News powiązane z umowa stowarzyszeniowa

2014-06-27 | 06:45
Zagranica
Ukraina podpisała gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej z UE. Teraz kraj czekają lata pracy i ogromne koszty News powiązane z umowa stowarzyszeniowa

Ukraina podpisała gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej z UE. Teraz kraj czekają lata pracy i ogromne koszty

Ukraina podpisała dziś gospodarczą część umowy stowarzyszeniowej z UE. Podpisanie i ratyfikacja to jednak dopiero początek procesu dostosowywania tamtejszej gospodarki do wymogów unijnych. Na to potrzeba kilkunastu lat i kilkudziesięciu miliardów euro. Ukrainie ma to się jednak opłacić – zyska potężnego partnera gospodarczego, który oferuje ogromny rynek zbytu dla ukraińskich towarów. Problemem – poza pieniędzmi – jest polityka Rosji i budowana przez nią Unia Euroazjatycka.
więcej
2013-12-12 | 06:50
Zagranica
A. Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE, by chaos polityczny nie przerodził się w dramat gospodarczy

A. Kwaśniewski: Ukraina potrzebuje pomocy Rosji i UE, by chaos polityczny nie przerodził się w dramat gospodarczy

Władze Ukrainy powinny zacząć rozmawiać z protestującymi opozycją i społeczeństwem – podkreśla Aleksander Kwaśniewski. Wspólne rozmowy utrudnia zupełny brak zaufania, ale bez tego – i bez finansowej pomocy z zewnątrz – chaos społeczny i polityczny może się przerodzić w kryzys finansowy państwa.
więcej
2013-12-05 | 06:45
Gospodarka
Janusz Piechociński chce jak najszybciej zwołania polsko-ukraińskiego forum gospodarczego

Janusz Piechociński chce jak najszybciej zwołania polsko-ukraińskiego forum gospodarczego

Polski resort gospodarki chce jak najszybciej uzgodnić ze stroną ukraińską nowy termin spotkania polskich i ukraińskich przedsiębiorców – deklaruje minister gospodarki Janusz Piechociński. Wicepremier odwołał swój wyjazd do Lwowa na zaplanowane na miniony poniedziałek forum. Powód to polityczne napięcie na Ukrainie i trwające w Kijowie i Lwowie prounijne demonstracje. Jednocześnie Ministerstwo Gospodarki podkreśla, że Warszawie zależy na dobrych relacjach z ukraińskim biznesem, zwłaszcza, że polski eksport do tego kraju dynamicznie rośnie.
więcej
2013-12-03 | 06:45
Zagranica
Ukraina na łasce Rosji. Kijów potrzebuje nawet 15 mld dolarów kredytu

Ukraina na łasce Rosji. Kijów potrzebuje nawet 15 mld dolarów kredytu

Niepodpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską pogorszy klimat inwestycyjny na Ukrainie. Kijów pilnie potrzebuje kredytu, którego udzielić może obecnie jedynie Rosja. Władze Ukrainy liczą, że dzięki wstrzymaniu negocjacji z Brukselą otrzymają więcej zarówno od Rosji, jak i od Unii.
więcej
2013-11-22 | 06:45
Zagranica
Ukraińskie nie dla UE. Zaważyły kwestie polityczne, ale i gospodarcze

Ukraińskie "nie" dla UE. Zaważyły kwestie polityczne, ale i gospodarcze

Wczoraj ukraiński rząd oświadczył, że wstrzymuje podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską, które miało nastąpić w przyszłym tygodniu. Wśród przyczyn wymienia się obawy o pogorszenie politycznych i gospodarczych relacji z Rosją, jak również koszty dostosowania się do wymogów unijnych. Nie bez znaczenia jest też konflikt między Janukowyczem a politykami krajów zachodnich, sprzeciwiającymi się trzymaniu w więzieniu chorej byłej premier Julii Tymoszenko.
więcej