Komunikaty PR

Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? Szanse dla B+R

2024-02-27  |  01:00
Biuro prasowe

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji zwiększa również tempo innowacji w zakresie rozwiązań wielochmurowych, cyberbezpieczeństwa czy obliczeń kwantowych. Jakie technologie będą zmieniać świat w 2024 roku? I jakie szanse czekają na sektor B+R? W odpowiedzi na te pytania pomoże analiza trendów.

Sztuczna inteligencja nieustannie na podium trendów technologicznych

Sztuczna inteligencja ma niebagatelny wpływ na rozwój makro- i mikrotrendów. Specjaliści spodziewają się, że w nadchodzącym roku rynek przekona się w praktyce o możliwościach, jakie niesie za sobą GenAI. Do tej pory dowiadywaliśmy się o pomysłach na to, w jaki sposób AI może przekształcić biznes. Tymczasem w 2024 roku wiele wdrożonych projektów osiągnie poziom dojrzałości, który pozwoli zweryfikować początkowe założenia. Z badania zrealizowanego przez Dell GenAI Pulse Survey w 2023 roku wynika, że „65% organizacji, które wyszły poza etapy pilotażowe, spodziewa się znaczących wyników swoich inicjatyw GenAI w ciągu najbliższych 12 miesięcy”.

 

–  Wygląda na to, że w nadchodzącym roku będziemy mogli poznać rzeczywiste efekty wdrożenia generatywnych modeli AI w wielu branżach. Jeśli wyniki będą obiecujące, z pewnością organizacje zaczną skalować dotychczasowe rozwiązania. Już teraz spodziewamy się zwiększonego popytu na narzędzia AI typu open source. Większa dostępność wiąże się jednocześnie z potrzebą kontroli i bezpieczeństwa, co stanowi niepowtarzalną szansę dla podmiotów prowadzących działalność B+R i planujących tworzenie innowacyjnych projektów związanych m.in. z cyberbezpieczeństwem – wyjaśnia Szymon Łokaj, ekspert od pozyskiwania krajowych dotacji w Innology.

 

4 trendy technologiczne na 2024 rok – jakich rozwiązań będzie poszukiwać rynek?

 

Dotychczasowy rozwój sztucznej inteligencji oprócz licznych możliwości wygenerował również szereg nowych potrzeb rynkowych. Jak się okazuje, wiele najbardziej obiecujących trendów technologicznych jest związanych ze wspieraniem środowiska AI.

1.Multicloud

 

Rośnie ilość przetwarzanych danych i nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał ulec odwróceniu. Dane muszą być gdzieś gromadzone i przetwarzane – lokalne kopie danych już dawno przestały wystarczać. Na potęgę mnoży się ilość aplikacji, systemów i narzędzi działających w chmurze. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest multicloud, które pozwala bezpiecznie i wydajnie zarządzać zasobami w ramach jednej struktury. Z możliwości tych korzystają m.in. inteligentne fabryki, które wykorzystują rozwiązania chmurowe do przetwarzania danych niezbędnych do produkcji w czasie rzeczywistym – zaawansowane narzędzia na bieżąco dostosowują modele do optymalizacji procesów, pozwalając osiągać lepszą wydajność.

2.Sposoby ochrony w celu ograniczenia ryzyka związanego z AI

 

Kolejnym, niezwykle ważnym trendem jest wzrost świadomości zagrożeń leżących u podstaw sztucznej inteligencji.

 

Firmy chcące utrzymać konkurencyjną pozycję na rynku, będą musiały wykorzystywać AI, a jednocześnie będą zmuszone do podejmowania działań ograniczających związane z tą technologią ryzyko. W tym celu muszą powstać procesy i narzędzia przeznaczone do testowania i walidacji treści generowanych przez sztuczną inteligencję. Konieczne jest też stworzenie rozwiązań umożliwiających bezpieczne i skalowalne wdrożenie AI w środowiskach korporacyjnych – rozwiązań, które pozwolą zabezpieczać dane i nimi zarządzać – wyjaśnia ekspert.

3.Rozwój AI i optymalizacja zużycia energii

 

Jak się okazuje, dedykowane modele sztucznej inteligencji przeznaczone do konkretnych zastosowań pozwalają zmniejszyć zużycie energii w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Wynika to m.in. z ograniczonej liczby funkcjonalności, a co za tym idzie, warstw takich personalizowanych systemów. W kwestii zrównoważonego rozwoju widoczny jest również nacisk na innowacje w postaci procesorów DPU, FPGA, kwantowych chipów obliczeniowych oraz innych akceleratorów sztucznej inteligencji stworzonych z myślą o ograniczeniu zużycia energii w IT.

4.Stabilny postęp kwantowy

Przewiduje się znaczący wzrost znaczenia sieci kwantowych w ciągu kilku najbliższych lat. Sieci te umożliwią komputerom kwantowym komunikację i współpracę w celu stworzenia kolejnych skalowalnych rozwiązań kwantowych. Wykorzystanie zjawisk kwantowych do przesyłania informacji przyniesie prawdziwą rewolucję. Trzeba będzie jednak zapewnić zupełnie nowe rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo działania kwantowych systemów oraz przetwarzanych przez nie danych. Dużą rolę w tej kwestii odegrają podmioty prowadzące działalność B+R oraz programy dofinansowujące takie innowacyjne projekty.

 

Jak widać, najbliższy rok powinien dostarczyć nam wiele informacji dotyczących przede wszystkim namacalnych efektów wykorzystania generatywnych modeli AI. Oprócz podążania za przedstawionymi trendami, z pewnością warto też wypatrywać reakcji rynku, aby być gotowym na tworzenie kolejnych innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na jego potrzeby.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA Biuro prasowe
2025-05-16 | 15:00

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Jak wynika ze zaktualizowanego raportu przygotowanego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC) oraz AICPA & CIMA, niemal trzy czwarte największych globalnych firm
Firma Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja
2025-05-13 | 12:00

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Już 27-28 maja odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych transformacji gospodarczej i zrównoważonemu rozwojowi – XI edycja konferencji Sustainable
Firma Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
2025-04-25 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Z apelem o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej płaconej przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą wystąpiła do prezydenta Andrzeja Dudy Organizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.