Komunikaty PR

Jakie ubezpieczenie dla właścicieli wynajmowanych w sezonie mieszkań?

2023-06-14  |  13:35
Biuro prasowe
  • Polskie miasta wojewódzkie wchodzą w tegoroczny sezon turystyczny z ofertą niemal 25 tys. mieszkań w najmie krótkoterminowym – wynika z danych platformy AirDNA.

  • Największą bazę pokojów i apartamentów u osób prywatnych mają Warszawa (7,6 tys. mieszkań), Kraków (5,5 tys.) i Gdańsk (3,9 tys.).

  • Wakacyjny wynajem krótkoterminowy to dla właścicieli mieszkań szansa na zarobek, ale też ryzyko szkód wyrządzonych najemcom lub przez nich spowodowanych.

  • Dostrzegają to ubezpieczyciele, którzy coraz częściej oferują ubezpieczenia dla osób wynajmujących mieszkania osobom trzecim.

W czerwcu 2023 r. w serwisie Airbnb można znaleźć łącznie 24,1 tys. mieszkań wynajmowanych krótkoterminowo w polskich miastach wojewódzkich – wynika z danych platformy analitycznej AirDNA. Zdecydowanie największą bazę noclegów oferowanych przez osoby prywatne można znaleźć w Warszawie – 7,6 tys. pokojów i apartamentów. Kolejne pod tym względem miasta po stolicy to Kraków (5,5 tys.) oraz Gdańsk (3,9 tys.). Na drugim końcu zestawienia znajdują się „spokojne” turystycznie Gorzów Wlkp., Zielona Góra i Opole, w których łącznie dostępnych jest zaledwie 178 lokali. 

- Liczba ofert w miastach wojewódzkich dobrze oddaje skalę najmu krótkoterminowego mieszkań w Polsce. Oczywiście warto pamiętać, że poza nimi dużymi bazami noclegowymi mogą też pochwalić się typowo turystyczne lokalizacje, np. Sopot, Zakopane czy Karpacz. Na najmie zarabiają w kraju dziesiątki tysięcy ludzi, a wielu z nich stara się to robić w coraz bardziej profesjonalny sposób. W branży ubezpieczeniowej widzimy to po rosnącym zainteresowaniu ubezpieczeniami rozszerzonymi o klauzule dla wynajmujących i najemców mieszkań. To naturalna konsekwencja stosunkowo częstych szkód, które powodują zarówno klienci, jak i właściciele lokali – mówi Andrzej Paduszyński, Dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Indywidualnych w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Jaka polisa dla wynajmującego mieszkanie?

Podstawą ubezpieczenia każdego mieszkania jest ochrona stałych elementów nieruchomości (mury, dach, drzwi, okna itp.) oraz jej wyposażenia od ognia i tzw. innych zdarzeń losowych. Polisa obejmuje szkody powstałe w użytkowanym przez właściciela lub wynajmowanym mieszkaniu. Do najważniejszych rozszerzeń ochrony należą ubezpieczenia na wypadek kradzieży z włamaniem oraz odpowiedzialność cywilna (OC) w życiu prywatnym, dzięki któremu ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność właściciela za szkody wyrządzone osobom trzecim (np. sąsiadowi po zalaniu w związku z pękniętą rurą).

- Prawie wszystkie ubezpieczenia są też rozszerzane o domowe assistance. To pakiet usług, które polegają na organizacji i pokryciu kosztów pomocy fachowca – m.in. hydraulika, ślusarza, elektryka czy serwisanta RTV/AGD – jeżeli w mieszkaniu dojdzie do awarii lub uszkodzenia jednego z elementów wyposażenia. Zauważamy, że to bardzo przydatne rozwiązanie dla osób, które wynajmują mieszkanie poza miastem zamieszkania lub mają w ofercie kilka mieszkań i w związku z tym mało czasu na samodzielną organizację naprawy – dodaje Andrzej Paduszyński.

Oprócz tego na rynku funkcjonują produkty ściśle związane z wynajmem mieszkania. Sprawdzają się one zarówno w przypadku krótko-, jak i długoterminowego najmu. Warunkiem działania ochrony jest posiadanie umowy najmu w pisemnej lub notarialnej formie. Te ubezpieczenia to przede wszystkim różne warianty odpowiedzialności cywilnej:

  • OC wynajmującego za szkody wyrządzone w mieniu najemcy: ochrona dotyczy sytuacji, w której właściciel odpowiada za zniszczenie przedmiotów najemcy (może do tego dojść np. w przypadku pożaru lub zalania),

  • OC najemcy za szkody wyrządzone w wynajmowanym mieniu: polisa przydaje się wtedy, gdy najemca zniszczy przedmioty należące do właściciela mieszkania – ochrona zapewnia pokrycie szkód o wartości znacznie przekraczającej kaucję za najem mieszkania, 

  • OC najemcy za szkody wyrządzone osobom trzecim: może zdarzyć się tak, że winny zalaniu będzie nie właściciel, lecz najemca – dzięki polisie odpowiedzialność za finansowe konsekwencje zdarzenia przejmuje ubezpieczyciel.

- Różne konfiguracje zakresu ochrony pozwalają precyzyjnie dostosować polisę do charakteru wynajmu. Na przykład rozszerzeniem polisy o OC za szkody wyrządzone w majątku najemców zainteresowani są przede wszystkim właściciele mieszkań wynajmowanych długoterminowo. Podobnie jest w przypadku OC najemców za szkody w mieniu wynajmującego. To produkt, który kupują dla siebie lokatorzy. Robią to z reguły wtedy, gdy zamierzają na dłużej zostać w mieszkaniu i zależy im na dobrych relacjach z jego właścicielem. Polisa pozwala po szkodzie uniknąć potencjalnego konfliktu o wartość zniszczonego mienia – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Polityka

J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.

Ochrona środowiska

Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.