Kąpiel noworodka - o czym trzeba pamiętać?
Kąpiel noworodka to spore wyzwanie dla świeżo upieczonych rodziców. Trzeba pamiętać o kilku kwestiach, które sprawią, że nasz maluch zachowa komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli! Co jest najważniejsze podczas przygotowywania kąpieli dla noworodka? Jak powinna przebiegać pielęgnacja wrażliwej skóry bobasa?
Pierwsza kąpiel noworodka
Pierwsza kąpiel noworodka wzbudza sporo emocji w rodzicach. Jednakże z czasem ta czynność staje się rutyną i nie sprawia nam większego problemu. Jak kąpać noworodka? Na początku przygotujmy wanienkę lub wiaderko kąpielowe z wodą o temperaturze ok. 36-37 stopni Celsjusza. Temperaturę sprawdzimy termometrem lub przez zamoczenie przedramienia (w tym miejscu skóra jest delikatna). Pamiętajmy także o tym, aby w pomieszczeniu, w którym kąpiemy maluszka, temperatura powietrza wynosiła ok. 21-22 stopnie Celsjusza.
Jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli należy przygotować potrzebne akcesoria, takie jak ręczniki, pieluszki, miseczka w przegotowaną wodą i ubranka. Następnie rozbieramy dziecko i przemywamy mu oczka (przegotowaną wodą i wacikiem). Mycie twarzy może się odbywać z użyciem zwilżonych wacików - rozpoczynamy od czoła, potem myjemy policzki, brodę i okolice pod nosem oraz uszy. Na końcu trzeba dokładnie osuszyć te partie. Co potem? Układamy noworodka w wanience z wodą i ochronnym płynem do kąpieli na stabilnym podłożu. Główkę układamy w zgięciu łokcia, a tułów opieramy na przedramieniu. Jedną rękę obejmujemy od spodu udo dziecka, a drugą polewamy klatkę piersiową i brzuszek. Dokładnie myjemy nóżki, rączki i szyję wraz z fałdkami i zgięciami. Końcowy etap obejmuje mycie miejsc intymnych (od przodu do tyłu) i spłukanie ciałka maluszka, zaczynając od główki, szyi i klatki piersiowej i kończąc na rączkach, nóżkach i pośladkach. Więcej informacji i pielęgnacji dzieci i dorosłych znajdziemy na stronie https://ohmyface.pl/.
Co jeszcze jest ważne?
Podczas wyjmowania noworodka z wanienki, zachowajmy ostrożność - jedną ręką chwyćmy dziecko przez plecki za ramię, a drugą włóżmy pod pośladki. Skórę dziecka osuszamy poprzez dotykanie, a nie pocieranie! Jeśli występuje tendencja do wysuszania skóry po kąpieli, zastosować można balsam nawilżający. Co istotne, zalecane jest mycie włosków u dziecka co najmniej raz w tygodniu z zastosowaniem łagodnego szamponu do skóry głowy noworodka. Najlepsze są w tym wypadku emolienty z substancjami nawilżającymi, chroniące naturalną barierę wrażliwej skóry dziecka.
Kąpiel maluszka możemy wykonać o każdej porze dnia (jednak nie od razu po jedzeniu). Zazwyczaj trwa ona ok. 5-10 minut, tak aby nie doprowadzić do wyziębienia dziecka. W pierwszych dniach życia nie trzeba wykonywać kąpieli codziennie - wystarczy 2-3 razy na tydzień. Jednakże mycie buzi, rączek i okolic intymnych należy wykonywać codziennie (tzw. kąpiel na sucho). O jakich jeszcze zasadach warto pamiętać? Do kąpieli bobasa nie używamy myjek i gąbek oraz nie pozostawiamy dziecka samego na przewijaku lub w wanience. Jeżeli kikut pępowiny nie odpadł, po kąpieli należy go dokładnie osuszyć. W trakcie mycia dodatkowo powinniśmy obserwować zachowanie dziecka i zabarwienie powłok skórnych.
Źródło informacji: La Roche-Posay
Wyjątkowy foodbook od Szymona Hołowni zebrał już ponad 114 tys. zł na WOŚP!
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Bankowość
Przeciw bankom szykują się pozwy w sprawie złotowych kredytów hipotecznych. Na pierwszy ogień pójdą umowy sprzed 2020 roku
Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu zamierza wytoczyć sprawę spółce GPW Benchmark, która ustala wskaźnik WIBOR, służący m.in. do ustalania oprocentowania rat kredytów mieszkaniowych w złotych. Kolejnym krokiem będą procesy wytaczane przez kredytobiorców bankom. Na razie większość z nich kończy się przegraną klientów, ale tak samo było przy pierwszych procesach o kredyty we frankach. Sprawę zmienić może orzeczenie TSUE spodziewane w 2026 roku.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.