Komunikaty PR

Kobieca siła polskiego kina

2022-09-23  |  15:10

Podsumowanie tegorocznej edycji Festiwalu w Gdyni


47. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przeszła do historii. Najważniejszą nagrodę zdobył anglojęzyczny debiut Agnieszki Smoczyńskiej „The Silent Twins” z Tamarą Lawrance oraz Letitią Wright w rolach głównych. Partnerem filmu jest marka Dr Irena Eris. To jednak nie jedyny przykład silnego, niezależnego, tworzonego przez kobiety kina, dostrzeżony przez publiczność oraz jury.

Podczas uroczystej Gali Zakończenia 47. edycji Festiwalu w Gdyni poznaliśmy Laureatów Złotych i Srebrnych Lwów, a także nagród indywidualnych w Konkursie Głównym. Wśród nagrodzonych znaleźć można wiele inspirujących i odważnych tytułów, w których powstanie zaangażowane były wybitne polskie reżyserki, artystki i producentki.

Złote Lwy dla „The Silent Twins”

W Konkursie Głównym 47. edycji FPFF rywalizowało aż 20 filmów, wśród których znalazło się 6 pełnometrażowych debiutów reżyserskich. Najważniejszą statuetkę otrzymała zaprezentowana na tegorocznym Festiwalu w Cannes produkcja „The Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, z Letitią Wright i Tamarą Lawrance w rolach głównych. Film, za którego produkcję odpowiedzialne były Klaudia Śmieja-Rostworowska i Ewa Puszczyńska, przedstawia prawdziwą historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które, będąc dziećmi, zamilkły dla świata zewnętrznego, jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju tworząc własny język, oparty w dużej mierze na mimice i gestach. Film doceniony został również w kategorii muzyka – tutaj nagrody indywidualne otrzymali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska – oraz w kategorii scenografia, gdzie wyróżniona została Jagna Dobesz. W produkcję „The Silent Twins” zaangażowana była marka Dr Irena Eris, m.in. poprzez dostarczenie na plan kosmetyków wykorzystanych do charakteryzacji aktorek i aktorów. – Agnieszka Smoczyńska, wraz z całą ekipą zaangażowaną w tworzenie „The Silent Twins” udowodnili, jak wielką rolę odgrywają w kinie wrażliwość, pasja i pełne empatii podejście do opowiadanej historii – szczególnie, gdy mówimy o dyskryminacji, wykluczeniu społecznym czy trudnej sytuacji kobiet. Niezwykle cieszy fakt, że wysiłek twórców został w tym wypadku dostrzeżony przez jury i uhonorowany najcenniejszą nagrodą Festiwalu – komentuje Joanna Łodygowska, szefowa działu komunikacji firmy Dr Irena Eris.

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik z nagrodą za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Iluzja”

Pełne determinacji i tajemnic kobiety to również motyw przewodni filmu „Iluzja” – pełnometrażowego debiutu fabularnego reżyserki Marty Minorowicz. Opowiada on historię matki, która w poszukiwaniu zaginionej córki rozpoczyna własne, coraz bardziej irracjonalne śledztwo, balansując na granicy świata realnego i nadprzyrodzonego. Jury doceniło szczególnie kreację Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, przyznając jej nagrodę indywidualną za drugoplanową rolę kobiecą. Także na planie „Iluzji” obecne były produkty marki Dr Irena Eris. Ze względu na filozofię wyznawaną przez odgrywającą w filmie główną rolę Agatę Buzek, wegański skład kosmetyków marki, użytych na planie do charakteryzacji bohaterów, potwierdzony został w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.

Film „Victoria” z nagrodą za „Najodważniejsze spojrzenie”

Jako partner Festiwalu w Gdyni Dr Irena Eris już od 6 lat wspiera polskich artystów i artystki, czego symbolem jest przyznana w tym roku już po raz kolejny nagroda za najodważniejszą, najwrażliwszą i najpiękniej opowiedzianą filmową historię. Podczas 47. edycji Festiwalu w Gdyni nagrodę za „Najodważniejsze spojrzenie” otrzymały twórczynie filmu „Victoria” – reżyserka Karolina Porcari oraz Katarzyna Figura, odtwórczyni głównej roli. Krótkometrażowa produkcja opowiada historię Amelii, atrakcyjnej kobiety w średnim wieku, która od wielu lat żyje w niesatysfakcjonującym, popadającym w rutynę związku. Kobietę poznajemy w momencie, gdy w wyniku otrzymania tajemniczej przesyłki, zaczyna powoli odkrywać swoje uśpione pragnienia i potrzeby.

O FPFF w Gdyni

Odbywający się od 1974 roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych to jedno z najstarszych wydarzeń filmowych w Europie. Posiada status narodowego festiwalu filmowego i jest najważniejszą polską imprezą branżową. Pełni kluczową rolę w upowszechnianiu kultury, promocji polskiego dorobku filmowego oraz ugruntowania pozycji i odbioru rodzimej kinematografii. Każdego roku najciekawsze polskie produkcje rywalizują w nim o Złote i Srebrne Lwy, jak również o szereg nagród indywidualnych, a na czas trwania Festiwalu Gdynia staje się prawdziwą stolicą polskiego kina. Więcej informacji dostępne jest na stronie festiwalgdynia.pl

O marce Dr Irena Eris

Kosmetyki Dr Irena Eris zostały stworzone z pasji do pielęgnacji piękna. Przełomowe receptury projektowane są w oparciu o własne zgłoszenia patentowe, nowatorskie technologie czy najlepsze, często trudno dostępne składniki, a dzięki synergii działań grupy ekspertów z różnych dziedzin, kosmetyki od lat wyróżniają się na rynku.


Kontakt dla mediów:

Joanna Łodygowska, Szef Działu Komunikacji, Dr Irena Eris S.A.

tel. 00 48 696 494 337, email: Joanna.Lodygowska@DrIrenaEris.com

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Garnitur Izabeli Łapińskiej w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego Biuro prasowe
2024-04-18 | 12:00

Garnitur Izabeli Łapińskiej w spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego ,,Elizabeth Costello” z podtytułem „Siedem wykładów i pięć bajek z morałem” zgromadził rzeszę wielbicieli teatru 11 kwietnia w
Kultura Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024
2024-04-16 | 20:00

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego 2024

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza wszystkich na obchody Międzynarodowego Dnia Języka Chińskiego ONZ. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 20 kwietnia
Kultura Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna
2024-03-28 | 15:00

Przyszłość historycznych holenderskich wiatraków jest bezpieczna

Partnerstwo – z Fundacją Światowego Dziedzictwa Kinderdijk – będzie polegało na wykorzystaniu wiedzy technicznej AkzoNobel oraz innowacyjnych powłok firmy w celu konserwacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.