Żydowskie święto wolności
Alfa Communications
ul. Bonifraterska 17 lok.675
00-203 Warszawa
mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl| |mariola.biedrzycka|alfacommunications.pl
502213047
www.alfacommnunications.pl
Już jutro, 5 kwietnia rozpocznie się Pesach – jedno z najważniejszych żydowskich świąt obchodzone na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu. Żydzi na całym świecie zasiądą wieczorem do uroczystej kolacji zwanej seder. W tym roku rabin Szalom Stambler z warszawskiej wspólnoty Chabad Lubawicz spodziewa się na sederze ponad 300 gości. Równoległe obchody odbędą się pod Warszawą. Tam, w wynajętym hotelu, Pesach świętować będą żydowscy uchodźcy z ogarniętych wojną terenów Ukrainy.
Pesach trwa osiem dni. Zgodnie z Księgą Wyjścia (12: 14-17) upamiętnia wyzwolenie Izraelitów z niewoli egipskiej, dlatego zwane jest także świętem wolności. Wiele związanych z nim obrzędów zostało ustanowionych w rozdziałach 12-15 Księgi Wyjścia.
Tegoroczne Pesach jest wyjątkowe. Po pierwsze, tak jak 80 lat temu, przypada na czas, kiedy wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Po drugie, to już kolejne święto celebrowane razem z Żydami z Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki ze swojego kraju. Z myślą o nich Chabad Lubawicz przy wsparciu naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha stworzył możliwość spędzenia święta razem z rodzinami, przyjaciółmi i innymi członkami wspólnoty w hotelu pod Warszawą. Przez prawie dwa tygodnie około 200 osób będzie mogło wspólnie modlić się i odpoczywać. Towarzyszyć im będzie rabin znający język ukraiński. Wszystko po to, by goście jak najmniej odczuli, że są tak daleko od domów. Dodatkowo Chabad Lubawicz zadbał także o uatrakcyjnienie Żydom z Ukrainy pobytu w Polsce. Przewidziane są dla nich wycieczki, zwiedzanie zabytków Warszawy oraz sportowe aktywności.
Jak co roku, seder pesachowy będzie też hucznie celebrowany przez członków wspólnoty skupionych wokół rabina Szaloma Stamblera. Główne uroczystości przygotowywane są w hotelu w centrum stolicy, gdzie ponad 300 gości będzie się wspólnie modlić i spożywać świąteczną kolację. Wśród potraw królować będzie maca – tradycyjne pieczywo robione ze specjalnie przygotowanej mąki bez zakwasu.
„Pesach to święto wolności każdego Żyda. Jednak tej wolności nie będzie, dopóki nasi bracia z Ukrainy nie będą wolni. Żeby ich wspomóc, zorganizowaliśmy dla nich Pesach nieopodal Warszawy. Zwykle najważniejsze jest dla mnie nasze doroczne spotkanie sederowe, które organizujemy w stolicy, bo przecież jestem tu przede wszystkim, by odbudowywać życie żydowskie w Polsce. Tym razem jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że możemy pomóc Żydom z Ukrainy. Zwłaszcza, że rok przypada szczególny. To rok Hakhel – zgodnie z biblijnym przykazaniem, raz na siedem lat cały lud Izraela powinien zgromadzić się, by wysłuchać czytania Tory przez króla Izraela. Także dlatego w tym miesiącu, we wspaniały wieczór pesachowy Żydzi powinni być razem” – powiedział Rabin Szalom Stambler z Chabad Lubawicz.
***
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach na całym świecie. W Polsce jest obecna od ponad dekady. Oprócz krzewienia judaizmu, Chabad koncentruje się na odbudowie żydowskiego życia w Polsce.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.