Światowy Dzień Telewizji – jaka jest jej rola w życiu Polaków?
Telewizja stanowi rodzinne centrum rozrywki i wpływa na nasze codzienne życie. Dziś, 21 listopada, przypada ustanowiony 26 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ - Światowy Dzień Telewizji. Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie TP Vision, właściciela marki Philips TV & Sound, pokazują, że dla ponad 77% badanych posiada telewizor ustawiony w centralnym miejscu w domu. Przyjrzyjmy się temu, jak oglądamy telewizję i co zmieniło się naszych zwyczajach na przestrzeni ostatnich lat?
Rola telewizji w naszym życiu
Około 70 lat temu, kiedy firma Philips rozpoczęła eksperymentalne nadawanie programów, telewizor stał się centralnym punktem w domu, w którym ludzie gromadzili się, aby oglądać telewizję. Dziś, 70 lat później, telewizor pełni tę samą funkcję. W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się jednak jego rola. Przez lata telewizor służył wyłącznie do oglądania telewizji tradycyjnej, linearnej. Dziś oglądamy treści w znacznie większym stopniu "na żądanie".
- Rozrywka i łączność stają się coraz ważniejsze. Ludzie chcą mieć możliwość przesyłania filmów bezpośrednio z telefonu do telewizora. Oczekują też możliwości strumieniowego przesyłania obrazów z kamery bezpieczeństwa lub dzwonka do drzwi. Następuje też szybki rozwój asystentów mowy. Innymi słowy: telewizor staje się coraz bardziej centralnym węzłem w rodzinnym gospodarstwie domowym. – mówi Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce.
Telewizja przez internet
Internet zrewolucjonizował sposób, w jaki oglądamy treści w telewizji. Polacy nadal chętnie oglądają tradycyjną telewizję – deklaruje to blisko 18% badanych. Jednak z roku na rok coraz chętniej korzystamy z platform streamingowych, jak Netflix czy HBO. Taką formę wybiera obecnie aż 41% ankietowanych. Co ciekawe równie popularne stało się wspólne oglądanie telewizji, ale z kilku różnych miejsc przez kilka grup odbiorców, tzw. watch parties, które preferuje 20% respondentów. Na kolejnym miejscu plasuje się słuchanie muzyki czy granie za pośrednictwem odbiornika – taką formę rozrywki wybiera ponad 17% użytkowników.
Święty Graal - OLED
Kolejną dużą zmianą, która nastąpiła 10 lat temu, było wprowadzenie ekranów OLED. Ich dużą zaletą jest doskonałe odwzorowanie czerni - czerń jest prawdziwa, ponieważ piksele są wyłączone - nie emitują światła. Dlatego, w przeciwieństwie do innych współczesnych technologii, takich jak telewizory LCD, w których tło jest zawsze włączone, współczynniki kontrastu zostały podniesione do najwyższego możliwego poziomu. OLED stał się dla konsumentów Świętym Graalem wśród telewizorów.
Najwyższej jakości sportowe imprezy
Duże imprezy sportowe, jak nadchodzące Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, są doskonałą okazją do spotkań w gronie znajomych. Polacy kochają tę formę rozrywki, a wspólne kibicowanie przed telewizorem w domu czy w pubie zawsze dostarcza wielu wrażeń. Wiele osób właśnie przy okazji tego typu wydarzeń decyduje się na kupno nowego telewizora, wybierając zwykle większy od posiadanego obecnie – tak odpowiedziało przeszło 47% respondentów badania zleconego przez TP Vision. Wybierając nowy odbiornik najczęściej zwracamy uwagę na jakość obrazu i dźwięku, rozdzielczość ekranu oraz możliwości techniczne – tak wskazało 90% respondentów.
– Duże zawody sportowe zawsze wyzwalają wiele emocji i są popularnym tematem dyskusji – komentuje Marcin Habzda, dyrektor generalny TP Vision w Polsce. – Dużo osób chce oglądać zmagania sportowców w najwyższej jakości, stąd decyduje się na zakup nowego telewizora. Na ten rok przygotowaliśmy szeroką gamę nowych telewizorów, w tym modele OLED+ 907 i OLED+ 937, które zostały wyróżnione w konkursach Red Dot Award – prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa, zwanych często „Oskarami designu”, a także iF Design Awards – jednych z najbardziej rozpoznawalnych i najstarszych niezależnych wyróżnień w dziedzinie jakości designu na świecie.
Dźwięk i obraz razem
TP Vision przykłada ogromną wagę do obszaru audio, a kamieniem milowym okazała się tu współpraca z firmą Bowers & Wilkins. Dziś wysokiej jakości obraz w telewizorach Philpsa jest zintegrowany z doskonałym dźwiękiem. Co ciekawe, ma to znaczenie nie tylko dla fanów muzyki, ale też dla kibiców – wierne odtworzenie wydarzeń stadionowych jest dla tej grupy klientów bardzo ważne. Rosnącą rolę jakości dźwięku w odbiornikach telewizyjnych potwierdzają wyniki badania zleconego przez TP Vision - jakość dźwięku jest ważnym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie telewizora.
- Ruszył Mundial, wydarzenie sportowe na które wszyscy czekaliśmy i będziemy oglądać przed telewizorami w gronie znajomych lub rodziny, a dzięki naszym telewizorom kibice będą mogli czuć się niemal jak na stadionie. Jednak nie zapominajmy, że telewizja to nie wszystko i po meczu warto samemu się trochę poruszać – dodaje Marcin Habzda.
********
O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez PanelWizard Direct, na reprezentatywnej grupie 1027 osób w wieku od 18 do 75 roku życia, w dniach 1-15 marca 2022 roku.
TP Vision
TP Vision Europe B.V. (TP Vision) to zarejestrowana w Holandii firma z siedzibą w Amsterdamie, która w całości należy do TPV Technology Limited (TPV), jednego z wiodących producentów monitorów i telewizorów na świecie. TP Vision jest czołowym graczem na rynku elektroniki użytkowej w obszarze RTV. Firma koncentruje się na rozwoju, produkcji i sprzedaży urządzeń pod marką Philips – telewizorów (w Europie, Rosji, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Południowej, Indiach, a także w wybranych krajach Azji i Pacyfiku) oraz sprzętu audio (na całym świecie). TP Vision łączy rozpoznawalność marki Philips z doświadczeniem w zakresie rozwoju i projektowania produktów, doskonałymi działaniami operacyjnymi i pozycją TPV na rynku. Celem firmy jest tworzenie urządzeń, które oferują konsumentom najwyższą jakość dźwięku i obrazu.
Złodzieje nie mają Świąt
Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Przemysł spożywczy
Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa
Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.