Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Szkodniki mogą pojawić się wszędzie – od pięciogwiazdkowych hoteli i eleganckich restauracji po domy jednorodzinne i miejskie parki. Wielu ludzi bagatelizuje problem gryzoni, nie zdając sobie sprawy, że ich obecność może wiązać się nie tylko z zagrożeniem sanitarnym, ale także z konsekwencjami prawnymi. Sanepid, deratyzacja i przepisy – to tematy, które warto znać, szczególnie jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś właścicielem nieruchomości. Czy obowiązkowa deratyzacja to tylko mit, czy jednak realny obowiązek? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Co mówi sanepid – deratyzacja w Polsce
Kontrola i eliminacja populacji gryzoni to esencja znaczenia deratyzacji. Mogą to być kuny, myszy czy też szczury, zazwyczaj jednak właściciele nieruchomości narażeni są na inwazję tych ostatnich. Gryzonie, poza powodowaniem strat finansowych, mogą też przenosić groźne choroby, takie jak dur brzuszny, hantawirus czy leptospiroza. Obowiązkowa deratyzacja obejmuje głównie właścicieli, posiadaczy oraz zarządców nieruchomości. Są to na przykład kamienice, bloki, restauracje, instytucje medyczne czy sklepy spożywcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o deratyzacji, zajrzyj w link: https://www.grupastop.pl/deratyzacja/
Obowiązkowa deratyzacja dwa razy do roku?
Obowiązek deratyzacji należy spełnić minimum dwa razy w roku, co zwykle odbywa się w miesiącach wiosennych i jesiennych. Czy, skoro jest to konieczność, koszty pokrywa sanepid? Deratyzacja jest opłacana przez osoby, których dotyczą przepisy, czyli właścicielach nieruchomości. Usunięcie szczurów i okazanie dowodu obowiązkowej deratyzacji spoczywa właśnie na nich. Jeśli właściciel nie dostosuje się do obowiązujących przepisów i nie wykona wymaganych zabiegów, może doczekać się kary pieniężnej, a w określonych przypadkach sanepid może zadecydować np. o zamknięciu lokalu gastronomicznego.
Obowiązek deratyzacji – ustawa stawia sprawę jasno
Przepisy prawne odnośnie obowiązkowej deratyzacji – ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Nakłada obowiązek eliminacji m.in. gryzoni, insektów i szkodników z nieruchomości.
Kolejnym aktem prawnym, który stanowi podstawę do obowiązku deratyzacji: ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, gdzie w art. 4 czytamy, że rada gminy powinna wyznaczyć obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzenia. Więcej informacji na ten temat w artykule: Deratyzacja a przepisy prawne. Dla kogo deratyzacja jest obowiązkowa? https://www.grupastop.pl/deratyzacja-a-przepisy-prawne/
Obowiązkowa deratyzacja – jak pozbyć się szkodników?
Szczury i myszy potrafią być prawdziwym utrapieniem. Uszkodzone instalacje elektryczne i wodno-kanalizacyjne, zanieczyszczona żywność, zniszczenie reputacji – to tylko niektóre z możliwych konsekwencji pojawienia się gryzoni. Nie narażaj się na pogłębiające się straty materialne. Domowe sposoby na szczury doprowadzają zwykle do eskalacji problemu, niepotrzebnej frustracji i stresu.
Wykonaj obowiązkową deratyzację z pomocą profesjonalistów – dzięki temu zmaksymalizujesz bezpieczeństwo zabiegu. Eksperci mają wieloletnie doświadczenie, sprawdzony sprzęt oraz rodentycydy, które nie powinny być stosowane bez odpowiedniej wiedzy i szkoleń. Zaufaj firmom, które świadczą usługi usuwania gryzoni, które pozbędą się ich skutecznie i zgodnie z najwyższymi standardami, abyś mógł cieszyć się spokojem w swoim otoczeniu. Jeśli nie wiesz, gdzie szukać pomocy, firma Grupa Stop świadczy kompleksowe usługi deratyzacji, które pomogą ci uporać się z nieproszonymi gośćmi.
Źródło informacji: GRUPA STOP
Materiał promocyjny

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.