RAPORT na temat beztytoniowych woreczków nikotynowych
Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o. o., na zlecenie Maurent PR przygotowało systematyczny przegląd literatury na temat saszetek nikotynowych. W opracowaniu, spółka Jagiellońskiego Centrum Innowacji sp. z o. o. dokonała przeglądu publikacji na temat tej kategorii. To pierwszy tego typu raport w Polsce, który powołuje się na udokumentowaną wiedzę naukową z wielu krajów.
Saszetki nikotynowe (zwane także woreczkami nikotynowymi) to produkt, który swoją formą przypomina sprzedawaną w Polsce tabakę. W odróżnieniu od niej, saszetka zażywana jest doustnie przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny. Produkt staje się coraz powszechniejszy i dostępniejszy w wielu krajach, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnego „dymka”. W Polsce dostępny jest już w wielu sklepach spożywczych i wybranych stacjach benzynowych.
Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o.o. przygotowała na zlecenie klienta systematyczny przegląd literatury na temat doustnych, beztytoniowych woreczków nikotynowych, który podsumował dotychczas opublikowaną na świecie literaturę naukową dotyczącą tego tematu. W przeglądzie skupiono się na trzech problemach badawczych: porównaniu wpływu na organizm człowieka palenia papierosów oraz używania beztytoniowych woreczków nikotynowych, wpływu używania woreczków nikotynowych na zachowania palaczy, a także zagrożeniom dla zdrowia powodowanego przez używanie saszetek z nikotyną.
Przegląd literaturowy potwierdza, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość konsumentów nt. woreczków nikotynowych. Ten trend obrazuje także liczba instytucji, które na przestrzeni ostatnich lat podejmowały się badania saszetek. Ogółem aż 67 różnych podmiotów (z czego największa liczba w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech) zajmowała się analizami tego produktu.
Jak wynika z badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Japonii, doustne woreczki nikotynowe wykazują słabsze działanie cytotoksyczne i genotoksyczne od produktów tytoniowych. Są też mniej drażniące dla komórek nabłonka jamy ustnej. Ponadto w żadnym z przytaczanych w przeglądzie badań nie stwierdzono żadnych poważnych działań niepożądanych. Saszetki nikotynowe były też na ogół lepiej tolerowane niż inne wyroby nikotynowe, co potwierdziło m.in. badanie przeprowadzone przez naukowców z Kanady.
Okazuje się także, że beztytoniowe woreczki nikotynowe zawierają mniej szkodliwych składników niż wyroby tytoniowe. Potwierdza to analiza przeprowadzona przez badaczy z Kalifornii. I chociaż wciąż brakuje badań na temat długotrwałych skutków używania woreczków nikotynowych przez ludzi, istnieją poważne przesłanki potwierdzające ich niższą szkodliwość. Przede wszystkim za sprawą prostego składu, bez substancji toksycznych obecnych w dymie papierosowym i bez wytwarzania związków powstających podczas spalania.
W przeglądzie przywołano także badania przeprowadzone w Szwecji, z których wynika, że saszetki nikotynowe dostarczają do organizmu człowieka tę samą dawkę nikotyny co papierosy. Jest jednak pewna różnica. Nikotyna z tradycyjnego papierosa wchłania się bardzo szybko – w ciągu kilku minut, natomiast nikotyna z saszetek uwalnia się dłużej – nawet kilkadziesiąt minut.
Złodzieje nie mają Świąt
Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.