Kabel, który zabezpieczy granice państw, lotniska i bazy materiałowe
Jest całkowicie niewidoczny, może pracować indywidualnie lub w dużych sieciach, tworząc systemy wykrywania intruza o długości wielu kilometrów. O czym mowa? To Kabel czujnikowy HF500 firmy Stekop, który został wykorzystany przy realizacji ochrony odcinka rzeki Bug, w ramach projektu NCBR*. Firma Stekop, oprócz dostarczenia sprzętu, udzieliła pomocy przy szkoleniu, instalacji, kalibracji i integracji czujnika. W czasie testów kabel czujnikowy doskonale wykrywał wszystkie próby naruszenia chronionej strefy i nie powodował samoistnych wzbudzeń żargonowo nazywanych „fałszywymi alarmami”.
– Sensor HF500R jest urządzeniem przeznaczonym do ochrony obwodowej obiektów. Szczególnie polecany jest on do zabezpieczania obiektów o dużej powierzchni, takich jak lotniska, tereny wojskowe, obiekty przemysłowe, ujęcia wody, składy materiałów i granice państw. Działanie sensora opiera się na analizie odbić fali elektromagnetycznej od przekraczającego niewidzialną liniową sferę intruza. Sferę tworzą zakopane w ziemi równoległe kable sensoryczne (nadawczy i odbiorczy) – mówi Czesław Woroszyło, przedstawiciel firmy Stekop.
Oba kable umieszczone są na granicy chronionego obszaru, pod ziemią, na głębokości do 50 cm, w odległości 0,9 – 2,0 m od siebie, tworząc niewidzialną, przestrzenną strefę detekcji o szerokości ok 3 m i wysokości 2,5 m. Naruszenie strefy jest wykrywane, lokalizowane i sygnalizowane jako alarm z dokładnością lokalizacji do 3 m (po przekroczeniu zdefiniowanego progu alarmu).
– W roli kabli sensorycznych czujnik HF500R wykorzystuje specjalne kable koncentryczne, których konstrukcja umożliwia emisję pola elektromagnetycznego na zewnątrz kabla. Są to tzw. „kable cieknące”. W odróżnieniu do innych, oferowanych na rynku czujników ochrony obwodowej, które bazują na dedykowanych kablach sensorycznych o ustalonych długościach, sensor HF500R wykorzystuje standardowy, powszechnie stosowany w systemach telekomunikacyjnych kabel „cieknący” – dodaje Marek Nowakowski ze Stekopu.
Kabel ten jest konfekcjonowany w 500 m odcinkach, na typowych szpulach, z których może być układany w miejscu instalacji i cięty na odcinki o wymaganej długości. Pojedynczy sensor HF500R może zabezpieczyć jeden segment systemu ochrony obwodowej o maksymalnej długości 500 m.
W przeciwieństwie do systemów naziemnych i napłotowych ochrony obwodowej, zainstalowany sensor HF500R jest całkowicie niewidoczny. Co ciekawe, z powodu niskiego poziomu promieniowania emitowanego przez kabel nadawczy utrudnione jest też wykrycie działania sensora HF500R na drodze skanowania pasma radiowego, a Montaż sensora pod ziemią w naturalny sposób zwiększa jego odporność na przypadkowe uszkodzenia i próby sabotażu. Uszkodzenie kabla sensorycznego nie wymagają konieczności jego całkowitej wymiany. Naprawa uszkodzonego kabla polega na szybkiej metodzie lokalizacji miejsca jego uszkodzenia oraz prostym sposobie jego naprawy.
W zależności od wersji, sensor HF500R może pracować w dwóch konfiguracjach: autonomicznej i sieciowej.
* „Perymetria na obszarach podmokłych/przybrzeżnych/rzekach” o akronimie RiverGUARD (DOB-BIO9/25/01/2018).

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania

Sanepid a deratyzacja – obowiązkowe akcje eliminacji szkodników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.