak to zrobiła firma Recevent. Tusze wodne są nieszkodliwe dla środowiska, nie mają toksycznych rozpuszczalników, ale dają doskonałą trwałość wydruków. Warto szukać dostawców i partnerów, którzy mają ugruntowaną politykę ESG i którzy mogą wspierać nasze cele reklamowe, wykorzystując odpowiednie nośniki.
Krok 3: Edukacja pracowników
Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest edukacja pracowników na temat znaczenia działań ekologicznych. Zrozumienie, dlaczego firma podejmuje pewne kroki i jakie korzyści przynoszą one środowisku, zwiększa zaangażowanie i wspiera wewnętrzną kulturę zrównoważonego rozwoju.
Znaczenie strategii ekologicznej w reklamie
Zastosowanie takiej strategii nie tylko wpisuje się w globalne trendy i oczekiwania konsumentów, ale też przynosi korzyści finansowe. Jak wynika z raportu “Eko Echo”, reklamy z przekazami środowiskowymi mają ogromny wpływ na percepcję marki i są coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Ich wartość osiągnęła prawie 46 milionów złotych miesięcznie.
Podjęcie działań w kierunku ekologicznej strategii reklamowej może więc nie tylko pomóc planecie, ale również zwiększyć lojalność klientów, otwierając nowe możliwości rynkowe i zyskując przewagę konkurencyjną.

Z ziemniaka zrobili biznes

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.