Komisja Europejska dopuściła produkt leczniczy firmy Roche.

- Atezolizumab stosowany w skojarzeniu z bewacyzumabem to pierwsza i jedyna immunoterapia przeciwnowotworowa zatwierdzona w Europie w leczeniu zaawansowanego lub nieresekcyjnego raka wątrobowokomórkowego (HCC), najczęściej występującej postaci raka wątroby.
- Leczenie atezolizumabem w połączeniu z bewacyzumabem wykazało wyższą skuteczność, wydłużenie przeżycia całkowitego oraz czasu przeżycia wolnego od progresji choroby, w porównaniu z dotychczasowym standardem leczenia.
Komisja Europejska dopuściła produkt leczniczy atezolizumab do stosowania w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu dorosłych pacjentów z zaawansowanym lub nieresekcyjnym rakiem wątrobowokomórkowym (ang. hepatocellular carcinoma, HCC), którzy wcześniej nie otrzymywali leczenia systemowego.
– Atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem to pierwsza od ponad dziesięciu lat terapia zwiększająca przeżycie całkowite pacjentów z zaawansowanym lub nieresekcyjnym rakiem wątrobowokomórkowym, wcześniej niepoddawanych leczeniu – powiedział dr Levi Garraway, Główny Lekarz i Dyrektor ds. Globalnego Rozwoju Produktów w Grupie Roche. – Cieszymy się, że to skojarzenie produktów leczniczych może być już stosowane w Europie i z przyjemnością podejmiemy współpracę z poszczególnymi państwami Unii Europejskiej, aby jak najszybciej zapewnić pacjentom dostęp do tego schematu leczenia – dodaje.
Rejestracja immunoterapii przeciwnowotworowej w leczeniu nieresekcyjnego raka wątrobowokomórkowego opiera się na wynikach badania klinicznego fazy III Imbrave 150. W badaniu tym leczenie atezolizumabem w połączeniu z bewacyzumabem wykazało wyższą skuteczność, wydłużenie przeżycia całkowitego oraz czasu przeżycia wolnego od progresji choroby, w porównaniu z dotychczasowym standardem leczenia. Wyniki te opublikowano w dniu 14 maja 2020 r. w New England Journal of Medicine.
Zatwierdzenie ww. immunoterapii jest wynikiem uzyskanej we wrześniu 2020 r. pozytywnej opinii Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA). W maju 2020 r. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła stosowanie produktu leczniczego atezolizumabu w skojarzeniu z bewacyzumabem w leczeniu pacjentów z nieresekcyjnym lub przerzutowym HCC, którzy nie byli wcześniej poddani terapii ogólnoustrojowej. Ponadto również Chińska Krajowa Administracja ds. Produktów Medycznych zatwierdziła w październiku 2020 r. to skojarzenie produktów leczniczych w terapii pacjentów z nieresekcyjnym HCC, którzy nie byli wcześniej poddawani terapii ogólnoustrojowej. Leczenie skojarzone jest obecnie dopuszczone w 59 krajach w leczeniu pacjentów z nieresekcyjnym HCC. Podawanie produktu leczniczego atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem zostało również ujęte przez Europejskie Towarzystwo Onkologii Medycznej (ESMO) jako zalecenie klasy I w leczeniu nieresekcyjnego HCC, a także włączone do wytycznych praktyki klinicznej w wielu krajach.
Firma Roche jest zaangażowana w leczenie chorób wątroby na każdym ich etapie, od najwcześniejszych stadiów po stadia zaawansowane, a celem jest znaczne ograniczenie przewlekłych chorób wątroby. Prowadzi szeroko zakrojony program rozwoju dla terapii produktem leczniczym atezolizumab, obejmujący wiele trwających i zaplanowanych badań fazy III, dotyczących raka płuca, układu moczowo-płciowego, skóry, piersi, przewodu pokarmowego, nowotworów ginekologicznych oraz raka głowy i szyi. Program ten obejmuje również badania oceniające produkt atezolizumab w monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami.
Informacje o raku wątrobowokomórkowym
Rak wątrobowokomórkowy (HCC) to agresywny nowotwór z ograniczonymi możliwościami leczenia, stanowiący jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów na świecie.1 Rocznie na świecie HCC rozpoznaje się u ponad 750 tys. osób1,2 (większość przypadków dotyczy Azji, a niemal połowa odnotowywana jest w Chinach2,3). Liczba przypadków w Stanach Zjednoczonych wzrosła od 1980 r. ponad trzykrotnie, a wzrost częstotliwości występowania HCC stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn zgonów spowodowanych nowotworami. W Europie liczba chorych na raka wątroby również rośnie – co roku odnotowuje się ponad 80 tys. przypadków i około 77 tys. zgonów.4-7 HCC rozwija się przeważnie u osób z marskością wątroby, spowodowaną przewlekłym zapaleniem wątroby wywołanym przez wirus HBV lub HCV, lub spowodowaną spożywaniem alkoholu i najczęściej wykrywany jest w stadium zaawansowanym.1 Rokowanie w przypadku HCC jest nadal niekorzystne, istnieje niewiele możliwości terapii ogólnoustrojowej, a wskaźnik 1-rocznych przeżyć po rozpoznaniu wynosi mniej niż 50%.8
Firma Roche w immunoterapii nowotworów
Systematyczna praca firmy Roche ukierunkowana na przełomowe odkrycia naukowe przyczyniła się w ciągu ostatnich 50 lat do olbrzymiego postępu w dziedzinie terapii i diagnostyki nowotworów. Obecnie głównym obszarem zainteresowania jest pełne wykorzystanie potencjału immunoterapii przeciwnowotworowej. Firma Roche posiada 20 produktów w fazie rozwoju i skupia się na badaniu potencjalnych korzyści immunoterapii podawanej osobno oraz w skojarzeniu z chemioterapią, terapiami celowanymi oraz innymi immunoterapiami, mając na celu zapewnienie każdemu pacjentowi spersonalizowanego leczenia, opracowanego w sposób umożliwiający wykorzystanie jego własnego unikalnego układu odpornościowego do walki z nowotworem. Nasza fachowa wiedza naukowa, innowacyjne leki w fazie rozwoju oraz rozległa sieć partnerów dają nam odwagę, aby stale dążyć do realizacji wizji znalezienia skutecznej terapii na raka, polegającej na zapewnieniu każdemu pacjentowi właściwego leczenia we właściwym czasie.
Oprócz produktu leczniczego Tecentriq® (atezolizumab), inhibitora immunologicznych punktów kontrolnych PD-L1, do szerokiej gamy produktów immunoterapii nowotworów opracowywanych w firmie Roche należą inne inhibitory punktów kontrolnych , takie jak tiragolumab, wiążący receptor TIGIT, spersonalizowane terapie neoantygenowe oraz bispecyficzne przeciwciała angażujące limfocyty T. Aby dowiedzieć się więcej na temat opartego na wiedzy naukowej podejścia firmy Roche do immunoterapii nowotworów zapraszamy na stronę:
http://www.roche.com/research_and_development/what_we_are_working_on/oncology/cancer- immunotherapy.htm
Źródła:
[1] Llovet JM et al. Hepatocellular carcinoma. Nat Rev Dis Primers. 2016;2:16018.
[2] World Health Organisation. Globocan 2018 – Liver cancer factsheet. [Internet; cited 2020 October] Available from: http://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/cancers/11-Liver-fact-sheet.pdf.
[3] World Health Organisation. Globocan 2018 – China factsheet. [Internet; cited 2020 October] Available from: http://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/160-china-fact-sheets.pdf.
[4] American Cancer Society. Key statistics about liver cancer. [Internet; cited 2020 October] Available from: https://www.cancer.org/cancer/liver-cancer/about/what-is-key-statistics.html.
[5] Rawla P et al. Update in global trends and aetiology of hepatocellular carcinoma. Contemp Oncol (Pozn). 2018;22(3):141-150.
[6] Pimpin L et al. Burden of liver disease in Europe: Epidemiology and Analysis of Risk Factors to Identify Prevention Policies. J Hepatol. 2018;69(3):718-735.
[7] World Health Organisation. Globocan 2018 – Europe factsheet. [Internet; cited 2020 October] Available from: https://gco.iarc.fr/today/data/factsheets/populations/908-europe-fact-sheets.pdf.
[8] Giannini EG et al. Prognosis of Untreated Hepatocellular Carcinoma. Hepatology. 2015;61(1):184-190.
Kontakt dla mediów:
Małgorzata Szpejewska-Cedro
email: malgorzata.szpejewska-cedro@roche.com, tel.: +48 789 069 555

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.