Mówi: | Anna Bryłka |
Funkcja: | posłanka do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja |
Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
– 5 czerwca wygasną autonomiczne środki handlowe, które liberalizowały handel między Unią Europejską a Ukrainą. Komisja Europejska teraz zaproponowała rozporządzenie dotyczące dalszej liberalizacji handlu tylko w zakresie stali i żelaza. Natomiast cały czas nie ma informacji dotyczącej kluczowego sektora rolno-spożywczego i masowego importu, którego byliśmy świadkami w ostatnich trzech latach, czyli od czerwca 2022 roku, kiedy ten handel został zliberalizowany – mówi agencji informacyjnej Newseria Anna Bryłka, posłanka do Parlamentu Europejskiego z ramienia Konfederacji. – Pracując w Komisji Handlu Zagranicznego, wiem, że Komisja Europejska rozważa różne scenariusze, nowe podejście do nowej umowy stowarzyszeniowej, jakieś krótkoterminowe rozwiązanie, trzecie rozwiązanie to jest powrót do zasad DCFTA.
Przed 2022 rokiem handel UE z Ukrainą opierał się na umowie stowarzyszeniowej DCFTA (Deep and Comprehensive Free Trade Agreement), obowiązującej od 2016 roku (dotyczyła ona zresztą nie tylko Ukrainy, ale także Mołdawii i Gruzji). Jednak po otwartej inwazji Rosji na Ukrainę i blokadzie portów czarnomorskich Bruksela w czerwcu 2022 roku przyjęła autonomiczne środki handlowe (autonomous trade measures – ATM), które umożliwiały wjazd ukraińskich towarów, w tym rolnych, do UE bez ceł.
– To był gest solidarności w 2022 roku ze strony Unii Europejskiej, natomiast ta liberalizacja nie powinna być dalej przedłużona. To nie jest wsparcie zwykłego ukraińskiego rolnika, tylko gigantycznych agroholdingów – podkreśla europosłanka Konfederacji. – Struktura rolnictwa na Ukrainie jest zupełnie inna niż w Unii Europejskiej. To są gospodarstwa, które mają kilkadziesiąt, nawet kilkaset tysięcy hektarów, to jest w ogóle nieporównywalna skala. My nawet nie jesteśmy w stanie oszacować potencjału produkcji ukraińskiej żywności, dlatego że Ukraina bardzo prężnie się rozwija. Przykładowo rok do roku Ukraina zwiększyła eksport cukru o 45 proc. To pokazuje, że dzisiaj możemy mówić o jednych towarach, a za dwa–trzy lata to będą zupełnie inne towary, bo Ukraina ma potencjał do tego, żeby rozwijać się bardzo szybko w produkcji żywności.
Umowa ATM została dwukrotnie przedłużona, choć z modyfikacjami. W latach 2023–2024 rolnicy w państwach granicznych UE, takich jak Polska, Słowacja, Rumunia, Bułgaria i Węgry, przeprowadzili masowe protesty, które obejmowały zablokowanie granic Ukrainy. Argumentowali, że napływ ukraińskiego zboża na ich rynki zapełnił lokalne magazyny, doprowadził do nieuczciwej konkurencji i obniżył ceny dla lokalnych producentów żywności.
– My to odczuliśmy w Polsce, w pierwszej fazie było zboże, potem kurczaki, owoce miękkie, owoce jagodowe, cukier – wymienia polityczka.
Po protestach rolników w styczniu 2024 roku Komisja Europejska przedłużyła zawieszenie ceł, ale z dodatkowymi zabezpieczeniami, które miały chronić rynek UE. Były to kwoty importowe dla niektórych produktów rolnych, szczególnie podatnych na tańszą konkurencję, takich drób, jaja, cukier, owies, kukurydza, kasze i miód. Ustalono też, że jeśli ich import przekroczy średnią wielkość importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, to możliwe będzie ponowne nałożenie ceł.
– Sprawa jest niezwykle trudna, przede wszystkim dla krajów przyfrontowych i dla całego sektora rolnego w Unii Europejskiej, stąd też te przedłużające się decyzje ze strony Komisji Europejskiej. Jednym z powodów jest właśnie obawa przed protestem rolników – mówi Anna Bryłka. – Jeśli chodzi o samą Ukrainę, to przesłanka, która była w 2022 roku, czyli tranzyt ukraińskich towarów rolno-spożywczych, nie jest już przesłanką, dlatego że Morze Czarne i porty czarnomorskie są otwarte i Ukraina swobodnie może eksportować w tamtym kierunku, natomiast Ukrainie zależy na wolnym dostępie do wspólnotowego rynku. Ukraińskie towary nie są objęte zasadą wzajemności, czyli dopuszczając ukraińskie towary, dopuszczamy towary, które nie spełniają unijnych norm produkcji żywności.
Na początku maja Parlament Europejski przedłużył, i to od razu na trzy lata, zawieszenie ceł na import stali i żelaza z Ukrainy. Propozycja została przyjęta 354 głosami za, przy 147 przeciw i 53 wstrzymujących się. Aby porozumienie weszło w życie, muszą je jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie. Przy okazji tej decyzji ponownie podniosły się obawy rolników o dalsze losy umowy w zakresie zbóż i innych produktów rolnych. Minister ds. UE Adam Szłapka i przedstawiciele MRIRW zaprzeczali takim sugestiom, podobnie jak wcześniej, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego minister rolnictwa Czesław Siekierski zapewniał, że w jego ocenie po 5 czerwca wrócimy na chwilę do układu stowarzyszeniowego, a później nastąpi jego weryfikacja, zaś poziom otwarcia wspólnotowego rynku na produkty z Ukrainy na pewno nie będzie na poziomie określonym w ATM, lecz znacznie niższym.
Z kolei rzecznik prasowy KE ds. Handlu Olof Gill stwierdził, że Komisja Europejska finalizuje prace nad propozycją zapewnienia przejścia do nowego systemu handlu z Ukrainą po wygaśnięciu ATM oraz że „jest świadoma obaw” rolników i państw członkowskich UE w kwestii swobodnego importu produktów rolnych z Ukrainy. Z jego słów wynika, że ATM nie zostaną przedłużone, natomiast KE zamierza zaproponować Ukrainie zaktualizowaną wersję DCFTA, a w razie konieczności – zasady, które obowiązywałyby w okresie przejściowym.
– My mamy stały układ handlowy z Ukrainą, czyli umowę stowarzyszeniową, DCFTA, i do tych zasad powinniśmy wrócić. Po prostu wojna została wykorzystana przez dyplomację ukraińską po to, żeby uzyskać dostęp do wspólnotowego rynku i bardzo trudno będzie stronę ukraińską przekonać do tego, żeby wrócić do starych zasad – przekonuje europosłanka. – Bardzo sprawnie działa dyplomacja ukraińska, również w Brukseli pojawiają się przedstawiciele ukraińskiej strony na posiedzeniach Rady Unii Europejskiej i Rady Europejskiej, więc jest tutaj bardzo silny lobbing.
Czytaj także
- 2025-06-09: Do 2030 roku liczba plastikowych opakowań w e-handlu modowym może się podwoić. Ich udział najszybciej rośnie w Polsce
- 2025-05-28: UE przywraca ograniczenia handlowe z Ukrainą. Trwają negocjacje ws. długoterminowych ram
- 2025-05-15: Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
- 2025-05-12: Parlament Europejski zdecydował ws. zasad handlu stalą z Ukrainą. Przedłużono liberalizację o kolejne trzy lata
- 2025-05-16: Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii
- 2025-05-09: Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie
- 2025-05-08: Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
- 2025-04-10: Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online
- 2025-04-18: Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą
- 2025-02-28: Branża AGD podnosi się po trudnym okresie. Liczy na wsparcie w walce z silną konkurencją z Chin
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Wiceprzewodniczący PE: Polska prezydencja zapewniła UE stabilność w niepewnych czasach. Wiele inicjatyw dotyczyło obronności
Polska prezydencja zapewniła Unii Europejskiej stabilną pozycję polityczną i ekonomiczną – podkreśla wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, który przyjechał do Warszawy na Konferencję Komisji do Spraw Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC). W trakcie sesji plenarnej podkreślono, że do tej pory udało się przyjąć szereg inicjatyw, z których najważniejsze są te z obszaru obronności. Niebawem stery w Radzie UE przejmie Dania, która zdaniem polityków powinna wśród priorytetów postawić ponownie na kwestie bezpieczeństwa, ale też szukanie nowych partnerów handlowych w związku z polityką gospodarczą Stanów Zjednoczonych.
Konsument
ZUS zatwierdził standardy dofinansowania posiłków dla pracowników. To nowy rozdział w firmowych benefitach

W odpowiedzi na postulaty organizacji pracodawców i związków zawodowych ZUS oficjalnie zatwierdził katalog standardów dotyczących dofinansowania posiłków pracowniczych. Po stronie pracodawcy ogranicza to formalności do minimum – świadczenia żywieniowe mogą być wyłączone z ZUS do kwoty 450 zł miesięcznie pod warunkiem, że firma wdroży określone rozwiązania. Z kolei dla pracowników oznacza to odczuwalne wsparcie domowego budżetu.
Transport
Bolt rozpoczyna szkolenia z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie wprowadzać także nowe funkcje bezpieczeństwa

W I kwartale br. na polskich drogach było bezpieczniej niż rok wcześniej, ale wciąż jest jeszcze wiele do poprawy – wynika z danych Policji. W poprawę bezpieczeństwa na drogach angażuje się Bolt, organizując szkolenia dla partnerów flotowych firmy, z których finalnie skorzystają kierowcy taksówek. Cykl zajęć poprowadzą eksperci Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Bolt podkreśla, że działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym to element wartego 100 mln euro globalnego programu inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa przejazdów zamawianych przez aplikację firmy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.