Jakie pokrycia dachowe będą modne w 2020 roku?
Najnowsze trendy w pokryciach dachowych idą w parze z najbardziej aktualnymi stylami architektonicznymi. Nowoczesne bryły budynków wymagają zwieńczenia idealnie pasującymi do nich dachami. Wraz z firmą Regamet, polskim producentem pokryć dachowych, wskazujemy, jakie wzory będą najbardziej modne w 2020 roku.
Dominującą od kilku lat tendencją w architekturze jest minimalizm. To nurt odznaczający się maksymalną prostotą i spójnym, stonowanym charakterem. Jednocześnie lubi on materiały najwyższej jakości, które same w sobie zdobią modernistyczne budynki.
Przede wszystkim wysoka jakość
Przy tak dużej oszczędności formy każdy szczegół jest widoczny. Pokrycie dachowe musi więc być wykonane przede wszystkim bardzo starannie, z materiałów o najwyższych parametrach technicznych i estetyce. Specjaliści firmy Regamet produkującej blachodachówki, blachy dwumodułowe i panele dachowe, radzą, aby zwracać uwagę nie tylko na kolory i kształty wybieranych profili, ale również na to, z jakiej jakości materiałów są one wykonane i czy mają odpowiednią powłokę, która będzie chronić dach nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi i klimatycznymi, ale również nadawać mu odpowiednie, piękne wykończenie.
Prostota formy i nowoczesność dachu dwuspadowego
Jednymi z najmodniejszych są obecnie budynki o bryle prostopadłościanu z dwuspadowym, najczęściej bezokapowym dachem. Tworzone są one z myślą o najwyższej energooszczędności. Najczęściej stosowaną w ich przypadku kolorystyką elewacji są różne odcienie bieli oraz czernie i szarości. Tego typu budynki są również często pokrywane w całości jednym z najmodniejszych materiałów np. blachą, łupkiem, drewnem
Takie domy wyglądają wyjątkowo zjawiskowo i wyróżniają się na tle tradycyjnego budownictwa, mimo że ich stylistyka jest dość surowa i oszczędna. Podobnie prezentują się dachy, którymi są przykryte. – Idealnie współgrają z nimi nowocześnie prezentujące się blachodachówki w kolorach grafitowych, czarnym lub jasnych odcieniach szarości – mówi Bartłomiej Ukowski, dyrektor handlowy firmy Regamet. Specjalista zwraca również uwagę na formę profilu pokrycia dachowego, który będzie najlepiej pasował do minimalistycznej bryły budynku. – W tym przypadku królują blachodachówki o prostym kształcie, z jak najdelikatniejszymi przetłoczeniami. Dobrym wyborem jest dostępna w naszej ofercie jedna z minimalistycznych blachodachówkek dwumodułowych, której płaska powierzchnia została wzbogacona jedynie o bardzo wąskie falowanie. Nadaje jej to oryginalny kształt i zabezpiecza szczelność łączonych arkuszy.
Innym rodzajem pokrycia dachowego, które również doskonale wpisuje się w charakter nowoczesnych, minimalistycznych budynków z dachem dwuspadowym, są tradycyjne blachy na rąbek stojący. Choć należą one do najstarszych technologii stosowanych w budownictwie i znajdują zastosowanie na dachach zabytków oraz obiektów sakralnych, to obecnie przeżywają swój renesans i są najbardziej pożądaną postacią pokrycia dachowego na modernistycznych bryłach. Wyglądają niezwykle atrakcyjnie i mają zastosowanie, zarówno jako pokrycie prostych, dwuspadowych dachów, jak i części elewacji tych budynków.
Minimalizm i solidność dachu jednospadowego
Poza prostymi dachami dwuspadowymi, bardzo dużą popularnością cieszą się również budynki z dachami jednospadowymi o małym kącie nachylenia. To kolejny ukłon architektury w kierunku minimalizmu. Sprawdzają się one na terenach o gęstej zabudowie – w miastach i na przedmieściach.
– Takie połacie dachowe wymagają pokrycia o absolutnej szczelności na przeciekanie. W tym przypadku propozycją dla inwestorów ceniących innowacyjny design i niezawodną jakość są panele dachowe nawiązujące estetyką do tradycyjnych pokryć na rąbek stojący. Tego typu produkty dostępne w naszej ofercie nie tylko nadają budynkom lekkiej, szlachetnej linii, a przez to niepowtarzalnego charakteru, ale również zapewniają wysoką jakość i odporność pokryciu dachowemu. Jest to rozwiązanie niezwykle trwałe, ponieważ wykonujemy je z wyselekcjonowanej, zabezpieczonej unikatową powłoką ochronną blachy – podkreśla Bartłomiej Ukowski z firmy Regamet.
Ukryte i niezawodne orynnowanie
Mówiąc o dwóch najmodniejszych typach budynków i ich dachów, należy wspomnieć również o idealnie komponującym się z nimi orynnowaniu. Niezbędnym elementem tak minimalistycznych form, jak wspomniane prostopadłościenne budynki o dachach dwuspadowych czy domy z jednospadowymi dachami o małym stopniu nachylenia, są jak najbardziej dopasowane do nich, nieskomplikowane estetycznie komponenty.
To dlatego w przypadku domów z bezokapowymi dachami, rynny i rury spustowe mogą być ukryte w warstwie ocieplenia budynku, a w przypadku dachów jednospadowych o małym kącie nachylenia najczęściej montuje się modne kwadratowe rury spustowe. Dzięki temu dom zyskuje jeszcze bardziej jednolity i minimalistyczny charakter.
Więcej: www.regamet.com.pl
TEAL Z NOWYM NAJEMCĄ. DO OFF PIOTRKOWSKA CENTER WPROWADZA SIĘ NEST LEASING S.A
Langowski Logistics nowym najemcą w MLP Pruszków II
Co czeka rynek nieruchomości? Komentuje Shraga Weisman, CEO Aurec Home
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.