Już 3 sierpnia rusza Roadshow, czyli mobilny gabinet
Z początkiem sierpnia w trasę rusza mobilny gabinet konsultacyjno-profilaktyczny programu „Nie palę, bo…”. Zwiedzi wszystkie województwa. Będą mogli się w nim zbadać pracownicy firm uczestniczących w programie. W pierwszym tygodniu podjedzie do firm w świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.
Gabinet będzie stacjonować pod siedzibami firm, które biorą udział w projekcie „Nie palę, bo…”. Wchodząc do środka pracownicy będą mogli się przebadać i sprawdzić skutki, jakie miało dla ich zdrowia palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Na miejscu wykonają spirometrię, czyli zbadają pojemność płuc, a także skorzystają ze smokerlyzera, który sprawdzi zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, oraz dokonają pomiarów – ciśnienia, wzrostu i wagi. Dodatkowo ci, którzy wyrażą chęć rzucenia palenia, wykonają test głębokości uzależnienia od nikotyny oraz przejdą pogłębiony wywiad określający stadium zaawansowania nałogu, a na koniec test motywacji. Wszystkie badania będą przeprowadzone przy zastosowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa przez diagnostów z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.
Po zakończeniu badań każdy „pacjent” otrzyma dokument zawierający test Fagerstroma, wyniki swoich badań oraz wskazówki, jak walczyć z nałogiem i jak wytrwać w postanowieniu o rzuceniu palenia. To główny cel naszego projektu „Nie palę, bo…”. Chcemy pokazać wszystkim uzależnionym od nikotyny, jak można radzić sobie z chęcią zapalenia oraz w jaki sposób zastąpić przerwę w pracy czymś zdrowym i dobrym dla nas oraz całego otoczenia – mówi Patrycja Kosińska, koordynatorka projektu „Nie palę, bo…”, realizowanego przez Pracodawców RP
Mobilny gabinet dostarczy też pracownikom informacje na temat konsekwencji palenia oraz skutecznych sposobów rozstania się z nałogiem. Będzie można usłyszeć też rady ekspertów i skorzystać z konsultacji ze specjalistami.
Projekt „Nie palę, bo…” jest realizowany w ramach programu: „Prowadzenie działań ograniczających problem używania wyrobów tytoniowych i wyrobów powiązanych w zakładach pracy” Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://niepalebo.pl/
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.