Już ponad 790 osób w wieku powyżej 55 lat z sukcesem prowadzi sklepy Żabka
Rynek franczyzy rozwija się w Polsce dynamicznie, a jednym z jego kluczowych graczy jest sieć Żabka, oferująca przedsiębiorcom w każdym wieku stabilne możliwości rozwoju zawodowego. Dla wielu osób z grupy wiekowej 55+ prowadzenie sklepu w ramach franczyzy stanowi nie tylko sposób na podjęcie nowej aktywności zawodowej, ale i wykorzystanie wcześniej zdobytych umiejętności i doświadczeń. Jednocześnie osoby te cenią sobie stabilność biznesu jaką daje Żabka i aktualnie stanowią 8 proc. franczyzobiorców sieci. Co przyciąga ich do tego modelu biznesowego i dlaczego w środowisku Żabki ich kompetencje okazują się szczególnie cenne?
Żabka to miejsce, w którym osoby po 55. roku życia mogą efektywnie wykorzystać swoje życiowe i zawodowe doświadczenie. Wieloletnia praktyka zawodowa uczy systematyczności, cierpliwości oraz rozumienia struktury zespołów. Te kompetencje pozwalają współpracującym z siecią nie tylko prowadzić dobrze prosperujący sklep, ale także tworzyć zgrany zespół, co jest niezwykle istotne w branży handlowej. Franczyzobiorcy 55+, których w Żabce jest ponad 790 osób, okazują się solidnym i zaangażowanym partnerem, a ich zdolność do dostrzegania zarówno wyzwań, jak i pozytywów działa motywująco na młodszych współpracowników, którym chętnie udzielają cennych wskazówek.
– Żabka jest dla mnie czymś więcej niż tylko pracą – to część mojego życia. Z siecią jestem związany już ponad 22 lata i zauważam, jak wiele się zmieniło, szczególnie w kwestii technologii. Pracowałem wcześniej w firmie logistycznej, ale prowadzenie sklepu Żabka daje mi zupełnie nowe możliwości dalszego rozwoju, kontaktu z ludźmi i współpracy z młodszym pokoleniem. Mając 70 lat, wciąż czerpię z tego dużą satysfakcję i czuję, że jestem częścią dynamicznie rozwijającej się firmy. To dla mnie ogromna motywacja każdego dnia – mówi Marek Łopata, franczyzobiorca sklepu Żabka w Poznaniu.
Według danych GUS z II kwartału 2024 r., w całej grupie wieku 50-74 lata było 43,8% osób aktywnych zawodowo, natomiast wśród emerytów w tym wieku było ich tylko 9,8%. Dzieląc tę grupę wiekową na pobierających i niepobierających emeryturę, znacznie większy odsetek osób aktywnych zawodowo występował w grupie osób niepobierających emerytury i wynosił 80,2%. Dla wielu osób w wieku 55+ prowadzenie własnego sklepu Żabka to także możliwość rozpoczęcia nowego rozdziału życia po opuszczeniu korporacyjnych struktur. Zmiana środowiska pracy i przejście na bardziej niezależne stanowisko to szansa na pracę bez szefa, a jednocześnie możliwość zarządzania zespołem, co daje im poczucie samodzielności i satysfakcję. Warto dodać, że franczyzobiorcy z doświadczeniem często doceniają aspekt bliskiego kontaktu z klientem, co stanowi dla nich istotne źródło satysfakcji i motywacji.
– Po 25 latach pracy w korporacji, która ciągle była wypełniona stresem oraz dużą presją, poczułam się wypalona i wiedziałam, że to odpowiedni czas na zmiany. Dzięki prowadzeniu sklepu Żabka mogę wykorzystać swoje doświadczenie w zarządzaniu, ale w zupełnie nowych warunkach. Teraz mam więcej satysfakcji z pracy, a kontakt z klientami daje mi wiele pozytywnej energii. W wolnych chwilach spędzam czas z rodziną, jeżdżę na rowerze lub wyjeżdżam w ciche miejsca. W końcu także mam czas na koncerty, które są dla mnie idealnym sposobem na odreagowanie – powiedziała Józefa Dzięcioł, franczyzobiorczyni sklepu Żabka w Warszawie.
Model franczyzowy Żabki jest atrakcyjny również ze względu na oferowane wsparcie – przedsiębiorcy dostają od sieci w pełni wyposażony i zatowarowany sklep oraz dostęp do licznych szkoleń i zaplecza logistyczno-marketingowego. Oprócz tego mogą liczyć na benefity takie jak np. unikalna na rynku „Polisa na biznes”, która na zasadach określonych z zakładem ubezpieczeń chroni franczyzobiorców Żabki od różnych nieprzewidzianych sytuacji, mogących pojawić się podczas prowadzenia własnego biznesu i zapewnia stabilność finansową w momencie zakończenia współpracy.
Z punktu widzenia osób w wieku 55+, współpraca z Żabką to nie tylko komfort korzystania ze sprawdzonego modelu biznesowego, ale także gwarancja wsparcia sieci i prowadzenia stabilnego i sprawdzonego modelu biznesowego. To także możliwość utrzymania aktywności zawodowej oraz szansa na zdobycie nowych doświadczeń, budowanie wartościowych relacji i wykorzystanie wcześniejszych kompetencji w nowym, lecz stabilnym biznesowo otoczeniu.
Więcej informacji o franczyzie z Żabką: https://www.zabka.pl/franczyza.
Action ogłasza wyniki finansowe za Q3 2024r.
Nuvalu doradza Elzap Polska w ekspansji i renegocjacji umowy najmu w Kokotowie
3 lata Kameleona: program lojalnościowy z ponad 700 tys. użytkowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Teatr
Alicja Węgorzewska: W Warszawskiej Operze Kameralnej sięgamy po rzadkie i trudne dzieła sprzed wieków. Chcemy zaprezentować widzom najwyższy kunszt
– Sukcesy Warszawskiej Opery Kameralnej to sukcesy całego zespołu. Każde ogniwo musi pracować na najwyższych obrotach i na najwyższym poziomie – podkreśla Alicja Węgorzewska. Dyrektor WOK wyjątkowo skutecznie działa na rzecz przywracania niezwykłych dzieł barokowych na scenę i zaprasza do współpracy nietuzinkowych artystów. W obliczu rosnącej dominacji sztucznej inteligencji i rewolucji technologicznej stara się udowodnić, że klasyka nie tylko przetrwała próbę czasu, ale i zyskała nową jakość. Efektem pracy wielu osób są nieprzeciętne produkcje, profesjonalnie zarejestrowane i odnoszące sukcesy na międzynarodowych konkursach.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.