Komunikaty PR

Krocząc ścieżką wolności – zamki i dwory na Drodze Wolności

2020-09-14  |  10:14
Biuro prasowe

Na przestrzeni historii obserwujemy niesłabnące pragnienie ludzi do wolności, które przez wieki przejawiało się w różnych formach. Ostatnie wydarzenia na Białorusi przypomniały nam o znaczeniu wolności i pokazały potencjał pokojowych protestów. Niedawno została uruchomiona inicjatywa solidarnościowa mająca na celu wsparcie obrońców wolności na Białorusi - Droga Wolności, która zgromadziła ponad 50 000 ludzi, którzy utworzyli „żywy łańcuch” z Wilna do granicy z Białorusią. Na trasie tej można również zobaczyć historyczne obiekty przypominające o walce o wolność - dwory i zamki, w których chroniono i pielęgnowano pragnienie wolności.

 

– Dwory są symbolem dążenia do wolności i jedności. Przez wieki gromadziły się w nich najbystrzejsze umysły, pisarze, artyści i osoby rządzące państwem. Dążenie do wolności w czasie okupacji wśród wyższych warstw społecznych było bardzo silne i doprowadzało do prześladowań, deportacji i skazania wielu właścicieli ziemskich, którzy chronili i wspierali bojowników o wolność – mówi Gintaras Karosas, Prezes Stowarzyszenia Litewskich Zamków i Dworów.

I dodaje: Ci, którzy chcą poczuć ducha wolności i niepodległości, mogą podróżować po terenach i dworach znajdujących się wzdłuż trasy ostatnio utworzonego „żywego łańcucha”, czyli z Wilna do granicy z Białorusią. Według niego całą okolicę można zwiedzić w ciągu zaledwie jednego dnia, a chętni na dłuższą podróż mogą dodatkowo odwiedzić dwory położone w sąsiedztwie Bałtyckiego Łańcucha, który miał miejsce w 1989 roku, będący protestem przeciwko ówczesnej sytuacji politycznej w krajach wchodzących w skład Związku Radzieckiego.

 

Dwory i zamki na terenach Drogi Wolności

Zamek w Medininkai (lit. Medininkų pilis)

Uważa się, że zamek został wybudowany w pierwszej połowie XIV wieku. Był on jednym z głównych punktów przeznaczonych do obrony państwa litewskiego. Od tego czasu zamek przeszedł wiele przekształceń, ale zachował się i został odbudowany. Wraz z przywróceniem państwowości Litwy rozpoczął się nowy etap dla zamku w Miedinikai. W 1993 roku przystąpiono do odbudowy wieży zamkowej.

Dwór w Niemieży (lit. Nemėžio dvaras)

Pierwsza oficjalna wzmianka o tym dworze pochodzi z końca XV wieku, kiedy to książę Aleksander uroczyście witał tutaj narzeczoną. W 1836 roku dwór uzyskał swoje obecne kształty, gdy Mikołaj Tyszkiewicz (lit. Mykolas Tiškevičius) zbudował dwukondygnacyjny, murowany pałac. W dworku w Niemieżu (lit. Nemėžis), oprócz głównych budynków mieszkalnych i gospodarczych, już na początku XVII wieku był młyn wodny, fabryka serów, browary, a w XVIII wieku - warsztaty papiernicze i kaletnicze. Ostatni dworek, stajnia i biuro pozostały niezmienione do dziś.

Dwór w Markučiai (lit. Markučių dvaras)

Do dziś zachował się dwór pochodzący z XVIII wieku, park ze stawami, cmentarz rodzinny, kaplica śv. Varvary i pomnik A. Puszkina. Muzeum prezentuje sześć autentycznie urządzonych pokoi z końca XIX wieku. Wystawione są tu meble, fotografie, artykuły gospodarstwa domowego i dzieła sztuki.

Dwór w Tuskulėnai (lit. Tuskulėnų dvaras)

Do dziś zachował się pałac dworu w Tuskulėnai, zbudowany na początku XIX wieku. Pałac należy do okresu późnego klasycyzmu i jest typowym przykładem rezydencji wiejskiej.
Elewację wschodniego pałacu od strony Wilii zdobią sztukaterie z motywami roślinnymi, a na dachu znajdują się rzeźby trzech mitologicznych bogiń - Diany, Junony i Wenus.

Dwór w Lubowie (lit. Liubavo dvaras)

Niedaleko od litewskiej stolicy – Wilna, znajduje się otwarty dla zwiedzających jeden z najstarszych dworów w Liubavas. Jest tu muzeum historii kultury i dziedzictwa technicznego kraju. Barokowa architektura zabudowań z XVIII wieku oraz system tarasowych oczek wodnych czynią ten dworek wyjątkowym w europejskim kontekście. Młyn wodny dworu Liubavas to specyficzny obiekt, który zaskakuje jakością muru i wielofunkcyjnością. Na początku XX wieku maszyneria młyna nie była już napędzana przez stare koło wodne, ale przez działającą do dziś szwedzką turbinę wodną, ​​dzięki której młyn nadal wytwarza energię elektryczną z odnawialnego źródła, jakim jest woda. Młyn wodny w posiadłości Lubavas zdobył najwyższą nagrodę dziedzictwa kulturowego Europa Nostra za jakość odrestaurowania. – W XIX wieku w majątku Lubawów mieszkał i pracował utalentowany litewski rzeźbiarz i architekt, który należał do towarzystwa filomatów i filaretów, działających na Uniwersytecie Wileńskim, walczących o wolność swojego kraju i prześladowanych przez władze okupacyjne  mówi Gintaras Karosas.

 

Dwór w Kairėnai (lit. Kairėnų dvaras)

Ślady zamieszkania w rejonie Kairenai pochodzą z IV - VII wieku. Najstarsza pisemna wzmianka o majątku w Kairėnai pochodzi z XVI wieku, o przywileju nadanym przez Zygmunta Starego. W okresie rozkwitu, który przypadał na XVIII wiek, działała tu orkiestra i teatr amatorski, zgromadzono bogatą bibliotekę. Pielęgnowano park w stylu angielskim z systemem stawów, letnim pawilonem teatralnym, altaną na wyspie na stawie, barokową kaplicą, fontanną, kwiatami itp.

 

Dwory w otoczeniu trasy Bałtyckiego łańcucha

Dwór w Rogówku (lit. Raguvėlės dvaras)

Dwór Raguvėlė, który należał do rodziny Komarowów, składa się z dużego kompleksu 19 budynków położonych wzdłuż rzeki. W skład kompleksu budynków wchodzą gorzelnia, kaplica-mauzoleum, dwie ceglane stodoły, młyn, stadnina koni, obora dla krów, stodoła, spichlerz, stajnia, chlew, magazyn itp. Przez rzekę wiedzie tzw. „małpi most”. Główny pałac to budynek w stylu klasycystycznym z parkiem.

Dwór w Akmenai (lit. Akmenu dvaras)

Dworek wyróżnia się rozwiązaniami inżynieryjnymi. Na stawie obok głównego budynku znajdowała się kiedyś elektrownia, która była wówczas rzadkością. W drugiej połowie XIX wieku w dworze powstał młyn o kamiennych ścianach z murem holenderskim, który przez wiele lat dostarczał mąkę całemu obszarowi. Kamienny młyn zbudowany przez właściciela ziemskiego Hoppena pochodzi z początku XX wieku i był jednym z największych w regionie.

Dwór w Pienionys (lit. Pienionių dvaras)

Źródła pisane wspominające o tym dworze pochodzą z XVI wieku. Na początku XIX wieku wybudowano tu nowy, ozdobny, mieszkalny dwór w stylu klasycystycznym, założono oranżerię i 9-hektarowy park krajobrazowy. Park ten był przez jakiś czas utrzymywany przez profesjonalnego czeskiego ogrodnika Francisa Leinera. Posadzono tu wiele rzadkich roślin sprowadzonych z całego świata. Podobno rosło tu prawie dwieście rzadkich gatunków i odmian roślin, drzew i krzewów ozdobnych. Ocalały z XIX wieku dwór składa się ze stodoły, wędzarni, browaru i bramy z rzeźbami lwów.

Dwór w Burbiškės (lit. Burbiškio dvaras)

Dwór ten znajduje się w Parku Regionalnym Anykščiai (lit. Anykščių regioninis parkas), niedaleko jeziora Rubikiai (lit. Rubikių ežeras). Stojący na malowniczym lewym brzegu rzeki Anykščiai stylowy pałac z XIX wieku już z daleka przyciąga wzrok. Ten zabytek architektury, klejnot epoki klasycyzmu, urzeka subtelnością i elegancją. Źródła historyczne podają, że właściciele ziemscy uczestniczyli w powstaniu w 1863 roku i za to trafili do więzienia, a jednego nawet skazano na śmierć. Wyrok ten, na skutek wielkich starań, zamieniono na 12 lat katorgi na Syberii. – Wielu właścicieli ziemskich ceniło państwowość i dążenie do wolności. Wielu spotkał za to smutny los - deportacje, a nawet kary śmierci opowiada Gintaras Karosas, dodając że w czasie carskiego ucisku właściciele ziemscy z Burbiškės wspierali finansowo publikację zakazanych litewskich książek, założyli tajną litewską szkołę i pomagli młodym ludziom w edukacji.

 

Tutaj można znaleźć trasę, na której znajdują się dwory i zamki wzdłuż Drogi wolności i Bałtyckiego łańcucha: https://goo.gl/maps/UrdzCTW92c7zYpT57

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej Biuro prasowe
2024-07-22 | 11:00

Bezpieczne wakacje: standardy ochrony dzieci w branży hotelarskiej

Bezpieczeństwo dzieci podczas podróży jest priorytetem nie tylko dla rodziców, ale i dla całej branży hotelarskiej. Jak przypomina Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,
Turystyka LEX KAMILEK U DRZWI RECEPCJI. BRANŻA NOCLEGOWA WCIĄŻ ZDEZORIENTOWANA
2024-07-22 | 10:00

LEX KAMILEK U DRZWI RECEPCJI. BRANŻA NOCLEGOWA WCIĄŻ ZDEZORIENTOWANA

LEX KAMILEK U DRZWI RECEPCJI. BRANŻA NOCLEGOWA WCIĄŻ ZDEZORIENTOWANA Choć miejscowości wypoczynkowe wypełniły się dziećmi na wakacjach, to gospodarze nie wiedzą, jak pytać, a
Turystyka Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy
2024-07-16 | 11:00

Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy

Lato i jesień 2024 to czas, kiedy uwaga miłośników dobrej muzyki skierowana jest na Rygę. Turyści odwiedzają stolicę Łotwy nie tylko by podziwiać jej zabytki, piękną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.