Komunikaty PR

RAPORT na temat beztytoniowych woreczków nikotynowych

2023-01-13  |  13:40
Do pobrania pdf ( 0.29 MB )

Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o. o., na zlecenie Maurent PR przygotowało systematyczny przegląd literatury na temat saszetek nikotynowych. W opracowaniu, spółka Jagiellońskiego Centrum Innowacji sp. z o. o. dokonała przeglądu publikacji na temat tej kategorii. To pierwszy tego typu raport w Polsce, który powołuje się na udokumentowaną wiedzę naukową z wielu krajów.

Saszetki nikotynowe (zwane także woreczkami nikotynowymi) to produkt, który swoją formą przypomina sprzedawaną w Polsce tabakę. W odróżnieniu od niej, saszetka zażywana jest doustnie przez umieszczenie jej za dolną lub górną wargą, skąd następuje wchłanianie nikotyny. Produkt staje się coraz powszechniejszy i dostępniejszy w wielu krajach, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnego „dymka”. W Polsce dostępny jest już w wielu sklepach spożywczych  i wybranych stacjach benzynowych.

Spółka Jagiellońskie Centrum Innowacji sp. z o.o. przygotowała na zlecenie klienta systematyczny przegląd literatury na temat doustnych, beztytoniowych woreczków nikotynowych, który podsumował dotychczas opublikowaną na świecie literaturę naukową dotyczącą tego tematu. W przeglądzie skupiono się na trzech problemach badawczych: porównaniu wpływu na organizm człowieka palenia papierosów oraz używania beztytoniowych woreczków nikotynowych, wpływu używania woreczków nikotynowych na zachowania palaczy, a także zagrożeniom dla zdrowia powodowanego przez używanie saszetek z nikotyną.

Przegląd literaturowy potwierdza, że w ciągu ostatnich kilku lat wzrosła świadomość konsumentów nt. woreczków nikotynowych. Ten trend obrazuje także liczba instytucji, które na przestrzeni ostatnich lat podejmowały się badania saszetek. Ogółem aż 67 różnych podmiotów (z czego największa liczba w USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech) zajmowała się analizami tego produktu.

Jak wynika z badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Japonii, doustne woreczki nikotynowe wykazują słabsze działanie cytotoksyczne i genotoksyczne od produktów tytoniowych. Są też mniej drażniące dla komórek nabłonka jamy ustnej. Ponadto w żadnym z przytaczanych w przeglądzie badań nie stwierdzono żadnych poważnych działań niepożądanych. Saszetki nikotynowe były też na ogół lepiej tolerowane niż inne wyroby nikotynowe, co potwierdziło m.in. badanie przeprowadzone przez naukowców z Kanady.

Okazuje się także, że beztytoniowe woreczki nikotynowe zawierają mniej szkodliwych składników niż wyroby tytoniowe. Potwierdza to analiza przeprowadzona przez badaczy z Kalifornii. I chociaż wciąż brakuje badań na temat długotrwałych skutków używania woreczków nikotynowych przez ludzi, istnieją poważne przesłanki potwierdzające ich niższą szkodliwość. Przede wszystkim za sprawą prostego składu, bez substancji toksycznych obecnych w dymie papierosowym i bez wytwarzania związków powstających podczas spalania.

W przeglądzie przywołano także badania przeprowadzone w Szwecji, z których wynika, że saszetki nikotynowe dostarczają do organizmu człowieka tę samą dawkę nikotyny co papierosy. Jest jednak pewna różnica. Nikotyna z tradycyjnego papierosa wchłania się bardzo szybko – w ciągu kilku minut, natomiast nikotyna z saszetek uwalnia się dłużej – nawet kilkadziesiąt minut.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Samsung wprowadza na rynek klasę urządzeń AI Biuro prasowe
2024-06-26 | 12:00

Samsung wprowadza na rynek klasę urządzeń AI

Samsung prezentuje „Klasę AI”, czyli urządzenia, które dzięki zaawansowanym funkcjom wykorzystującym sztuczną inteligencję mogą realnie pomóc nam w codziennych
Konsument Jak stworzyć strefę kibica w swoim domu? - poradnik od KFC
2024-06-21 | 09:00

Jak stworzyć strefę kibica w swoim domu? - poradnik od KFC

Aby wspólne kibicowanie polskim zawodnikom podczas Euro 2024 było jeszcze przyjemniejsze, KFC wprowadziło specjalny KFC Pizza Twisters Box i KFC Pizza Twisters Box & Chicken. Wybierz
Konsument Idealny zestaw kibica na Euro 2024 to KFC Pizza Twisters Box
2024-06-14 | 09:00

Idealny zestaw kibica na Euro 2024 to KFC Pizza Twisters Box

KFC Pizza Twisters to wyjątkowo mocny zawodnik – tylko przez tydzień setki tysięcy Polaków skosztowało tego kulinarnego hitu! Aby wspólne kibicowanie polskim zawodnikom

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.