Komunikaty PR

Dobry klimat zaczyna się w domu, czyli małe zmiany o wielkim znaczeniu!

2020-04-08  |  08:00
Biuro prasowe
Do pobrania PNG ( 0.66 MB )

Zostań w domu i spraw, by codzienne życie było bardziej przyjazne dla nas samych i naszej planety. Pomogą Ci w tym sprawdzone produkty, które wszyscy dobrze znamy oraz proste sposoby na wprowadzanie pozytywnych zmian i  kreatywne spędzanie czasu. W końcu nasz dom to miejsce, które może łączyć wszystkie życiowe aktywności!

Czas spędzany z bliskimi w domu to dobra okazja na wspólne rozwijanie pasji i zainteresowań. To chwila na pracę w piżamie, porządkowanie myśli, rodzinne lunche i maratony ulubionych seriali. Ten czas możemy również wykorzystać na zadbanie o nasz dom i na wprowadzanie bardziej zrównoważonych nawyków.

Wielu Polaków – aż 82%, martwi się zmianami klimatycznymi. Zastanawiamy się, co możemy zrobić, żeby nasz dom i nasze działania były bardziej przyjazne dla Ziemi. 66% z nas ma szeroką wiedzę na temat zmian spowodowanych globalnym ociepleniem – to średnio aż o 5%[1] więcej niż reszta świata. Staramy się zmieniać nasze nawyki na lepsze, a pozytywne zmiany
w gospodarstwach domowych wprowadziła już ponad połowa z nas. Od 2017 roku zrobiliśmy duży postęp w zakresie stosowania mniej emisyjnej (bezmięsnej) diety, niemarnowania żywności, sortowania i recyklingu oraz otwartego mówienia o zmianach klimatycznych. To naprawdę dobry wynik!

Tym, co nas motywuje do wprowadzania dobrych nawyków, jest troska o przyszłość i zdrowie naszych bliskich, oszczędność pieniędzy i zasobów oraz wiedza, co tak naprawdę możemy zrobić, żeby bardziej zadać o środowisko.

W IKEA wierzymy, że bardziej ekologiczny styl życia na co dzień pozwala stać się bardziej samowystarczalnym,  oszczędzać pieniądze poprzez mądre gospodarowanie tym, co już mamy i  przede wszystkim stawia na zdrowie własne, rodziny, społeczności. Warto poświecić ten moment, by wprowadzić, usprawnić czy też zaplanować bardziej ekologiczne podejście do naszego stylu życia – dla zainteresowanych przygotowaliśmy porady na naszej stronie internetowej IKEA.pl – mówi Magdalena Betin Lider ds. Zrównoważonego rozwoju w IKEA Retail Polska.

IKEA podpowiada, jak możemy wykorzystać czas w domu, by w łatwy i niedrogi sposób zatroszczyć się o lepszy klimat.  

  1. Oszczędzanie? Naturalnie i bez poświęceń

Oszczędzając zasoby na co dzień, dbamy nie tylko o planetę, ale i o nasze finanse. Według obliczeń[2], zmniejszając zużycie wody w domu możemy zaoszczędzić nawet 5 tys. zł rocznie. Pamiętajmy o zakręcaniu jej podczas mycia zębów, wybierajmy szybki prysznic, zamiast wylegiwać się w pełnej wody wannie, a przy większej ilości naczyń do umycia korzystajmy ze zmywarki. Bohaterami domowego oszczędzania są również baterie kranowe, wyposażone w napowietrzacze wyrównujące ciśnienie, które oszczędzają do 50% wody. Świetnie sprawdzi się bateria z odpływem SVENSKÄR, a do łazienki słuchawka prysznicowa VOXNAN, którą łatwiej zachować w czystości dzięki chromowanemu wykończeniu. Codzienne dbanie o higienę i jednoczesne oszczędzanie wodny może być również wyzwaniem. Zorganizujmy rodzinne zawody w braniu szybkiego prysznica albo wyzwanie polegające na zakręcaniu wody podczas 30-sekundowego mydlenia rąk!

Praca w domu także może być wygodna. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom każdy zakątek łatwo przekształcimy w praktyczne i funkcjonalne miejsce pracy. Nawet stół kuchenny czy sofę. Nie zapomnijmy jednak o odpowiedniej ilości światła. Dzięki dobraniu dobrego oświetlenia możemy oszczędzać energię i zadbać o domowy budżet. Żarówka LED zużywa do 85% mniej energii i może służyć 10 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Będzie bezpiecznym źródłem światła nawet przez 25 000 godzin, więc jeśli korzystamy z niej przez 3 godziny dziennie, wystarczy na około 20 lat. Jeśli posiadamy sprzęty zasilane przez baterie, na przykład myszki do komputera, najlepiej wybierać akumulatorki, które można ponownie ładować, na przykład za pomocą ładowarki VINNINGE, dzięki czemu ograniczamy ilość elektrośmieci. 

  1. Dbajmy o to, co już mamy – by starczyło nam na dłużej

Dbanie o to, co już mamy, to również droga prowadząca do mniejszego zużycia kurczących się zasobów planety. Zanim kupimy nowe przedmioty, zwróćmy uwagę na rzeczy, które już mamy, by służyły jak najdłużej. Na przykład o deski oraz drewniane przybory kuchenne zadba olej do drewna SKYDD. Ubrania natomiast warto czyścić za pomocą rolki BÄSTIS, która szybko i łatwo usuwa sierść zwierząt, kurz i meszek, dzięki czemu ubrania dłużej zachowują świeżość i nie wymagają tak częstego prania.

Ważnym elementem naszej codzienności jest również troska o sen. To w końcu w łóżku spędzamy prawie połowę naszego życiu, a kompanem naszych sennych marzeń oraz wspólnych leniwych poranków jest materac. Zadbajmy o jego równomierne zużycie, obracając go co jakiś czas. Jeśli mamy małe dzieci, warto dodatkowo zabezpieczyć jego powierzchnię przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Użyjmy do tego wodoodpornego ochraniacza na materac LENAST, który można prać w pralce. W ten sposób materac posłuży dłużej, a my będziemy mogli spać spokojnie.

  1. Nie marnujmy

Wcale nie musimy stać się od razu mistrzami życia bez jakichkolwiek odpadów (zero waste). Na początek wystarczy je ograniczyć i zadbać o ich prawidłową segregację.  Do tego nie potrzebujemy drogich rozwiązań. Świetnie sprawdzi się kolekcja pojemników HÅLLBAR czy SORTERA, dzięki którym sortowanie stanie się przyjemnością. Wspólnie z dziećmi możemy narysować i przykleić na nie kolorowe ilustracje, dzięki którym wszystko zawsze trafi do odpowiedniego pojemnika. A dla tych, którzy szukają niedrogich, sprytnych pomysłów na segregację, sprzymierzeńcem może być wielorazowa niebieska torba IKEA FRAKTA. Po przyniesieniu w niej zakupów wykorzystajmy ją jako kosz na odpady. Jest duża, wytrzymała i można ją myć, a dzięki elastycznej formie z łatwością dopasuje się do przestrzeni przeznaczonej na segregację np. papieru, plastiku, czy szkła.

Kiedy spędzamy więcej czasu w domu, dlaczego nie zastanowić się nad tym, jak poprawić organizację? Uporządkujmy każdą przestrzeń, aby była bardziej funkcjonalna, kreatywna, praktyczna. Pozwoli nam to znaleźć wszystko od razu. Nawet inspirację! Zapasowe kartony, które poukrywane są w zakamarkach naszego mieszkania, mogą stać się nowym statkiem kosmicznym do zabawy czy kolorowym wagonikiem kolejki dla ulubionych pluszaków.

Pozostanie w domu sprawia, że na nowo odkrywamy przyjemność bycia razem bez pośpiechu, choćby przy kuchennym stole. Eksperymentujmy z nowymi przepisami, próbujmy nieznanych dotąd smaków oraz wspólnie w dziećmi bawmy się w światowej sławy mistrzów kuchni. Kto wie, może odkryjemy w sobie nieznane dotąd talenty? A po kulinarnych rewolucjach zadbajmy, żeby nic się nie zmarnowało!

Przechowywanie jedzenia w pojemnikach sprawia, że dłużej zachowa swoje właściwości oraz pozostanie świeże. Pomoże nam w tym seria pojemników 365+. Dzięki temu, że niektóre pojemniki są żaroodporne, łatwo podgrzejemy umieszczone w nich resztki z obiadu czy kolacji. W zależności od potrzeb można dobrać do nich odpowiednie przykrywki – bambusowe albo z dodatkowym uszczelnieniem. Bezbarwne pojemniki świetnie sprawdzą się również do segregacji produktów
w lodówce, a dodatkowy czas wolny to idealna okazja, żeby zrobić porządek w naszych zapasach.  Do mrożenia, na przykład sezonowych owoców na smaczne koktajle, niezastąpione są torebki strunowe ISTAD. Nadają się do wielokrotnego użytku i powstały z trzciny cukrowej, dzięki czemu są bezpieczne dla żywności i planety.  

IKEA od wielu lat wspiera ludzi we wprowadzaniu zrównoważonych rozwiązań do codziennego życia i aktywnie angażuje się w działania na rzecz środowiska. Jednym z elementów strategii  People & Planet Positive były ostatnio zrealizowane akcje jak: „Na dłużej” czy „Rady na odpady”. Więcej informacji i porad, jak prowadzić dom przyjazny dla planety, znajduje się na stronie https://www.ikea.com/pl/pl/people-and-planet/

Wszystkie wymienione produkty i jeszcze wiele, wiele więcej niedrogich rozwiązań jest  dostępnych na stronie IKEA.pl Teraz łatwiej je wszystkie znaleźć dzięki oznaczeniu zieloną etykietą. Dbaj o zdrowie i lepszy klimat. Zostańmy w domu!

 


[1] Climate Action Starts at Home Consumer Insights: Poland GlobeScan scorecard for IKEA, October 2019

[2] *Szafrański M., Oszczędzanie wody: ile można zaoszczędzić na prysznicu? [online, 2012, dostęp 03.03.2020]

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów Biuro prasowe
2025-04-29 | 06:00

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Problem z odróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych, potrzeba wyraźnego zróżnicowania opakowań dla obu wariantów oraz całkowity zakaz reklamy
Konsument Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!
2025-04-21 | 23:50

Akcje promocyjne oraz nagrody, które zdobywają klienta i napędzają sprzedaż. Jak zdobyć serca konsumentów? Najnowszy raport!

Jakie akcje promocyjne skutecznie angażują konsumentów i zwiększają sprzedaż? Które nagrody są najbardziej pożądane i wpływają na efekt? Aż 80% Polaków
Konsument Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
2025-03-19 | 23:00

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?

Tiramisu, comfort food i szczęście na zamówienie. Jak jedzenie poprawia nastrój w Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Szczęście ma wiele smaków, ale jeden

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.