Komunikaty PR

W co grali Polacy w 2022 roku? GAMIVO prezentuje dane

2022-12-30  |  09:30
Biuro prasowe

Branża gier warta jest więcej niż kino i muzyka razem wzięte. Gry są także jedną z najtańszych form rozrywki, dlatego wiele osób sięga po przeróżne gatunki i tytuły. GAMIVO przyjrzało się rodzajom gier oraz najgłośniejszym produkcjom na PC, które były najchętniej wybierane nie tylko przez Polaków, ale także przez resztę świata. Wśród polskich fanów gier najczęściej wybieranym tytułem na platformie GAMIVO był The Witch Queen, czyli dodatek do Destiny 2. Z kolei najczęściej globalnie kupowanym tytułem w 2022 roku okazała się wysokobudżetowa produkcja Elden Ring.

Według statystyk GamesIndustry dotyczących branży gier w 2022 roku globalna wartość sektora spadła w porównaniu do ubiegłego roku o 4,3 proc., osiągając 183,3 mld dolarów. Z kolei wartość rynku gier na PC zanotowała wzrost o 1,8 proc. do 38,2 mld dolarów. Eksperci z optymizmem patrzą w przyszłość i prognozują, że w kolejnych latach branża gier będzie notować dalsze wzrosty. Co ciekawe, niewiele osób decyduje się obecnie na zakup gier w wersji pudełkowej. Sprzedaż tytułów w dystrybucji cyfrowej w tym roku stanowiła aż 94,2%. Najchętniej wybieranym tytułom przyjrzało się GAMIVO.

TOP 5 najczęściej kupowanych gier na PC na platformie GAMIVO w 2022 roku

Polska

Świat

1. Destiny 2: The Witch Queen

1. Elden Ring

2. God of War

2. God of War

3. Battlefield 2042

3. Cyberpunk 2077

4. FIFA 23

4. FIFA 23

5. Elden Ring

5. No Man’s Sky

 

Pośród gier na PC wydanych w 2022 roku wyróżniały się głównie Elden Ring oraz God of War. O ile w Polsce chętniej sięgano po ten drugi tytuł, to na świecie Kratos musiał uznać wyższość produkcji stworzonej przez FromSoftware przy współudziale autora Gry o Tron, George'a R.R. Martina.

Strzelanki wciąż mają się dobrze

Współczesne gry często trudno jednoznacznie zakwalifikować do konkretnego gatunku, gdyż jedna produkcja może łączyć cechy np. przygodówek, RPG i gier akcji. Dlatego trudno konkretnie wskazać gatunek, który cieszy się największą popularnością. Natomiast nie ulega wątpliwości, że cały czas świetnie mają się strzelanki. W Polsce pierwsze miejsce zajął The Witch Queen, czyli dodatek do Destiny 2. Ponadto w czołówce sprzedaży - zarówno wśród klientów z Polski, jak i zagranicy – znalazły się Battlefield 2042 oraz Call of Duty: Modern Warfare. Dodatkowo użytkownicy GAMIVO bardzo chętnie kupowali dodatki czy wirtualną walutę do darmowych shooterów. Prym wiodły tu Apex: Legends, Valorant i Fortnite.

Evergreeny

W czołówce sprzedaży znalazły się także starsze, ale wciąż bardzo chętnie kupowane produkcje określane mianem evergreen. Warto tu wyróżnić takie tytuły jak Project Zomboid, który w fazę wczesnego dostępu wszedł już w 2013 roku oraz dwa lata starszego Minecrafta. Obie te gry zbudowały bardzo prężnie działającą społeczność, co przekłada się na popularność i zdobywanie nowych graczy.

Sony w natarciu

W 2022 roku ukazały się porty PC aż czterech dużych produkcji, które dotychczas dostępne były wyłącznie na konsolach PlayStation. Były to God of War, Marvel's Spider-Man Remastered, Uncharted: Legacy of Thieves Collection i Spider-Man: Miles Morales. Wszystkie otrzymały bardzo pozytywne recenzje oraz mogły pochwalić się wysoką sprzedażą.

Sprzedaż pecetowych wersji konsolowych hitów jest z jednej strony stymulowana przez ugruntowaną pozycję danego tytułu, ale z drugiej hamowana przez fakt, że wielu graczy ukończyło już daną grę na innej platformie, więc nie zdecyduje się na ponowny zakup. Z danych GAMIVO wynika, że pierwsze tendencja jest zdecydowanie silniejsza.

Co stymuluje sprzedaż

Dodatkowo na popularność starszych gier wpływ miały takie czynniki jak: dodanie nowej zawartości, zapowiedzenie lub wydanie kolejnej części i sukces innej produkcji osadzonej w świecie gry. To, jak udany dodatek może ożywić starszą grę pokazuje fakt, że wśród polskich użytkowników GAMIVO w 2022 roku najpopularniejszym tytułem był Destiny 2: The Witch Queen.

O Spółce

 

GAMIVO to platforma transakcyjna z grami, kartami podarunkowymi i innymi dobrami cyfrowymi. Została założona w 2017 roku przez zespół managerów z wszechstronnym doświadczeniem w branży gier oraz fundusz venture buildingowy Tar Heel Capital Pathfinder. GAMIVO łączy sprzedawców z klientami poszukującymi niskich cen i wysokiej jakości. Gromadząc w jednym miejscu gry w wersjach na różne platformy gamingowe, daje graczom możliwość łatwego porównania ofert i wyboru najkorzystniejszej ceny. GAMIVO oferuje także swoim klientom atrakcyjne programy afiliacyjne. Z platformy korzystają głównie użytkownicy z Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych.

Spółka GAMIVO zadebiutowała na rynku NewConnect 22 kwietnia 2021 roku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Najlepsze produkty na majówkowy grill tylko w Blue City Biuro prasowe
2024-04-27 | 01:00

Najlepsze produkty na majówkowy grill tylko w Blue City

Od środy 24 kwietnia aż do soboty 27 kwietnia poziom -1 w Blue City zamieni się w regionalny ryneczek, na którym będzie można spotkać najlepszych wytwórców tradycyjnej
Konsument Od sztucznej szczęki po 3000 zł w gotówce czyli co zostawiamy w Uberze?
2024-04-23 | 16:00

Od sztucznej szczęki po 3000 zł w gotówce czyli co zostawiamy w Uberze?

Podróżując taksówkami pasażerowie najczęściej gubią rzeczy codziennego użytku takie jak ubrania, elektronikę czy biżuterię. Zdarza się jednak, że w samochodzie zostają
Konsument Ponad 66% młodych Polaków korzysta z programów lojalnościowych
2024-04-23 | 14:00

Ponad 66% młodych Polaków korzysta z programów lojalnościowych

Generacja Z jako pokolenie tzw. cyfrowych tubylców sprawnie porusza się pomiędzy platformami e-commerce i aplikacjami mobilnymi, poszukując najbardziej korzystnych możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Przygotowania do wdrożenia systemu kaucyjnego idą pełną parą. Przyszli operatorzy przeciwni zmianie daty na 2026 rok

Wkrótce Sejm ma się zająć nowym projektem przepisów dotyczących systemu kaucyjnego, którego start zaplanowano na styczeń 2025 roku. Przedstawione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z podatku VAT i wprowadzenia tzw. mechanizmu podążania kaucji za produktem. – Wszystkie te zmiany oceniamy bardzo pozytywnie, one są niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania przyszłego systemu kaucyjnego – mówi Aleksander Traple, prezes Zwrotka SA. Jak podkreśla, dalsze odkładanie w czasie terminu uruchomienia systemu kaucyjnego jest bezzasadne, ponieważ branża odpadowa, handel detaliczny i szereg innych podmiotów już od dłuższego czasu przygotowują się do jego wdrożenia.

Problemy społeczne

Duża część ukraińskich uchodźców w Polsce wciąż potrzebuje wsparcia. Szczególnie osoby starsze i z niepełnosprawnościami

Do Polski cały czas napływają kolejni uchodźcy z Ukrainy, a ci, którzy są u nas już ponad dwa lata, nadal potrzebują wsparcia – oceniają eksperci IOM Poland i UNHCR. Szacuje się, że ok. 200 tys. osób nadal mieszka w miejscach zakwaterowania zbiorowego. To często osoby starsze i z niepełnosprawnościami, którym trudno się usamodzielnić. Uchodźcy nadal potrzebują wsparcia związanego ze znalezieniem zatrudnienia, dostępu dzieci do edukacji czy nauki języka polskiego. Eksperci podkreślają, że integracja ekonomiczna Ukraińców to duża korzyść dla polskiej gospodarki. Tylko w 2023 roku udział pracowników z Ukrainy przełożył się na ok. 1 proc. krajowego PKB.

Konsument

Coraz więcej Europejczyków ogranicza spożycie mięsa na rzecz produktów roślinnych. Większe wsparcie ze strony rządów i legislacji mogłoby zwiększyć ich popularność

Ponad połowa Europejczyków jedzących mięso aktywnie ogranicza jego roczne spożycie. Niemal 30 proc. co najmniej raz w tygodniu spożywa przynajmniej jedną roślinną alternatywę mięsa lub nabiału – wynika z badania ProVeg. Zmiana nawyków konsumenckich napędza branżę produktów roślinnych, ale wspomogłyby ją także zmiany systemowe, m.in. szersze dofinansowanie produkcji roślinnej kosztem mięsnej czy obniżenie podatku na żywność o niskim śladzie środowiskowym.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.