Marta – rewolucja na rynku usług opiekuńczych już w Polsce!
W wielu krajach Europy rynek usług opiekuńczych jest fragmentaryczny i brakuje na nim przejrzystości. Z tym problemem spotkał się założyciel marty, Jan Hoffmann, kiedy przez długi czas nie mógł znaleźć opiekunów dla swoich dziadków. Właśnie wtedy w jego głowie narodził się pomysł budowy platformy, która, jak puzzle, połączy rodziny z opiekunami. To podejście oparte na danych, które znacząco obniża koszty i skraca czas poszukiwania. Nowatorski pomysł na biznes spotkał się z dużym zaufaniem ze strony inwestorów oraz aniołów biznesu (doświadczonych inwestorów prywatnych, lokujących kapitał we wczesnej fazie rozwoju firmy, w zamian za objęcie części akcji lub udziałów) i uzyskał 6,6 mln euro na rozbudowę i rozwój.
Aby skorzystać z platformy, wystarczy zarejestrować się na stronie marta | Caregiver (wkrótce będzie można także skorzystać z aplikacji). Nawet już po kilkunastu minutach system jest w stanie znaleźć dopasowanie z niemiecką rodziną. Zarówno na samym początku, jak i na późniejszym etapie rekrutacji każda osoba, która chce znaleźć pracę przez platformę, może skorzystać z pomocy konsultanta. Na infolinii czekają wykwalifikowani pracownicy, którzy wytłumaczą, jakie kolejne kroki należy podjąć, by z sukcesem rozpocząć współpracę z rodziną.
Marta to platforma, która jest nie tylko łatwa w obsłudze, ale również transparentna. Opieka według marty ma jasne i czytelne zasady, dzięki czemu opiekuni w mniejszym stopniu są narażeni na rozczarowanie związane z zakresem obowiązków w docelowym miejscu pracy, czy brakiem należytej wypłaty. Na start bardzo ważna jest choćby minimalna znajomość j. niemieckiego – to ważne, by podopieczny rozumiał podstawowe zwroty dot. opieki. Na podstronie są wymienione typowe obowiązki opiekuna, jak również usługi wyłączone, w tym m.in. opieka medyczna, sprzątanie, czy opieka 24h. Marta oferuje również wsparcie w zakresie merytorycznym – po znalezieniu odpowiedniej rodziny i zawarciu umowy franczyzowej, konsultanci na infolinii doradzą m.in. jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą (w Niemczech to Gewerbe), czy pomogą zorganizować dojazd. Co ważne, opiekunowie naprawdę mogą czuć się bezpieczni – marta zapewnia ubezpieczenie, m.in. wypłatę pensji, nawet jeśli pracodawca, mimo wykonania obowiązków, odmówi zapłaty.
Proste, technologiczne rozwiązania, jak marta są niezwykle ważne, by z sukcesem zarządzać w XXI wieku naturalnymi procesami, m.in. nieuchronnemu starzeniu się społeczeństw. Według prognoz do końca 2025 roku udział osób 60 plus w populacji świata będzie stanowił 15%, a do końca 2050 roku będzie to ponad 1/5 ludności[1]. Starzeniu coraz częściej towarzyszy niesamodzielność. Zapotrzebowanie na opiekunów jest więc z roku na rok coraz większe.
W samych Niemczech 4 mln seniorów poszukuje opieki, podczas gdy na rynku jest jedynie 280 tys. opiekunów. To stwarza szansę dla ponad 600 tys. opiekunów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. – tłumaczy Patryk Budziński, Head of Poland w marta i dodaje: Płace w sektorze opieki długoterminowej, niezależnie publicznej, czy prywatnej są w Polsce wciąż stosunkowo niskie w porównaniu z rynkiem niemieckim, natomiast opiekunowie, którzy zarejestrowali się na naszej platformie otrzymają minimum 1700, a średnio 1900 euro po odprowadzeniu wszelkich opłat. Godne wynagrodzenie to tylko początek benefitów, jakie proponuje marta. Przede wszystkim zależy nam, by każdy opiekun (także ten, który już ma pracę, ale poszukuje lepszej oferty) znalazł bezpieczne oraz stabilne miejsce pracy.
[1] Pod.red. P. Błędowskiego, 1. Edycja raportu Opieka Długoterminowa w Polsce dziś i jutro, Warszawa 2019
Helping Hand laureatem Prix Galien Polska
Sztuczna inteligencja z ludzką twarzą pomoże działom sprzedaży
Ukraiński startup zmienia rynek dostaw miejskich. Ekspansja Yard Delivery.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Prawo
Rząd planuje podwójnie opodatkować e-papierosy. To zmusi palaczy do powrotu do tradycyjnych papierosów
W styczniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowych przepisów o podatku akcyzowym. Zakładają one opodatkowanie alternatyw dla tradycyjnych wyrobów tytoniowych, czyli m.in. saszetek nikotynowych, wielorazowych papierosów elektronicznych czy podgrzewaczy tytoniu. Organizacje pracodawców krytykują tryb pracy nad ustawą, a w szczególności brak konsultacji z branżą, a także możliwą interpretację wskazującą na podwójne opodatkowanie jednej z kategorii produktów.
Bankowość
Przybywa pozwów związanych z sankcją kredytu darmowego. Nawet 90 proc. umów kredytowych może zawierać uchybienia
Do sądów wpływa coraz więcej pozwów w zakresie sankcji kredytu darmowego. Na koniec sierpnia ub.r. w sądach było ok. 10 tys. takich spraw, na koniec roku – ok. 11–12 tys. – szacuje Związek Banków Polskich. SKD przysługuje kredytobiorcom, których banki nieprawidłowo informowały m.in. o opłatach, oprocentowaniu czy terminach związanych z kredytem. Korzystny dla nich wyrok może oznaczać, że spłacą bankom wyłącznie pożyczoną kwotę, bez dodatkowych kosztów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.