Wielka zbiórka ubrań i innych tekstyliów w 14 centrach NEPI Rockcastle
W Polsce rocznie aż 2,5 mln ton wszystkich odpadów stanowią odpady tekstylne[1]. Chociaż połowa z nich nadaje się do odzysku, to tak się nie dzieje. Dlatego tak ważna jest edukacja, że niepotrzebnym ubraniom można dać szansę na ponowne wykorzystanie. W tym celu NEPI Rockcastle we współpracy z Game4Planet w 14 centrach handlowych, organizuje zbiórki „DOBRYCH RZECZY”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna - traktowania tekstyliów nie jako zbędnych odpadów, ale jako cennych surowców, które mogą otrzymać drugie życie, pozostając w obiegu lub posłużyć jako składnik materiałów kompozytowych. Inicjatywa ma także wymiar społeczny - wsparcie lokalnych organizacji.
Co sekundę na wysypisko trafia ciężarówka pełna tekstyliów[2]. Tymczasem zaledwie ok. 6% niepotrzebnej odzieży jest właściwie zarządzana, czyli trafia do drugiego obiegu lub recyklingu. Oznacza to, że szansę na ponowne wykorzystanie bezpowrotnie tracą setki tysięcy ton ubrań[1].
„Warto wiedzieć, jak możemy wprowadzić w swoje życie cyrkularne nawyki i wybory, aby żyć w sposób bardziej odpowiedzialny i zrównoważony, jak być cyrkularnym na co dzień. Dzielenie się odzieżą czy tekstyliami, które nam już nie służą, jest właśnie przykładem świadomego postępowania w dobie kryzysu klimatycznego, do czego serdecznie zachęcamy. Obecnie, według organizacji Circle Economy, jedynie niecałe 7,2% globalnej gospodarki opiera się na zasadach cyrkularnych, a marnotrawionych jest ponad 90% odpadów, które mogą być wartościowymi surowcami[3] – mówi Magdalena Gibney, Group Head of Sustainability z NEPI Rockcastle.
W TROSCE O ŚRODOWISKO I LOKALNE SPOŁECZNOŚCI
Mając na uwadze dbałość o środowisko, ale także świadomość potrzeby zamykania obiegu tekstyliów NEPI Rockcastle we współpracy z Game4Planet organizuje zbiórki ubrań, butów i innych tekstyliów, które trafią do drugiego obiegu oraz zostaną wykorzystane do produkcji mebli z kompozytu tekstylnego. W tym celu 24 sierpnia we wszystkich 14 centrach handlowych odbędzie się akcja „DOBRE RZECZY – PODZIEL SIĘ I POMAGAJ!”. Inicjatywa będzie miała jeszcze dodatkowy wymiar społeczny, ponieważ zebrane kilogramy przełożą się na wsparcie finansowe wybranej w każdej lokalizacji organizacji.
„Game4Planet to program, w którym nie chodzi tylko o oddawanie niepotrzebnych już ubrań. Warstwa edukacyjna, na której się opieramy, ma na celu pokazanie każdemu człowiekowi, że oddając tekstylia w dobre ręce, przyczynia się do tego, że nie trafi ono na wysypisko czy do spalarni, gdzie uwalniane będą szkodliwe środki do atmosfery. Ubrania mogą stać się czymś więcej – mogą posłużyć do wytworzenia materiałów przemysłowych lub mogą zostać użyte do produkcji kompozytu tekstylnego, z którego powstaną później elementy małej architektury, części tarasów, pomosty, etc. Jest to możliwe dzięki naszym wspólnym działaniom. Coraz wyższą świadomość ekologiczną możemy zobaczyć w ilości ton ubrań, które do nas trafiają. Do połowy lipca 2024 zebraliśmy już prawie 2 mln kg tekstyliów” – mówi Sylwester Beekhoven, Menedżer ds. Biznesu Game4Planet.
To już kolejna inicjatywa edukacyjna nt. idei gospodarki obiegu zamkniętego, w którą NEPI Rockcastle angażuje swoich klientów.
SPOŁECZNE ZAANGAŻOWANIE
Zaangażowanie lokalnej społeczności jest istotne dla powodzenia wszelkich inicjatyw. Skala działania może przynieść wymierne efekty zarówno pod kątem minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko, jak i maksymalizacji pozytywnego wpływu społecznego. Za 1 kg przyniesionych przez uczestników tekstyliów zostanie przekazany 1 zł na cele charytatywne. Zebrane w ten sposób środki finansowe to realne wsparcie na realizację bieżących potrzeb organizacji.
„Nasza inicjatywa jest pretekstem do robienia dobrych rzeczy. Uaktywniamy się do zrobienia przeglądów w swoich szafach, a nawet porządków w domach, dzielimy się wciąż wartościowymi ubraniami czy innymi tekstyliami, wreszcie mamy wpływ na poprawienie warunków funkcjonowania bliskim nam organizacji pełniących istotną rolę dla naszych lokalnych społeczności. Tym samym w myśl nazwy akcji, oddając dobre rzeczy, robimy dobre rzeczy dla innych” – mówi Natalia Tur, Regional Manager NEPI Rockcastle.
Dzięki akcji „DOBRE RZECZY” darowizny otrzymają: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku, Stowarzyszenie Serce Torunia, Stowarzyszenie SIEMACHA Spot w Krakowie, Dom Samotnej Matki Stowarzyszenia Twoja Rodzina w Zielonej Górze, Dom Dziecka "Słoneczko" w Tomaszowie Mazowieckim, Dom Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim, Fundacja Dialog w Białymstoku, Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci w Wołominie, Dom dla małoletnich matek i kobiet w ciąży prowadzony przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Zabrzańskie, Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Dąbrowie Górniczej oraz Hospicjum dla Dzieci w Olsztynie oraz Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym w Opolu.
POMAGAJĄC MOŻNA TEŻ ZYSKAĆ
Za udział w akcji „DOBRE RZECZY” przewidziano różne nagrody, np. rabaty w sklepach czy dodatkowe punkty w aplikacji mobilnej SPOT. Wykaz nagród i zasady ich przyznawania znajdują się w regulaminach akcji w poszczególnych obiektach.
Branża modowa należy do tych, które najbardziej zanieczyszczają środowisko naturalne[4]. Dane nie pozostawiają wątpliwości - 10% globalnej emisji gazów cieplarnianych i 20% zanieczyszczeń wody powstaje jako skutek uboczny produkcji odzieży. Zanieczyszczenia są głównie wynikiem procesów związanych z farbowaniem i aplikowaniem innych chemikaliów na tekstylia[5]. W skali całego globu jedynie 3% surowców wykorzystywanych do produkcji odzieży pochodzi z recyklingu[6]. Akcje takie jak „DOBRE RZECZY” mają za zadanie zmienić te niepokojące statystyki.
Rzeczy w ramach zbiórki zaplanowanej na sobotę, 24 sierpnia można oddać w 12 miastach w Polsce w 14 centrach handlowych NEPI Rockcastle w godz. 10-19. Szczegóły akcji: https://dobre-rzeczy.com/.
***
NEPI Rockcastle (NRP.AS) (JSE.NRP) jest trzecią co do wielkości notowaną na giełdzie firmą działającą w sektorze nieruchomości handlowych w Europie pod względem wartości portfela inwestycyjnego oraz największym właścicielem, operatorem i deweloperem centrów handlowych w Europie Środkowej i Wschodniej (CEE). Portfolio firmy, o wartości 6,9 mld euro, obejmujące 2,2 mln m² powierzchni GLA, zlokalizowane jest w dziewięciu krajach CEE. Firma jest liderem rynku w Rumunii i Polsce (dwóch największych rynkach NEPI Rockcastle), Bułgarii, Węgrzech i Słowacji, posiadając również centra handlowe w Chorwacji, Czechach, Litwie i Serbii. Wzrost NEPI Rockcastle jest zasilany przez nakłady inwestycyjne o wartości 600 mln euro oraz wspierany przez akwizycje. NEPI Rockcastle posiada dwie kluczowe przewagi strategiczne – unikalne portfolio przestrzeni handlowej na terenie CEE zgromadzone przez ostatnie 15 lat oraz zespół ponad 600 osób, który wnosi niezbędną lokalną wiedzę ekspercką w zakresie nieruchomości handlowych. Firma jest również członkiem Europejskiej Rady Miejsc Handlowych (ECSP) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Nieruchomości Publicznych (EPRA).
W Polsce NEPI Rockcastle jest właścicielem czternastu galerii handlowych: GALERIA WARMIŃSKA OLSZTYN, AURA CENTRUM OLSZTYNA, ALFA BIAŁYSTOK, GALERIA WOŁOMIN, GALERIA TOMASZÓW, FOCUS MALL PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, FOCUS MALL ZIELONA GÓRA, CH KAROLINKA OPOLE, SOLARIS CENTER w OPOLU, CH PLATAN ZABRZE, CH POGORIA DĄBROWA GÓRNICZA, BONARKA KRAKÓW, FORUM GDAŃSK, CH COPERNICUS w TORUNIU.
[1] https://game4planet.pl/?p=21047
[2] https://magazynbiomasa.pl/10-zatrwazajacych-statystyk-dotyczacych-fast-fashion/
[3] https://circulareconomy.europa.eu/platform/en/knowledge/circularity-gap-report-2024
[4] https://www.forbes.pl/biznes/branza-modowa-zagrozeniem-dla-srodowiska-czy-traceability-jest-rozwiazaniem/bd5r857
[5] https://www.europarl.europa.eu/tjw.opics/pl/article/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki
[6] https://www.teraz-srodowisko.pl/aktualnosci/recykling-tekstylia-odziez-odpady-tekstylne-10891.html
Złodzieje nie mają Świąt
Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.