Letnia Młoda Sztuka
Kolejna, letnia odsłona cyklu Młoda Sztuka to prawdziwa feeria barw, kształtów, niesamowitych, bajkowych światów. To obrazy, obok których nie da się przejść obojętnie. Ponad 50 wyjątkowych obiektów oglądać można do 30 lipca na wystawie w DESA Unicum. Pojawią się prace młodych, najzdolniejszych twórców takich jak Teresa Legierska, Grzegorz Skrzypek czy znany już szerokiej publiczności Adam Wątor.
Artysta, który stworzył własny, malarski świat, iskrzącą się barwami tajemniczą cywilizację. Taka jest właśnie praca Grzegorza Skrzypka „W oczekiwaniu na mandarynkowe słońce”. Twórca zasłynął m.in. z malarskiego przedstawienia Koniostworów. Na obrazie prezentowanym w DESA Unicum artysta przedstawił wizję tajemniczych, intrygujących zwierząt. Świat stworów Skrzypka to taki, w którym on sam stara się decydować, kto zagra główną rolę, a kto będzie tylko ozdobnikiem, detalem, być może pięknym, ale nie najważniejszym. Dla artysty liczy się ogólne wrażenie. Z jego malarskiej rzeczywistości przebija niebywała radość tworzenia, która jak magnes przyciąga widzów. Wyjątkowe dzieło Grzegorza Skrzypka wylicytować można będzie już 30 lipca.
Przesycony symboliką jest z kolei obraz Teresy Legierskiej „Migotanie wiary”. Widz, patrząc na obraz, ma wrażenie, że cała jego powierzchnia drga. Na obrazie artystka umieściła dużą liczbę małych postaci. Każda z nich trzyma polską flagę. To wszystko pulsuje w oczach odbiorcy i tworzy wrażenie przestrzeni, którą trudno objąć. Całość daje poczucie ciepła, wspólnoty, przebijającą się wiarę w lepsze. Legierska oszczędnie posługuje się kolorem, jednak stara się wydobyć z niego jak najwięcej. Błękit, który dominuje w jej pracy, symbolizuje wierność, stałość uczuć, czystość i trwałość. Jak mówi sama artystka, obraz nie jest polityczny, ale ma za zadanie pokazywać właśnie te wartości. Całą kompozycję zamyka wizerunek dwóch dziewczynek. Ich zamyślone buzie, bliskość i błękitne sukienki reprezentują uczucia również pozostałych osób znajdujących się na obrazie.
Niezwykle intrygującą pracą jest również dzieło Zuzanny Jankowskiej „Algorytm na miłość”. Twórczość tej artystki charakteryzuje graficzny realizm osadzony w geometrii. Najczęściej przedstawia wizerunki zwierząt, ludzi oraz rzeźb. W swoich pracach nawiązuje do popkultury, emocji, symboliki. Często w humorystyczny, ale też ironiczny sposób ukazuje otaczającą nas rzeczywistość. Taki właśnie jest prezentowany w DESA Unicum obraz. Przedstawia dwie rzeźby, korzystające z popularnej aplikacji randkowej. Zuzanna Jankowska zajmuje się grafiką komputerową oraz malarstwem. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach polskich i zagranicznych.
Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Przemysława Wójciaka, Małgorzaty Rusieckiej czy Filipa Moszanta. 30 lipca zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 16-30 lipca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 30 lipca 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-6afn/

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.