Lekarze dla Afryki – zbiórka na wyjazd neonatologa do Tanzanii
PMM
ul. Batorego 2/30
31-135 Kraków
dorota.zadroga|pmm.org.pl| |dorota.zadroga|pmm.org.pl
698989141
pmm.org.pl
Polska Misja Medyczna prowadzi zbiórkę środków, dzięki którym do szpitala położniczego w Nyangao zostanie wysłana lekarka, która wesprze lokalny personel i przeprowadzi szkolenia z obszaru opieki okołoporodowej. Wyjazd odbędzie się w ramach programu wspierającego kobiety w ciąży, matki i noworodki w najbardziej potrzebujących krajach świata poprzez zapewnienie im opieki medycznej.
Nyangao jest małą wioską położoną w regionie Lindi, gdzie znajduje się szpital St. Walburg's. Jest to jedyny ośrodek medyczny dla mieszkańców regionów Lindi i Mtwara, jednych z najuboższych w kraju, obsługujący mieszkańców miejscowości znajdujących się w promieniu ok. 300 kilometrów oraz pobliskiego Mozambiku. Szpital w Nyangao jest jedyną tego typu placówką w zasięgu dla prawie 900 tys. ludzi.
W Tanzanii kobieta w ciąży, która ma dostęp do opieki położniczej, ma prawie 80% większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Niestety na taką opiekę może liczyć zaledwie 20% kobiet w kraju. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2030 roku w Afryce Subsaharyjskiej aż 300 milionów porodów odbędzie się bez jakiejkolwiek pomocy personelu medycznego. W Nyangao większość pielęgniarek oddziału położniczego i noworodkowego bazuje w swojej pracy na doświadczeniu i umiejętnościach zdobytych podczas szkoleń. Zadaniem lekarki z Polski będzie dostarczenie specjalistycznej wiedzy na temat opieki neonatologicznej i intensywnej terapii noworodków zagrożonych śmiercią okołoporodową.
– Bardzo ważnym elementem naszej pomocy jest szkolenie lokalnego personelu medycznego przez polskich medyków: specjalistów – lekarzy, pielęgniarki, położnych, ratowników medycznych. Przekazana wiedza jest bezcenna i na co dzień stosowana do ratowania życia. Dlatego regularnie do placówek, z którymi współpracujemy, wyjeżdżają nasi lekarze-wolontariusze i weryfikują, co jeszcze można poprawić i które obszary wymagają wzmocnienia – mówi Małgorzata Olasińska Chart z Polskiej Misji Medycznej.
Codziennie w szpitalu w Nyangao na świat przychodzi 8 dzieci. Poród odbywa się w asyście położnej i lekarza, z wykorzystaniem potrzebnego sprzętu medycznego. Kobiety, które zdecydowały się na poród w szpitalu, w ramach opieki okołoporodowej otrzymują również informacje na temat prawidłowego żywienia i zasad higieny, co zwiększa szanse przeżycia matki i noworodka. Przez ostatnie lata Polska Misja Medyczna wyposażyła szpital w Nyangao w sprzęt medyczny, pomogła w rozbudowie oddziału intensywnej terapii noworodków i oddziału ginekologiczno-położniczego i przeszkoliła prawie 200 pracowników.
Wesprzyj Polską Misję Medyczną:
· przekaż darowiznę na oficjalnej zbiórce na Facebooku https://www.facebook.com/donate/329572088875023/
· ustaw płatność cykliczną w Twoim banku na działania PMM lub na https://pmm.org.pl/chce-pomoc
· przekaż darowiznę na numer konta Polskiej Misji Medycznej: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.