Komunikaty PR

Kuchnia zero waste – smacznie, zdrowo i oszczędnie

2021-02-24  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.61 MB )

Szacuje się, że rocznie w naszym kraju marnuje się ok. 9 mln ton żywności. Warto szukać przepisów wykorzystujących resztki z domowej lodówki. Dlatego tak ważne jest planowanie zakupów i jadłospisu, by minimalizować ilość wyrzucanych produktów.

Zero waste to styl życia, który na pierwszy rzut oka wydaje się trochę skomplikowany, a tak naprawdę jest to idea bardziej minimalistycznego życia, która pozwala nam lepiej oszczędzać i dbać o nas oraz o nasze otoczenie.

- W czasach, gdy wszystko jest powszechnie dostępne i większość z nas nie musi martwić się świecącą pustkami lodówką, ilość marnowanego jedzenia jest większa niż kiedykolwiek. W pośpiechu oraz skuszeni licznymi promocjami kupujemy zbyt dużo, a po kilku dniach nieskonsumowane jedzenie ląduje w śmietniku. Postępując w ten sposób, do kosza nie tylko wyrzucamy nadmiar jedzenia, ale i swoje ciężko zarobione pieniądze – mówi Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych i dodaje: - Warto zaprzyjaźnić się z ideą zero waste food. Po pierwsze jest to duża oszczędność, ale też i nowe wyzwanie, jakim jest opracowywanie wartościowych i zdrowych dań.

By efektywnie wdrażać program niemarnowania żywności, należy zacząć planować posiłki na tydzień do przodu. Z ołówkiem w ręku sprecyzuj, czego i w jakiej ilości będziesz potrzebować do stworzenia dań, które zaserwujesz w tym tygodniu.
Choć określenie „harmonogram posiłków” nie brzmi zbyt ekscytująco, dzięki dopracowanej liście, idąc na zakupy, nie zapełnisz koszyka nieplanowanymi produktami. Zwróć również uwagę na termin przydatności. Bierz także pod uwagę preferencję pozostałych członków rodziny.

Nikt poza Tobą nie lubi rukoli? Nie kupuj więc ogromnego opakowania tej sałaty, ponieważ zapewne zjesz tylko niewielką jej część, a reszta szybko zwiędnie i powędruje do odpadków. Wybierz porcję „na raz”, dzięki której nic się nie zmarnuje. Dużo produktów oferowanych jest również w wersji na wagę – wybierz kilka pomidorów, zamiast całego opakowania. W ten sposób kupujesz tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
Jeżeli nawet zdarzy się tak, że kupisz za dużo żywności lub nie uda Ci się zużyć wszystkiego do zaplanowanych, warto poratować kilka przy sprawdzonymi sposobami, które nie są nie pozwolą na marnowanie pożywienia i gotówki. Warto przy tym, że z produktów Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A.

Kilka praktycznych przepisów
Kopytka marchewkowe: zamówiona marsze przecisnąć przez praskę. Marchewkowe puree z mąką pszenną Wrocławską lub Luksusową PZZ . Wzbogać dziesięć mix o łyżkę skrobi ziemniaczanej. Dodaj nieco soli i pieprzu lub szczyptę ulubionych ziół. Zagnieć ciasto i uformuj z niego zgrabny wałek. Lekko iść spłaszcz i ukośnie pokrój w plastry-kopytka. Kluski umieść mamy wrzącej wodzie z dodatkiem soli. Gdy po kilku minutach zaczną wypływać na powierzchnię, ostrożnie wyjmij je łyżką cedzakową. Osączone z wody kopytka możesz podsmażyć na maśle.


Omlet ze wszystkiego, co zalega w lodówce. Do prosty i szybki sposób na, przez pozbyć z lodówki produkty, jaki termin przydatności do spożycia zbliża się nieubłaganie. Możemy w ten sposób zużyć wędliny, kawałki sera, oliwki, pomidory, kukurydzę, groszek, fasolę... Składniki wystarczy wymieszać z jednej z mąkiem wrocławskim lub Luksusową PZZ, roztrzepanymi jajkami, przyprawić i usmażyć z obu stron na patelni. Taki omlet do bardzo sycący sposób na w pełni wartościowe śniadanie.

Babeczki bananowe. Im im miękkie i przejrzałe banany, tym lepiej! By ich nie zmarnować, wystarczy rozgnieść je widelcem i wymieszać z płatkami owsianymi Błyskawicznymi lub Górskimi oraz kakao. Masą wykładamy formy na babeczki w taki, przez sposób łódeczki o wysokich brzegach. Wkładamy je na 15 minut do piekarnika nagrzanego do 180°C. Po ostygnięciu wkładamy do łódeczek łyżkę budyniu waniliowego, gęstego mleka kokosowego z cukrem trzcinowym lub musu z jabłek doprawionego cynamonem. Niemka w lodówce. Po 30 minutach są gotowe.
 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową Biuro prasowe
2024-05-07 | 15:25

Gotówka od NFG pomoże firmom zachować płynność finansową

Martin Kaczmarski wprowadza nową usługę dla przedsiębiorstw     Blisko 9 na 10 firm z sektora MŚP wystawia faktury z odroczonym terminem płatności. W razie
Firma Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej
2024-05-07 | 13:00

Zlikwidować szarą strefę w branży pogrzebowej

- Mamy nadzieję, że już wkrótce skończy się tzw. Wolna Amerykanka w sektorze funeralnym. Chodzi przede wszystkim o patologie związane z faktycznym brakiem zatrudnienia w sporej
Firma KRISPOL staje się KRISHOME i wprowadza własną markę stolarki dla domu
2024-05-07 | 10:30

KRISPOL staje się KRISHOME i wprowadza własną markę stolarki dla domu

Po wielu latach funkcjonowania na rynku stolarki otworowej pod marką KRISPOL, nadeszła pora na zwieńczenie procesu rozpoczętego w 2018 roku i stworzenie nowej marki KRISHOME, która

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO. Czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku

W związku z prawie trzyletnim opóźnieniem w implementacji Krajowego Planu Odbudowy koalicyjny rząd przeprowadził na początku br. jego rewizję. Nowa wersja jest już w ok. 80 proc. uzgodniona z Komisją Europejską, a cały ten proces może się zakończyć  w wakacje – poinformowała w tym tygodniu ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednocześnie rząd planuje rozpocząć z KE negocjacje dotyczące przedłużenia terminu zakończenia KPO, ponieważ czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku.

Problemy społeczne

Blisko co piąta firma zamierza ograniczać zatrudnienie. W dużej mierze to wynik niepewności gospodarczej i rosnących kosztów pracowniczych

Z danych GUS wynika, że pod koniec marca 159 firm w Polsce ogłosiło plany zwolnień grupowych łącznie 17 tys. pracowników. Badania koniunktury wskazują, że wśród przedsiębiorców przeważają nastroje pozytywne, jednak zdecydowanie więcej z nich planuje ograniczenie zatrudnienia niż jego wzrost. – Nie jest to jeszcze zapowiedź armagedonu, ale warto się zastanowić, z czego to wynika. W dużej mierze to efekt rosnących kosztów prowadzenia biznesu i spowolnienia gospodarczego – ocenia dr hab. Jacek Męcina, prof. UW i doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Regionalne - Śląskie

Od kopalni węgla do kopalni pomysłów. Katowice i metropolia chcą być liderami innowacji

Jeszcze dwie dekady temu Katowice i inne miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kojarzyły się głównie z przemysłem wydobywczym węgla kamiennego i licznymi problemami związanymi z transformacją gospodarczą, które bardzo mocno dotykały kopalnie i cały przemysł ciężki. Od tego czasu wiele się zmieniło. Największe miasto aglomeracji górnośląskiej stawia na innowacyjne trendy w gospodarce, m.in. branżę gamingową, i kreuje się na miejsce spotkań. Dobrym przykładem może być Europejski Kongres Gospodarczy, który odbył się w Katowicach już po raz 16.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.