Komunikaty PR

Dylemat inwestora: czym jest system komunikacji dachowej?

2021-07-21  |  08:00
Biuro prasowe
Kontakt
Alicja Zakrzewska
Fama PR Sp. z o.o.

Żeromskiego 62/2
50-312 Wrocław
alicja|famapr.pl| |alicja|famapr.pl
605734638
www.superdekarz.pl

Rezygnacja z systemu komunikacji dachowej w wielu przypadkach jest możliwa, ale zwykle nie wychodzi właścicielom budynku na dobre. Przekonują się o tym wtedy, gdy trzeba wezwać kominiarza do przeczyszczenia komina, dokonać prac konserwacyjnych lub okresowego przeglądu dachu. O tym, że warto zainwestować w wysokiej jakości oraz odpowiednio rozmieszczone i zamontowane stopnie oraz ławy kominiarskie, mówi Zbigniew Paturej - uczestnik programu SUPERDEKARZ i Certyfikowany Dekarz Braas. 

Co składa się na system komunikacji dachowej?

Myśląc o systemie komunikacji dachowej w pierwszej kolejności wymienia się stopnie i ławy kominiarskie, ale wjego skład wchodzą również dachówki pod stopień dopasowane do danego modelu i łuki wspierające do ław kominiarskich. Montaż tych akcesoriów jest niezbędny w przypadku budynków z dachami o spadku powyżej 25%  i pokrytych materiałami łamliwymi, do czego właścicieli budynków obliguje Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.  Dekarze zalecają jednak ich montaż również w przypadku stosunkowo płaskich dachów, ponieważ zimą poruszanie się po nich może być niebezpieczne, a kominiarz może odmówić wejścia na dach, po którym nie ma jak się bezpiecznie przemieszczać ze względu na śliskie lub oblodzone podłoże.

Zaplanuj wcześniej

Zaprojektowanie komunikacji dachowej na wczesnym etapie projektu dachu jest ważne dlatego, że na rynku są dostępne stopnie i ławy kominiarskie o różnych sposobach montażu. Stopnie mogą być montowane na wspornikach mocowanych do krokwi lub łat, lub na specjalnych dachówkach pod stopień. Sposób montażu może wynikać wprost z wybranego modelu, np. w przypadku dachówek betonowych Tegalit i Teviva marki BMI Braas istnieją specjalnie zaprojektowane dla tych modeli dachówki aluminiowe pod stopień. 

Jeszcze w fazie projektowania dachu warto podjąć decyzję o zastosowaniu i rozmieszczeniu stopni. Montaż jest możliwy na dachu gotowym, ale zdaniem dekarzy, wymaga on większych nakładów pracy oraz kosztów po stronie klienta. Istnieją wytyczne opisujące prawidłowy montaż stopni w zależności od kąta nachylenia dachu, o czym powinien wiedzieć profesjonalny wykonawca.

-  Stopnie w dachach o nachyleniu mniejszym niż 45˚ powinno się montować w co drugim rzędzie dachówek w odległości 70 cm od siebie. Przy nachyleniu dachu większym niż 45˚ zaleca się montować stopnie w każdym rzędzie w odległości 40 cm. Powinny one tworzyć swego rodzaju „drabinę”, która prowadzi do ważnych miejsc na dachu - czyli komina, masztu antenowego czy instalacji fotowoltaicznej. Ławy kominiarskie należy ulokować jak najbliżej tych miesc w taki sposób, aby można było na nich bez ryzyka stanąć podczas wykonywanej pracy. Odległości między stopniami a ławami powinny wynosić mniej więcej tyle, ile wynosi średnia długość kroku dorosłej osoby – objaśnia Superdekarz Zbigniew Paturej, który na co dzień prowadzi firmę Zakład Ciesielsko-Dekarski we Wręczycy Małej, woj. śląskie.

Jak wejść się na dach?

Zanim skorzystamy z komunikacji dachowej, musimy się dostać na dach. I dlatego na etapie budowy trzeba określić, jak chcemy tam dotrzeć - z wewnątrz czy z zewnątrz budynku.  

Jeśli z wnętrza budynku, to służą do tego tzw. wyłazy (poddasze nieużytkowe) i okna wyłazowe (w przypadku poddasza użytkowego). Jeśli wejście będzie z zewnątrz, to montuje się drabinki lub schody. Jeśli zdecydujemy się na drabinę, to warto wybrać taką, której górna część jest zamontowana na stałe, a dolną dokręcamy w razie potrzeby wejścia na dach. Takie rozwiązanie utrudni wejście na dach potencjalnemu złodziejowi lub dzieciom – radzi Zbigniew Paturej.

Co rekomendują kominiarze?

Ponieważ system ma służyć do bezpiecznego przemieszczania się po dachu i jest to inwestycja obliczona na lata, bardzo ważna jest jakość produktów. Muszą być one odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne. Powierzchnia stopni i ławy powinna być ażurowa, co zapobiega gromadzeniu się śniegu i poślizgnięciu. 

Systemem rekomendowanym przez Korporację Kominiarzy Polskich jest system marki BMI Braas. Na czym polega sekret ich bezpieczeństwa?

Stopnie i ławy są montowane do dachówek pod stopień wykonanych z aluminium i przymocowanych bezpośrednio do łat za pomocą ocynkowanych wkrętów, co zapewnia stabilność i trwałość całego systemu. Ważnym jest, że dachówki do mocowania stopni kominiarskich posiadają specjalnie zaprojektowane zaczepy, pod którymi montowana jest dodatkowa łata podpierająca. Ponadto stopnie i ławy posiadają ażurową powierzchnię. Wszystko to razem daje gwarancję bezpieczeństwa tak istotnego przy pracy na wysokości – tłumaczy Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego w BMI Braas.

Ponadto producent oferuje stopnie aluminiowe powlekane w kolorach dachówek, dzięki czemu stopnie i ławy kominiarskie zamontowane na dachu wyglądają estetycznie. 

Warto więc na wczesnym etapie projektowania dachu zdecydować się na montaż systemu komunikacji dachowej. Ta jednorazowa inwestycja będzie procentowała przez wiele lat - szczególnie wtedy, kiedy będzie potrzeba inspekcji komina lub np. ustawienia anteny satelitarnej lub internetowej. 


Program SUPERDEKARZ powstał w 2008 roku z inicjatywy marki Braas. Jego ideą była integracja środowiska dekarskiego i podnoszenie kwalifikacji zawodowych dekarzy na coraz bardziej wymagającym rynku. Ten największy w Polsce program łączy w sobie rywalizację m.in. o położenie największej ilości dachów, a także system szkoleń - od wykonawstwa po techniki sprzedaży i marketingu. Portal SUPERDEKARZ.PL to z kolei źródło porad związanych z budową i konserwacją dachów, skierowany zarówno do osób zainteresowanych budownictwem, profesjonalnych dekarzy, jak i osób planujących budowę lub właścicieli własnego domu. Strona zawiera m.in. praktyczną wyszukiwarkę Superdekarzy oraz Certyfikowanych Dekarzy Braas działających w Polsce.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Fama PR Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Złodzieje nie mają Świąt Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Złodzieje nie mają Świąt

Przerwa świąteczna i noworoczna zbliża się wielkimi krokami. Jak informuje policja, to właśnie m.in. w tym okresie częściej dochodzi do kradzieży z włamaniem w domach
Konsument Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
2024-12-17 | 08:00

Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie

Aż 1/4 Polaków zadłuża się na organizację świąt Bożego Narodzenia, aby były wystawne, z czego 6 proc. zrobiło to wielokrotnie. Najczęściej konsumenci sięgają po pomoc rodziny,
Konsument Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
2024-12-11 | 11:00

Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili

Dwóch na trzech opiekunów zwierząt planuje kupić swoim pupilom świąteczne prezenty, a aż jedna trzecia z nich rozważa w tym roku zakup specjalnego kalendarza adwentowego.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.