Komunikaty PR

Kupujesz teraz, a płacisz później? Sprawdź, kto raportuje Cię do BIK-u

2024-10-30  |  11:00
Biuro prasowe

Zakupy online stały się integralną częścią codziennych nawyków wielu Polaków. Wraz z rozwojem e-commerce rośnie także popularność płatności odroczonych, które oferują klientom większą swobodę zakupową. Należy jednak pamiętać, że większość (ale nie wszystkie!) podmiotów dających dostęp do takiej metody płatności jest kredytem konsumenckim. Jeśli korzystasz z usług firm, działających w takim modelu, musisz mieć świadomość, że mają one obowiązek raportować Twoje transakcje do Biura Informacji Kredytowej, a w przypadku ich nieuregulowania, obniżasz swoją zdolność do spłaty zobowiązań finansowych.

„Kup teraz, zapłać później” staje się coraz bardziej cenionym rozwiązaniem na polskim rynku. Dokonywanie zakupów online i przesunięcie terminu spłaty na dogodniejszy moment, to dzięki płatnościom odroczonym szansa na odciążenie finansów i lepsze zarządzanie budżetem. Jednak w pogoni za wygodniejszym regulowaniem należności oraz potrzebą maksymalnego uproszczenia procesu płatności, polscy konsumenci mogą wpaść w pułapkę, która będzie ich wiele kosztować.

Dziś kupują, a jutro… lądują w BIK-u na czerwono”

Na rynku istnieje sporo firm dających możliwość zapłaty za zakupione produkty lub usługi w modelu płatności odroczonych. Wiele z nich, oferując tego typu rozwiązanie, działa jednak na zasadach kredytu konsumenckiego. Oznacza to, że gdy użytkownik nie spłaci zobowiązania na czas, zostaje wpisany do Biura Informacji Kredytowej (BIK), co może negatywnie wpłynąć na jego zdolność kredytową, ale nie tylko. Niski scoring w BIK przysparza również problemów m.in. z wynajmem mieszkania czy podpisaniem umowy na abonament z operatorem komórkowym.

Osoby, które często korzystają z płatności odroczonych oferowanych przez dostawców działających na zasadach kredytu konsumenckiego, mogą narazić się więc na obniżenie zdolności kredytowej i trudności finansowe. Aby tego uniknąć, kluczowe jest zatem, by konsumenci nie tylko byli świadomi, na jakich warunkach funkcjonują tego typu rozwiązania, ale również, aby z rozwagą wybierali dostawcę samej metody.

Nie każda płatność odroczona to kredyt konsumencki

Podmioty działające w modelu BNPL (ang. Buy Now, Pay Later), które przekazują informacje o Twoich transakcjach do BIK-u to m.in. PayPo, Twisto, PragmaPay czy BLIK Płacę Później. Oznacza to, że każdorazowo po dokonaniu zakupów i skorzystaniu z oferowanej przez te firmy metody płatności odroczonych, do Biura Informacji Kredytowej zostanie przesłany raport o Twojej aktywności. Co więcej, w przypadku niespłacenia należności na czas, narażasz się na budowanie negatywnej historii kredytowej.

Z kolei dostawcy płatności odroczonych, tacy jak Klarna nie podlegają ustawie o kredycie konsumenckim i funkcjonują na rynku na zasadzie usługi finansowej, co oznacza, że nie raportują Twoich transakcji do BIK-u. Tym samym, korzystanie z formy płatności “kup teraz, zapłać później” od takich dostawców pozwala konsumentom na uregulowanie należności za zakupy, bez obawy o konsekwencje związane z ich negatywną oceną wiarygodności finansowej.

Klarna, jako międzynarodowy licencjonowany bank, dający dostęp do elastycznych metod płatności, w odróżnieniu od niektórych polskich dostawców płatności odroczonych nie przekazuje informacji o zobowiązaniach swoich klientów do Biura Informacji Kredytowej, ponieważ płatności z wykorzystaniem Klarny nie są kredytem konsumenckim. Nasze usługi nie przewidują żadnych dodatkowych opłat dla kupujących, nawet w przypadku rozłożenia płatności na raty. Zależy nam na tym, by klienci spłacali zobowiązania terminowo i chętnie korzystali z naszych usług ponownie. Nasz model biznesowy nie opiera się na zyskach z opóźnień czy problemów z płatnościami. Bardzo mocno stawiamy na odpowiedzialne podejście do płatności przez naszych klientów, dlatego wysyłamy przypomnienia o nadchodzących terminach spłaty, co pomaga uniknąć im opóźnień. Ponadto, firma udostępnia aplikację, umożliwiającą szczegółowy monitoring wszystkich transakcji oraz historii zakupów w czasie rzeczywistym – podkreślił Łukasz Dwulit, Head of CEE w Klarna

Świadome zarządzanie finansami

Według raportu „Shopping Pulse” przygotowanego przez Klarnę, aż 60 proc. Polaków twierdzi, że potrafi dobrze zorganizować swoje finanse, ale tylko 45 proc. z nich rzeczywiście korzysta z technologicznych narzędzi wspierających ich kontrolowanie. Tymczasem, to właśnie innowacyjne rozwiązania oraz firmy, które je proponują, pozwalają nie tylko na lepsze planowanie, ale również na szybsze reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.

Transparentność firm świadczących usługi z zakresu BNPL pozwala konsumentom świadomie zarządzać swoimi zobowiązaniami. Zanim dokonamy wyboru podmiotu, który zapewni nam możliwość zakupów z odroczonym terminem spłaty, warto zwrócić uwagę, jakie warunki są przedstawiane jeszcze zanim dokonamy zamówienia. Jakie są ewentualne opłaty za opóźnienia w płatnościach, jakie limity na odroczenia oraz czy jest możliwość podziału płatności na raty. Wybierając odpowiedzialne i przejrzyste modele płatności odroczonych, konsumenci mogą skutecznie zarządzać swoim budżetem, jednocześnie unikając zadłużenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów Biuro prasowe
2024-12-12 | 11:30

Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów

Ożywienie na krajowym rynku w połączeniu ze spowolnieniem gospodarek strefy euro i umacniającym się złotym stanowi wyzwanie dla polskich eksporterów, rozliczających
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-12-11 | 14:00

To zatrząśnie giełdą w 2025 roku – zwyżkujące rynki i giełdowe debiuty

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim nowe otwarcie na rynkach. Prosperujące gospodarki będą miały szansę umocnić swoją pozycję, a stabilizacja i wzrost w konkretnych sektorach dają nadzieję na hossę. Oczekuje się też
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-12-11 | 10:40

Ranking Rzetelności Konsumentów – nie pieniądze a tradycja, styl życia i demogra

Najnowszy Ranking Rzetelności Konsumentów pokazuje, że wysokość pensji i wskaźnik bezrobocia nie przesądzają o rzetelności finansowej mieszkańców poszczególnych regionów. Wśród liderów znalazły

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ochrona środowiska

Do lutego 2025 roku państwa ONZ muszą przedstawić swoje nowe zobowiązania klimatyczne. Na razie emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną

Do lutego 2025 roku państwa ONZ powinny przedstawić swoje nowe deklaracje działań klimatycznych na okres po 2030 roku. Eksperci podkreślają, że powinny one zakładać ambitne cele, w tym również w zakresie redukcji emisji, żeby sprostać założeniom porozumienia paryskiego. Problem w tym, że nawet dotychczasowe zobowiązania na kolejnych kilka lat są wdrażane w zbyt wolnym tempie, o czym najlepiej świadczy fakt, że globalne emisje CO2 wciąż rosną.

Transport

W Europie segment elektrycznych małych aut miejskich zapóźniony o trzy–cztery lata. Hyundai chce to zmienić

Niewielki, ale pojemny dwubryłowy samochód z segmentu małych aut miejskich – Hyundai Inster – to najnowsza propozycja koreańskiego producenta. Samochód przedstawiany jest jako najtańszy elektryk w ofercie Hyundaia, który ma przekonać do elektromobilności kolejną grupę kierowców. Tym bardziej że dotąd na rynku brakowało aut elektrycznych z segmentu A. W nowym modelu producent zastosował zaawansowane technologie, m.in. system pompy ciepła, która ogrzewa akumulator, by zminimalizować utratę energii.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.