Komunikaty PR

Komentarz eksperta: Podsumowanie sierpnia na rynkach

2020-09-01  |  17:10
Biuro prasowe
Do pobrania Komunikat ( 0.1 MB )

Sierpień był miesiącem, w którym rynki akcji, przynajmniej zagraniczne, kolejny miesiąc wzrosły.  pomimo istniejącym i w dalszym ciągu aktualnym przesłankom do rynkowej korekty. Patrząc na rynek z perspektywy Stanów Zjednoczonych, po wynikach największych technologicznych spółek trudno było znaleźć kolejne motory wzrostu na nowojorskiej giełdzie.

Kontynuacja wzrostów na Wall Street

Jak łatwo się jednak domyślić, scenariusz wzrostowy był kontynuowany. Do prącego w górę w kierunku kolejnych rekordów indeksu spółek technologicznych Nasdaq dołączył szeroki rynek w postaci S&P 500, który najpierw odrobił wszystkie epidemiczne straty, by później kolejno, rozprawić się z historycznymi szczytami na poziomach 3400 i 3500 punktów. Warto dodać, że amerykański rynek spółek technologicznych jest już warty więcej, niż cały europejski rynek akcji. Dla porównania i podkreślenia zmian w rozkładzie największych spółek na przestrzeni lat, w roku 2007, czyli 13 lat temu, europejskie spółki były warte 4 razy więcej od rosnących wówczas dopiero w siłę amerykańskich gigantów z branży IT. Ciężko, aby było inaczej, skoro amerykański Nasdaq od początku roku jest już ponad 30% na plusie, zaś od wybuchu pandemii ponad 50%. Trudno się zresztą dziwić, gdy przykładowo Amazon od początku roku jest na 80% plusie, zaś walory Tesli wzrosły o ponad 400%. Patrząc chociażby na te dwie wartości i porównując sytuację z pandemicznym otoczeniem i gospodarczą recesją, nie da się nie myśleć o możliwej korekcie. Ta jednak jak na razie nie ma zamiaru nadejść.

Wsparcie ze strony Fed

Duże znaczenie ma tutaj polityka monetarna na świecie i niespotykana wcześniej ilość pieniądza na rynku. Pod koniec miesiąca amerykański Fed potwierdził nowe podejście do ustalania stóp procentowych, gdzie do zadań banku centralnego będzie należała walka zarówno z wysoką, jak również z niską inflacją. W praktyce oznacza to utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie przez dłuższy czas.

Wciąż aktualne czynniki ryzyka

Z drugiej jednak strony jest wiele czynników, które mogą ciążyć rynkowi. Jednym z nich są wyceny, które już dawno oderwały się od historycznych średnich i to pomimo dobrych wyników części spółek za II kwartał. Ciążyć może sytuacja w USA i przedwyborcza polaryzacja sceny politycznej, czego efektem może być blokada kolejnych pakietów pomocowych w kongresie. Ciążyć może również druga fala pandemii, jeśli takowa nadejdzie. I przede wszystkim ciężarem ciągnącym w dół notowania indeksów może być dalsze zaostrzenie sytuacji na linii USA – Chiny, również w kontekście pojedynku Joe Biden – Donald Trump. Jeśli przypomnimy sobie przyczyny spadków z 2018 roku, dziś wydają się one być trywialne. Sytuacja polityczna i gospodarcza była dużo prostsza. A rynki również były na historycznych (ówczesnych) szczytach.

Krajowy rynek nie uczestniczył w globalnych wzrostach

Zostawiając na chwilę sytuację na rynkach zagranicznych, spójrzmy na krajowe podwórko. WIG20 w dalszym ciągu nie może wyjść z czerwcowej konsolidacji wokół poziomu 1800 punktów. W sierpniu pomagały wzrosty CD Projektu, który zyskał ok. 10% na fali ogłoszenia kolejnej, tym razem mobilnej wersji Wiedźmina. A dodajmy, że w połowie miesiąca indeks był bardzo blisko przełamania impasu i ruchu w górę w kierunku 1900, zabrakło jednak siły po stronie popytowej. Ciążyły tradycyjnie energetyka i sektor bankowy. Średnie spółki po raz kolejny flirtują z lokalnymi szczytami, ale na razie również brakuje sił do dalszej drogi w górę. Dość ciekawa jest za to sytuacja w sektorze małych spółek, które po tegorocznym triumfalnym marszu w górę, w ostatnim miesiącu wyhamowały wzrost. Pisząc o małych spółkach, myślę również przede wszystkim o małych inwestorach, którzy w ostatnich miesiącach gremialnie pojawili się na krajowym rynku (lub też na niego powrócili).

Recesyjny odczyt PKB za II kwartał

Koniec miesiąca przywitał nas finalną publikacją odczytu krajowego PKB za II kwartał. Za najsilniejszy w historii, 8,9% spadek krajowej gospodarki odpowiadały, zgodnie z oczekiwaniami, przede wszystkim silne spadki konsumpcji i inwestycji. Pod znakiem zapytania są jak na razie odczyty konsumpcji za III kwartał, gdy część Polaków powróciła do w miarę normalnego funkcjonowania.

Wątpliwości odnośnie kontynuacji wzrostów do końca roku

Przed nami ostatni miesiąc kwartału. Pytanie, czy w tym roku nie opłacało się bardziej kupić w maju i sprzedać w październiku, idąc nieco w kontrze do starego giełdowego porzekadła. Chociaż obecny rok jest na tyle niestandardowy, że każde rozwiązanie wydaje się być równie możliwe.

Autor: Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Giełda Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023 Biuro prasowe
2024-07-10 | 12:30

Siedem lat rozwoju - podsumowanie rozwoju GPW w Warszawie w latach 2017-2023

Stabilność, bardzo dobre wyniki finansowe i otwarte drogi rozwoju – tak o sytuacji Grupy Kapitałowej GPW na progu zmian we władzach Giełdy Papierów Wartościowych
Giełda DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie
2024-06-05 | 10:00

DNA Medical Group planuje debiut na warszawskiej giełdzie

DNA Medical Group - firma medyczna działająca w branży badań genetycznych, planuje debiut na rynku NewConnect. Wcześniej spółka chce pozyskać finansowanie od inwestorów na
Giełda Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?
2024-05-29 | 10:30

Wyniki za I kwartał – powrót korporacyjnego optymizmu?

Spółki amerykańskie reprezentowane w indeksie S&P 500 notowały wyniki lepsze od oczekiwań; tymczasem w europejskim indeksie Stoxx 600 również jest poprawa, ale niejednorodna

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie firmy z szansą na zdobycie azjatyckich rynków. Mogą otrzymać wsparcie na promocję podczas Expo 2025 w Osace

W 2025 roku w japońskiej Osace odbędzie się Wystawa Światowa Expo 2025. Udział w niej, a także towarzyszących imprezie wydarzeniach i targach to dla polskich firm szansa na wzrost rozpoznawalności swoich marek za granicą, a w konsekwencji na rozwój ich potencjału eksportowego. Expo 2025 będzie się koncentrowało na innowacjach służących zrównoważonemu rozwojowi. PARP, który jest partnerem wydarzenia w Polsce, do 26 września br. czeka na wnioski firm zainteresowanych udziałem w wydarzeniu i ekspansją na azjatyckie rynki. W ramach programu mogą one otrzymać wsparcie na udział w targach, na misje wyjazdowe i kampanie promocyjne przed i po zakończeniu Expo. Nabór finansowany jest z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027

Polityka

Rośnie ryzyko wybuchu epidemii w Strefie Gazy. Brakuje czystej wody, kanalizacji i toalet, a w zniszczonej enklawie wykryto polio

W Strefie Gazy brakuje praktycznie wszystkiego – od żywności i wody po podstawowe leki – ale najgorsze może dopiero nadejść – alarmuje Polska Akcja Humanitarna. – Kilka dni temu w wodzie w Strefie Gazy znaleziono polio typu 2. Ta woda jest bardzo zanieczyszczona, infrastruktura wodno-sanitarna na tym terenie tak naprawdę już nie istnieje. Na dodatek od dziewięciu miesięcy dzieci nie są szczepione, ponieważ nie ma warunków, żeby to zrobić, więc istnieje bardzo duże zagrożenie wybuchu epidemii – mówi Magdalena Foremska z PAH. W odpowiedzi na kryzys organizacja uruchomiła duże projekty pomocowe, które mają zapewnić żywność i opiekę medyczną w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu.

IT i technologie

Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań

Dane gromadzone przez jednostki samorządu terytorialnego mogą być bardzo niebezpiecznym narzędziem w rękach przestępców. Wykradzione mogą posłużyć do fałszowania tożsamości człowieka. Tymczasem poziom inwestycji w cyberbezpieczeństwo jest w gminach niski, a liczba ataków hakerskich na nie stale rośnie. Eksperci czekają na pozytywne skutki rządowego programu Cyberbezpieczny Samorząd. W jego ramach 1,5 mld zł trafi na inwestycje w poprawę bezpieczeństwa cybernetycznego samorządów: zarówno na poziomie sprzętu i oprogramowania, jak i kompetencji oraz procedur.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.