Komunikaty PR

Wielu Polaków rozpoczęło 2021 r. z zadłużeniem. Jak się z nim uporać?

2021-01-31  |  01:00
Biuro prasowe

Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że co trzeci Polak nie radzi sobie ze spłatą należności. Powody są różne – nieprzemyślane zakupy czy konsekwencje pandemii. Początek roku to dobry moment na przeanalizowanie swojej sytuacji finansowej.

Pandemia zmieniła życie każdego z nas, nie tylko dlatego, że wprowadzono różne ograniczenia. Przyczyniła się także do pogorszenia sytuacji materialnej wielu polskich gospodarstw domowych.

Z badań wynika, że 52% Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej, a 1/4 z nich wskazuje zdecydowanie spadki w domowym budżecie[1]. Z analiz ZPF wynika także, że wśród osób aktywnych zawodowo ok. 57% obawia się utraty źródła zarobku. Może to nasilać problemy konsumentów z terminową obsługą zobowiązań.

Początek roku jest dobrym czasem na przegląd sytuacji finansowej i zmianę nawyków, by spokojnie snuć plany na przyszłość.

- Na początku roku robimy podsumowania, stawiamy nowe cele w życiu zawodowym i prywatnym. To także dobry moment, by zmienić podejście do gospodarowania pieniędzmi i uporać się z długami. Bez uregulowania zaległości trudniej zabrać się za realizację nowych pomysłów. Tymczasem wartość zadłużenia obsługiwanego przez firmy windykacyjne zrzeszone w ZPF wynosi już 110 mld zł i ciągle rośnie – mówi Małgorzata Niemsowicz ze Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Jak zrobić porządki finansowe i pozbyć się długów? Oto 5 wskazówek od ekspertów kampanii edukacyjnej Windykacja? Jasna Sprawa! 

  1. Bądź na bieżąco, czyli analiza sytuacji

Pierwszym krokiem do wyjścia z zadłużenia jest ustalenie, jak duże ono jest. Przejrzyj wszystkie listy od firm windykacyjnych, umowy, stałe raty kredytów i pożyczek. Wypisz wszystko na kartce (lub w pliku elektronicznym) i podlicz. Możesz także sprawdzić zadłużenia w jednym z rejestrów dłużników.

Następnie ustal, jakie stałe koszty ponosisz co miesiąc. Weź pod uwagę tylko te, z których nie możesz zrezygnować – np. rachunki, opłaty za przedszkole, lekarstwa.

Teraz czas na podsumowanie dochodów. Wypisz wszystkie źródła zarobków i ich wysokość -wynagrodzenia, emerytury, alimenty, itp.

Jeśli suma wydatków jest wyższa od dochodów, musisz to zmienić, by wyjść z zadłużenia. Podpowiadamy, w jaki sposób.

  1. Szukaj oszczędności

Zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych kosztów, nieprzemyślanych zakupów pod wpływem chwili, abonamentów i subskrypcji,  z których nie korzystasz, np. z dodatkowych opcji telewizyjnych i komórkowych.  Im szybciej złożysz wypowiedzenie umowy, tym więcej zostanie w twojej kieszeni. Możesz też porozmawiać z operatorem o zmianie taryfy na tańszą.

Zbieraj paragony, sprawdzaj wszystkie wydatki na koncie. Naucz się rozróżniać, co jest koniecznym zakupem i potrzebą niezbędną do życia, a co tylko chwilową zachcianką. Podlicz i ogranicz wydatki związane z jedzeniem, zwróć uwagę, jakie produkty wybierasz i czy możesz kupić je taniej.

Zweryfikuj, które wydatki możesz zastąpić tańszą alternatywą lub zupełnie wykluczyć. Być może ta zmiana potrwa tylko kilka miesięcy, aż uzyskasz stabilność w domowym budżecie. Pamiętaj – oszczędność jest zawsze korzystna.

 

  1. Planuj wydatki

W pierwszej kolejności płać stałe i najważniejsze rachunki: czynsz, energię, raty kredytów ipożyczek. Pamiętaj o uregulowaniu tych płatności, aby nie zwiększać zobowiązań finansowych, które już posiadasz.

Im mniej masz pieniędzy do dyspozycji, tym lepiej musisz nimi gospodarować. Bieżące zakupy rób zawsze z wcześniej przygotowaną listą. Warto planować posiłki, żeby nie marnować żywności i razem z nią nie wyrzucać pieniędzy do kosza.

Zarówno nadmierna euforia, jak i złe samopoczucie skłaniają do nieprzemyślanych wydatków. Zwróć uwagę na nastrój, w jakim jesteś w trakcie zakupów. Porównuj oferty różnych sklepów, upewnij się, czy nie korzystniej będzie kupić w sieci.

  1. Spróbuj sprzedać to, czego nie używasz

Obecnie jest dostępnych mnóstwo stron lub portali aukcyjnych, gdzie możemy sprzedać używane rzeczy, a nawet używane ubrania, by odzyskać część poniesionych kosztów. Poświęć jeden dzień i zrób porządki, na półkach, w szafie, w piwnicy. Często gromadzimy przedmioty i urządzenia, które używamy sporadycznie lub wcale nie używamy, bo kupiliśmy je właśnie pod wpływem chwili, czy impulsu. Uzyskane z ich sprzedaży pieniądze zasilą twój budżet i pomogą zmniejszyć zadłużenie.

  1. Nawiąż kontakt z wierzycielem

Nadszedł czas na przygotowanie szczegółowego harmonogramu spłaty zadłużenia. Skontaktuj się z wierzycielem bądź wierzycielami, jeśli jest ich kilku. Nie obawiaj się tego – pamiętaj, że obu stronom zależy na porozumieniu. Jeśli zadłużenie przejęła firma windykacyjna, to przedstaw ekspertowi wyniki swoich dotychczasowych analiz. Przekaż swoją propozycję miesięcznej raty. Doradcy z firm windykacyjnych są otwarci na dialog. Jeśli okażesz wolę współpracy, z pewnością dojdziecie do porozumienia.

Być może dysponujesz dodatkową kwotą, którą możesz wpłacić od razu? To w szybszy sposób przybliży Cię do spłaty zadłużenia i zmniejszy wysokość miesięcznej raty.

Po otrzymaniu wszystkich informacji, firma windykacyjna opracuje dogodny harmonogram spłaty, dzięki któremu będziesz o krok od wyjścia z chwilowych trudności finansowych.

Każda zmiana zaczyna się od decyzji. Dlatego warto podjąć konkretne działania, żeby kolejny rok zakończyć „na plusie”.

 

 

 


[1] badanie ABR SESTA, SYNO Poland, SGH i Federacji Konsumentów.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Konsument Złodzieje nie mają Świąt Biuro prasowe
2024-12-20 | 11:00

Złodzieje nie mają Świąt

Przerwa świąteczna i noworoczna zbliża się wielkimi krokami. Jak informuje policja, to właśnie m.in. w tym okresie częściej dochodzi do kradzieży z włamaniem w domach
Konsument Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie
2024-12-17 | 08:00

Święta jakby luksusowe – co 4. Polak zadłuża się na Boże Narodzenie

Aż 1/4 Polaków zadłuża się na organizację świąt Bożego Narodzenia, aby były wystawne, z czego 6 proc. zrobiło to wielokrotnie. Najczęściej konsumenci sięgają po pomoc rodziny,
Konsument Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili
2024-12-11 | 11:00

Polacy coraz hojniejsi wobec swoich pupili

Dwóch na trzech opiekunów zwierząt planuje kupić swoim pupilom świąteczne prezenty, a aż jedna trzecia z nich rozważa w tym roku zakup specjalnego kalendarza adwentowego.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.