Mówi: | Agnieszka Majewska |
Funkcja: | Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców |
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje
Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
– Procedowana ustawa o zmianie ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców jest to ustawa, która wyszła jako projekt rządowy z Ministerstwa Rozwoju. Już w tej chwili jest wpisana do wykazu prac legislacyjnych i mam nadzieję, że w II kwartale tego roku zostanie ona już przyjęta – mówi agencji Newseria Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP. – Zakłada ona nie tylko zmianę kompetencji Rzecznika, ale również nazwy – będzie to Rzecznik Praw Przedsiębiorców, a co za tym idzie, będziemy mieli pod opieką wszystkich przedsiębiorców, w tym również rolników, bo do tej pory ustawa niestety nie pozwalała nam wspomagać rolników.
Obowiązujące dotychczas przepisy zostały przyjęte w marcu 2018 roku. Jak podkreśla MRiT, przez ponad sześć lat ich obowiązywania zidentyfikowano obszary deficytów interpretacyjnych i luki prawne, więc nowy projekt ustawy ma je zniwelować w celu umożliwienia Rzecznikowi udzielania jeszcze efektywniejszego wsparcia przedsiębiorcom. Wzmocnienie roli tego organu ma bezpośrednio wpłynąć na poprawę otoczenia prawnego dla prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, stwarzając przedsiębiorcom lepsze warunki do funkcjonowania i rozwoju.
Poza rolnikami Rzecznik Praw Przedsiębiorców ma objąć ochroną także osoby wykonujące wolne zawody, jak również wspólników jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej, akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego do spółki wkład czy komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.
– W projekcie jest również mowa o tym, że będziemy mogli wspomagać wspólników np. spółki jawnej albo spółki z o.o., bo do tej pory, jak decyzja była wydawana na wspólnika, to taki wspólnik nie jest przedsiębiorcą, tylko osobą fizyczną i nie mogliśmy do takich postępowań przystępować – wskazuje Agnieszka Majewska. – Kolejna rzecz, bardzo ważna, to będziemy mogli mieć swojego przedstawiciela ds. Unii Europejskiej w Brukseli.
MRiT podkreśla, że brakuje obecnie wystarczających rozwiązań, które pozwoliłyby Rzecznikowi na pełnienie aktywniejszej roli w procesie tworzenia i monitorowania unijnego prawodawstwa dotyczącego praw i interesów przedsiębiorców. To o tyle istotne, że znaczna część obowiązujących w Polsce regulacji określających warunki prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje źródło w przepisach unijnych.
– I najważniejsza rzecz, Rzecznik ma mieć inicjatywę ustawodawczą, czyli wszystkie projekty będą musiały być zgłaszane do Rzecznika, będziemy mogli się do nich ustosunkowywać, ale również będziemy mogli zgłaszać nasze projekty – wyjaśnia Rzeczniczka MŚP.
Do tej pory, przez brak obowiązku konsultowania z Rzecznikiem projektów przepisów z zakresu prawa gospodarczego, dochodziło do sytuacji, w których urząd był pomijany w procesie tworzenia regulacji o istotnym znaczeniu dla praw i interesów przedsiębiorców.
– Rzecznik tylko opiniuje projekty aktów normatywnych, i to też nie wszystkich, bo nie wszystkie trafiają do Biura Rzecznika. Ministerstwa nie mają obowiązku przekazywania nam projektów, więc jedne przekazują, inne nie. Jeżeli ten obowiązek już będzie i my będziemy mogli brać udział w procesie legislacyjnym, to też będziemy mieli możliwość decydowania o tym, jak te przepisy są tworzone. Mam nadzieję, że to wzmocni nie tylko sektor MŚP, ale wszystkich przedsiębiorców w Polsce – mówi Agnieszka Majewska.
Jak podkreślają Rzeczniczka i twórcy nowych przepisów, rozszerzenie kompetencji nie oznacza osłabienia funkcji ochronnej, jaką ta instytucja pełni wobec mikro-, małych i średnich firm.
– Sektor MŚP to jest sól naszej ziemi, to jest ponad 2,5 mln przedsiębiorców i oni tak naprawdę są najważniejsi. Dlaczego chciałabym wziąć pod ochronę wszystkich przedsiębiorców? Dlatego że duzi też zgłaszają do nas problemy, ale to są zazwyczaj problemy legislacyjne. Duży przedsiębiorca nie przyjdzie do nas o pomoc interwencyjną, bo oni mają swoje kancelarie, ale jeżeli chodzi o zmiany dotyczące przepisów prawa, to zgłaszają, bo zazwyczaj duży powiązany jest z małymi i stąd wynika problem – podkreśla Rzeczniczka MŚP.
Zgodnie z zapowiedziami projekt MRiT ma wzmocnić także rolę Rzecznika MŚP w mediacji administracyjnej między przedsiębiorcami a administracją publiczną oraz ujednolicić regulacje dotyczące jego udziału w postępowaniach cywilnych i sądowo-administracyjnych. Doprecyzowanie kompetencji w zakresie żądania wszczęcia postępowań, uczestnictwa w nich oraz przesądzenie kwestii zasądzenia kosztów procesowych ma poprawić efektywność wsparcia przedsiębiorców w tym zakresie.
Czytaj także
- 2025-05-13: Senat zajmie się ustawą o jawności cen lokali na sprzedaż. W praktyce ustawa obejmie tylko 12 proc. rynku
- 2025-05-16: Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
- 2025-04-23: Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
- 2025-04-18: Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-09: Sejmowa Komisja Zdrowia ciągle czeka na projekt ustawy o reformie szpitali. Po raz trzeci nie został zatwierdzony przez rząd
- 2025-03-31: W cyfrowym świecie spada umiejętność koncentracji. Uważność można ćwiczyć od najmłodszych lat
- 2025-04-02: Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
- 2025-03-24: Ministerstwo Zdrowia wraca do pomysłu zakazu sprzedaży aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Według ekspertów oznacza to likwidację całego rynku
- 2025-03-24: Eksperci ochrony zdrowia apelują o większy zakres kompetencji pielęgniarek. To mogłoby zwiększyć dostępność usług medycznych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.