Lex deweloper, czyli nie taki diabeł straszny
N42 Group
Bukowińska 22B
02-703 Warszawa
michal.porecki|n42.pl| |michal.porecki|n42.pl
502343490
n42.pl
Specustawa mieszkaniowa, znana również jako „lex deweloper”, mimo początkowych obaw jest dziś wykorzystywana jako platforma współpracy pomiędzy władzami miejskimi a deweloperami. Szczególnie chętnie korzystają z niej Łódź i Warszawa, na drugim biegunie są Kraków i Poznań.
Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwana również specustawą mieszkaniową lub „lex deweloper”, weszła w życie 18 sierpnia 2022 r. i miała umożliwić realizację inwestycji na terenach, które w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego przeznaczone są pod inny rodzaj zabudowy. Jej zapisy pozwalają w praktyce np. na realizację inwestycji mieszkaniowych na działkach, dla których MPZP przewiduje funkcję usługową lub przemysłową. Początkowo specustawa spotkała się z chłodnym przyjęciem opinii publicznej – obawiano się, że pozwoli ona na jeszcze bardziej chaotyczny rozwój miast i niekontrolowane „rozlewanie się” nowych osiedli mieszkaniowych. W pierwszych latach jej obowiązywania rady miast niemalże automatycznie odrzucały wnioski deweloperów, wykorzystujące ścieżkę prawą zapewnianą przez „lex deweloper”. Pionierskie projekty, które udało się zrealizować przekonały jednak radnych w wielu miastach, że zastosowanie specustawy może przynosić wymierne korzyści lokalnym społecznościom i odciążać samorządy w wydatkach na infrastrukturę. Inwestorzy chcący korzystać ze specustawy powinni przeprowadzić konsultacje społeczne z przedstawicielami organizacji sąsiedzkich i społecznych, a także uwzględnić w projekcie wnioski lokalnego samorządu.
W ten sposób deweloperzy mogą zostać zobligowani np. do budowy placówki edukacyjnej i nieodpłatnego przekazania jej miastu, rozbudowy lokalnej sieci dróg czy infrastruktury rowerowej. I choć są jeszcze miasta, w których „lex deweloper” pozostaje prawem martwym (jak np. Kraków czy Poznań), w niektórych aglomeracjach przepisy te wykorzystywane są na szerszą skalę, jak choćby w Łodzi (18 pozytywnych decyzji) i w Warszawie (10).
Lizbońska przeciera szlaki
Jednym z pierwszych przykładów udanego wykorzystania specustawy mieszkaniowej jest warszawska inwestycja Lizbońska, którą firmy deweloperskie Grupo Lar Polska i Develia zrealizowały w ramach współpracy joint venture na Saskiej Kępie. W 2020 r. inwestorzy złożyli wniosek o ustalenie lokalizacji dla osiedla mieszkaniowego w miejscu dawnej przepompowni miejskiej. Rada Miasta Stołecznego Warszawy odrzuciła go jako źle dopasowany do istniejącej zabudowy. Grupo Lar Polska zmieniło projektanta na renomowaną pracownię architektoniczną JEMS Architekci i przeprowadziło szerokie konsultacje społeczne, zbierając uwagi i sugestie od sąsiadów, lokalnych organizacji społecznych i radnych dzielnicy Praga-Południe. Uwzględniający wyniki konsultacji projekt przewidywał m.in. otwarty charakter osiedla, dostępny dla wszystkich pasaż handlowo-usługowy i rozbudowaną infrastrukturę rowerową. Deweloperzy zobowiązali się również do przekazania nieodpłatnie miastu dużego, ponad 110-metrowego lokalu usługowego na poradnię zdrowia psychicznego dla dzieci. Poprawiony wniosek został przyjęty 9 września 2021 r., a wiosną br. pierwsze lokale zostały przekazane mieszkańcom.
Dużym sukcesem tego projektu był fakt, że stał się on referencyjnym wzorcem dla branży. Za inicjatywą inwestorów, na przykładzie wykonanych działań zostały doprecyzowane zasady prowadzenia dialogu społecznego w Instrukcji Prezydenta m. st. Warszawy dla kolejnych firm zainteresowanych takimi realizacjami.
- Mimo początkowych obaw, specustawa mieszkaniowa okazała się bardzo skutecznym narzędziem kreowania przestrzeni miejskiej. Obowiązek przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz fakt, że decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji zapada na szczeblu samej Rady Miasta sprawiają, że inwestycje realizowane na mocy „lex deweloper” przynoszą korzyści nie tylko ich mieszkańcom, ale również lokalnym społecznościom. Dzięki temu powstaje żywa tkanka miejska, podnosząca jakość życia w całej okolicy – komentuje Renata McCabe-Kudła, Country Manager firmy Grupo Lar Polska.
„Lex deweloper” tylko do końca przyszłego roku
Już dziś wiadomo, że specustawa mieszkaniowa będzie obowiązywała tylko do 31 stycznia 2025 r. Zastąpią ją Zintegrowane Plany Inwestycyjne, które mają upraszczać procesy planistyczne i umożliwiać szybszą realizację inwestycji w lokalizacjach, gdzie nie ma MPZP lub przewiduje on inną funkcję. – ZPI również mają zawierać komponent konsultacji społecznych i zakładają partycypację deweloperów w rozbudowie lokalnej infrastruktury. Jednak czy będą narzędziem równie skutecznym, co specustawa mieszkaniowa, dowiemy się dopiero za kilka lat, kiedy już wypracowana zostanie praktyczna ścieżka postępowania, jak było to w przypadku „lex deweloper” – komentuje Karol Dzięcioł, doradca zarządu firmy Develia S.A.
***
O Grupo Lar:
Grupo Lar to hiszpański koncern deweloperski z ponad 50-letnim doświadczeniem. Istnieje od 1969 roku i działa w skali globalnej - z sukcesami realizuje projekty w Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Wszystkie projekty z logiem Grupo Lar wyróżnia atrakcyjna lokalizacja, niebanalny projekt, współpraca z doświadczonymi architektami oraz nowoczesne rozwiązania i materiały najwyższej jakości. W Polsce marka obecna jest od 2006 roku. Dotychczasowe realizacje Grupo Lar Polska obejmowały głównie Warszawę i liczą blisko 3000 mieszkań. Wśród zrealizowanych inwestycji można wymienić m.in. kameralne osiedle „Przy Woronicza” czy dogodnie zlokalizowane pośród parków, szkół i uczelni „Nowe Bielany 2” oraz łączącą walory dużego miasta i życia w urokliwej dzielnicy inwestycję „Grójecka 216”.
O Develii:
Develia to jeden z największych deweloperów w Polsce, realizujący inwestycje w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu i we Wrocławiu. Od 2007 r. Develia jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa Develia zrealizowała 52 osiedla, składające się w sumie ze 139 etapów inwestycyjnych – to 20 tys. mieszkań o powierzchni 1 mln m kw. W 2023 r. grupa wypracowała 1607,8 mln zł przychodu ze sprzedaży i 275,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto. W lipcu 2023 r. Develia nabyła 100% udziałów polskich spółek zależnych od Nexity, francuskiej firmy deweloperskiej.
Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Jak wygląda rynek najmu w Krakowie?
Deweloperzy nie nadążają za popytem
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
UE uszczelnia ochronę konsumentów. Producenci i sprzedawcy będą ponosić większą odpowiedzialność za wadliwe i niebezpieczne produkty
W grudniu weszła w życie unijna dyrektywa, która wprowadza nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności za wadliwe produkty. Zastąpi ona regulacje sprzed niemal czterech dekad i ma na celu dostosowanie norm prawnych do współczesnych realiów w handlu, czyli m.in. zakupów transgranicznych i online. Wśród najważniejszych zmian znalazły się nowe zasady dotyczące odpowiedzialności producentów i dystrybutorów, a także obowiązki dla sprzedawców internetowych. Państwa mają czas do 9 grudnia 2026 roku na wdrożenie dyrektywy do swoich porządków prawnych.
Problemy społeczne
Rośnie liczba cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Skuteczna ochrona zależy nie tylko od nowych technologii, ale też odporności społecznej
W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe technologie i wiedzę ekspercką, lecz również budowanie społeczeństwa odpornego na cyberzagrożenia.
Zagranica
Kolejne cztery lata kluczowe dla transatlantyckich relacji. Polityka administracji Donalda Trumpa może przynieść napięcia
USA i UE są dla siebie nawzajem kluczowymi partnerami handlowymi i inwestycyjnymi, ale obserwatorzy wskazują, że prezydentura Donalda Trumpa może być dla nich okresem próby. Zapowiadane przez prezydenta elekta wprowadzenie ceł na towary importowane z Europy oraz polityka nastawiona na ochronę amerykańskiego przemysłu mogą ograniczyć zakres tej współpracy i zwiększyć napięcia w relacjach transatlantyckich. Jednak wobec eskalacji napięć i globalnych wyzwań USA i UE są skazane są na dalszą, ścisłą współpracę i koordynację swoich polityk.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.