Komunikaty PR

Święto Tet, czyli wietnamski Nowy Rok. Jak Azjaci świętują Rok Kota?

2023-02-01  |  13:00
Biuro prasowe

Gdy po gorączce sylwestrowej nocy zostały nam jedynie wspomnienia, Wietnamczycy dopiero rozpoczęli świętowanie nowego roku. Celebrowanie wietnamskiego nowego roku trwa nawet do lutego. Według tradycyjnego wietnamskiego horoskopu, opiekunem tego roku będzie kot symbolizujący spokój, harmonię i radość. Jak Wietnamczycy celebrują ten czas? Jakie dania królują na ich stołach? I czy da się odnaleźć namiastkę święta Tet w Polsce? 

Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!

Święto Tet, czyli azjatycki Nowy Rok, to najważniejsze święto w wietnamskim kalendarzu, które przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. W 2023 roku świętowanie nowego roku rozpoczęło się 20 stycznia i trwa do 26 stycznia. W tym roku będzie trwał on od 22 stycznia 2023 roku do 9 lutego 2024 roku. Rozpoczynający się rok to według horoskopu chińskiego Rok Królika, a według wietnamskiego Rok Kota. Zwierzęta te symbolizować mają czas spokoju, harmonii i panowania dobrej energii, a ich żywiołem jest woda. Z okazji Święta Tet w Wietnamie przez kilka dni trwają pełne radości obchody rozpoczęcia nowego roku. Jego nadejście to także moment, gdy rozpoczyna się celebracja początku wiosny. Co ciekawe, w Chinach Święto Tet zamiennie nazywane jest także Świętem Wiosny. 

Jak Wietnamczycy spędzają pierwsze dni nowego roku? 

Bardzo ważnym etapem świętowania jest wystawna kolacja, podczas której domownicy składają sobie życzenia. Dorośli wręczają dzieciom drobne podarunki i monety, zapakowane w czerwone woreczki z czerwoną kokardą, które mają im przynieść szczęście. Podczas Święta Tet Wietnamczycy zaopatrują się w tradycyjne drzewka szczęścia – kwiatowe drzewko hoa dao (drzewko brzoskwiniowe), hoa mai (ochna drzewkowata) lub pomarańczowe drzewka kumkwatowe. Podobnie jak i u nas, w Wietnamie wierzy się, że sposób spędzania nowe roku zadecyduje o tym, jak upłynął nam pozostałe miesiące. Właśnie dlatego Azjaci stawiają na kontakt z bliskimi i wspólną biesiadę w radosnej atmosferze.

Wspólne celebrowanie to przede wszystkim wspólne posiłki. Na wietnamskich stołach w tym czasie królują między innymi bánh chưng i bánh tét– potrawy z kleistego ryżu owinięte w liście dong. Bánh chưng ma formę kwadratu i ma symbolizować ziemię, z kolei bánh tét ma reprezentować księżyc mówi Linh Ziółkowska, managerka wietnamsko-tajskiej restauracji Wi-Taj.

Azjatycki kalendarz

Każdy rok w chińskim i wietnamskich kalendarzu odpowiada jednemu z puli kilkunastu zwierząt znanych z azjatyckiego horoskopu. Są one symbolami znaków zodiaku. Cyklicznie, co 12 lat, danemu okresowi patronuje to samo zwierzę. Pomimo spokoju, jaki zapowiadają tegoroczni opiekunowie (królik i kot) czas ten nie ma być jednak okresem znudzenia. Według tradycji jest to doskonała okazja na rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Jakie znaki znajdziemy w horoskopie wietnamskim?

  1. Tý – szczur 

  2. Sửu – bawół

  3. Dần – tygrys

  4. Męo – kot 

  5. Thìn – smok 

  6. Tỵ – wąż 

  7. Ngọ - koń 

  8. Mùi – koza

  9. Thân – małpa

  10. Dậu – kogut 

  11. Tuất – pies 

  12. Hợi – świnia 

Przyszłe święto Tet w 2024 roku celebrować będziemy pod znakiem Smoka. 

Szczypta Wietnamu w Warszawie

Wielbiciele tradycyjnych, azjatyckich smaków nie muszą wyruszać do Wietnamu, aby spróbować oryginalnych dań tamtejszej kuchni. Jednym z miejsc, w których możemy rozkoszować się wyjątkowym aromatem tych dań jest warszawska restauracja Wi-Taj, serwująca tradycyjną kuchnię Wschodu. Jakie pozycje znajdziemy w menu lokalu? 

W Wi-Taj króluje oryginalna kuchnia wietnamska i tajska. Goście doceniają kultowe dania kuchni azjatyckiej, takie jak aromatyczny, smakowity udon xao, kaczka po tonkińsku, czy intensywne curry. Coraz większą popularność zyskują także roślinne warianty dań kuchni wietnamskiej i tajskiej, dedykowane odkrywcom nowych smaków oraz miłośnikom kuchni roślinnej. Aromatyczne, młode tofu coraz częściej króluje na talerzach naszych gości – dodaje Linh Ziółkowska. 

Wszystkich zgłodniałych doznań smakowych w stylu azjatyckim, managerka restauracji zaprasza do Wi-Taj, mieszczącego się w samym sercu Warszawy przy Placu Konstytucji 4.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Styl życia Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
2025-02-27 | 15:00

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Lagardère Travel Retail w Polsce rozpoczyna ekspansję sieci Costa Coffee w nowym modelu biznesowym. Pierwsza kawiarnia działająca na zasadach franczyzy została uruchomiona
Styl życia Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
2025-02-19 | 13:30

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania

Pokolenie Z wkroczyło na rynek pracy, wnosząc na niego świeżą energię, pomysły i… oczekiwania. A te determinują podejście pracodawców do szeroko pojętego zarządzania

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca

5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.

Ochrona środowiska

Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.

Handel

Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.