Kontynuacja stabilizacji korekty cen materiałów budowlanych
RynekPierwotny.pl
ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
W październiku krajowy rynek materiałów budowlanych kontynuował proces trwającej już 14 miesięcy korekty dynamiki cen. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym razem regres stawek w relacji rok do roku wyniósł 1 proc., czyli minimalnie więcej niż w poprzednich trzech miesiącach. Z kolei w relacji miesiąc do miesiąca Grupa PSB zakomunikowała brak średniej zmiany notowań, potwierdzając tym samym utrzymujący się kosmetyczny charakter przeceny monitorowanych grup asortymentowych.
Z miesiąca na miesiąc utrzymuje się niewielka ujemna dynamika cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku, publikowana przez Grupę PSB. Ten sam wskaźnik liczony w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, po raz kolejny nie uległ zmianie. Taka sytuacja jest kolejnym dość wiarygodnym potwierdzeniem utrwalonej stabilizacji średniej zmiany stawek. W najnowszym raporcie Grupy PSB spadek cen w kanale hurtowym wyniósł rdr 0,7 proc. oraz detalicznym 1,4 proc., czyli w obu przypadkach bez istotnych statystycznie zmian w ostatnich miesięcznych okresach.
[WYKRES NR 1]
Październikowy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych w relacji rok do roku wskazuje na wciąż dominującą pozycję taniejących grup towarowych w stosunku 13 do 7.
Wśród materiałów najbardziej przecenionych rok do roku przodują izolacje termiczne oraz wykończenia z regresem równym ok. 6 proc. Z kolei w górnej części tabeli czołowe miejsca zajmują płyty OSB i drewno z prawie 12-procentową roczną zwyżką, następnie cement-wapno drożejące o niecałe 5 proc., i ściany, kominy oraz stolarka ze wzrostem stawek rzędu ok. 3 proc.
[WYKRES NR 2]
Tym samym przesilenie korekty cenowej materiałów budowlanych choć jeszcze niedawno wydawało się się coraz bardziej prawdopodobne, choćby za sprawą perspektywy napływu do Polski środków z KPO, to jednak wciąż nie ulega materializacji. Niestety tego typu sytuacja może utrzymać się w przyszłym roku.
Na ceny materiałów budowlanych bezpośrednie przełożenie ma koniunktura na rynku budowlanym, która obecnie pozostawia wiele do życzenia, stwarzając branżowym firmom najtrudniejsze środowisko gospodarcze nawet od kilkunastu lat. Potwierdzają to dołujące statystyki produkcji budowlano-montażowej czy decyzji o pozwoleniu na budowę wydanych w pierwszym półroczu br. przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W efekcie dość drastycznie spada rentowność i przychody firm budowlanych, a trwająca od połowy roku przecena spółek budowlanych na warszawskiej GPW spowodowała spadek indeksu WIG-Budownictwo o prawie jedną trzecią w odniesieniu do rekordowych wartości z maja br.
W tej sytuacji marnym pocieszeniem jest wciąż widoczne ożywienie w statystykach GUS nowych inwestycji mieszkaniowych, które w październiku zanotowały istotne wybicie w górę. Do przełamania pogłębiającego się regresu branży budowlanej, w tym rynku materiałów budowlanych konieczne jest radykalne zwiększenie inwestycji infrastrukturalnych finansowanych ze środków z KPO, a na to niestety nie zanosi się w najbliższej przyszłości. Tym samym perspektywa istotnego statystycznie wzrostu popytu na materiały budowlane, a tym samym definitywnego zakończenia korekty ich cen, wydaje się bardziej odległa niż jeszcze niedawno można było prognozować.
Autor: Jarosław Jędrzyński / rynekpierwotny.pl
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Doświadczenia Ukrainy są cenną lekcją dla polskich medyków. Pomagają się przygotować na potencjalny konflikt
– Ukraińskie doświadczenia z frontu są cenną lekcją dla wojskowych służb medycznych w Polsce, która zmienia podejście do zabezpieczenia medycznego na wypadek ewentualnego konfliktu – mówi gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM – PIB. Jak podkreśla, wiele się mówi o konieczności zwiększania wydatków na zakupy broni i sprzętu wojskowego, a wciąż stosunkowo mało uwagi poświęca się budowaniu bezpieczeństwa medycznego.
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Konsument
Systemy żywnościowe będą się zmieniać w kierunku bardziej zrównoważonym. Transformacja czeka nie tylko rolników
Europejski Zielony Ład budzi wiele kontrowersji i sprzeciwów, w szczególności w Polsce. Jak przyznaje ekspert zespołu Team Europe powołanego do wyjaśniania polityk Unii Europejskiej, choć w strategii „Od pola do stołu” można poprawić pewne elementy, to jest ona konieczna, by ratować kurczące się zasoby naturalne w Europie. Polska jest dużym producentem rolnym UE i zarazem krajem mocno zagrożonym suszą, więc transformacja systemów żywnościowych jest dla nas szczególnie istotna.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.