Komunikaty PR

5 głównych trendów w influencer marketingu w 2023 roku

2022-12-19  |  14:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kuźma-Filipek
Lawenda Public Relations

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Do pobrania NotkaPR ( 0.03 MB )

Influencer marketing to narzędzie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zespół agencji Ten Fajny Management podjął próbę wskazania pięciu głównych trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku, by z sukcesem tworzyć kampanie komunikacyjne.

Koniec roku to czas podsumowań, planów i wyznaczania kolejnych celów. Mateusz Bill, dyrektor zarządzający agencji Ten Fajny Management (TFM) jest przekonany, że przyszły rok zapewni influencerom i współpracującym z nimi markom dalszy rozwój na wielu płaszczyznach.

Zamykając 2022 rok widzimy, że większość naszych twórców notuje około 30-50% wzrosty liczby obserwujących i poprawę jakości treści, co przekłada się na coraz atrakcyjniejsze kontrakty – podsumowuje.

TFM na podstawie obserwacji rynku i doświadczeń zebranych podczas współprac influencerów z liderami branż spożywczej, odzieżowej, technologicznej i e-commerce określił trendy w influencer marketingu na kolejny rok. Będą to: jakościowy, wyspecjalizowany i transparentny przekaz, wyrazistość twórców, ich aktywność poza mediami społecznościowymi, krótka i treściwa forma, a także angażowanie influencerów do długofalowych kampanii.

Jakość, specjalizacja i transparentność przekazu na pierwszym miejscu

Jakość, specjalizacja i transparentność przekazu odegrają kluczową rolę w influencer marketingu. Zawód influencera, z jednej strony traktowany jest jako mało poważny, z drugiej wymarzona profesja wielu młodych osób. Na tyle ważna i dochodowa, że niezbędne było stworzenie w tym roku wytycznych dla twórców i marek jak oznaczać treści reklamowe.

Rekomendacje wydane przez UOKiK potwierdzają, że rynek wymagał uporządkowania. Wiążące wytyczne to klucz do specjalizacji i otwierania nowych dróg rozwoju dla tej branży mówi Mateusz Bill.

Wiarygodny content spójny z działalnością i wartościami marek buduje rozpoznawalność, dlatego influencerzy w nadchodzącym roku będą tworzyć coraz bardziej specjalistyczne treści, wyszukiwać nisz i rozwijać wiedzę. Ten czas przyniesie „koniec amatorstwa”, co napawa optymizmem, ponieważ jak zwraca uwagę ekspert, poprzez influencer marketing kształtowana jest opinia także bardzo młodej części społeczeństwa i każdy uczestnik kampanii powinien czuć za to odpowiedzialność.

Po drugie wyrazistość influencera

Kolejnym ważnym trendem będzie wyrazistość influencera. W czasach, kiedy wielu kandydatom do tego zawodu wydaje się, że influencerem może być każdy, znaczenia nabiera osobowość.

 – Twórca internetowy musi posiadać charyzmę i otwartość, czyli cechy, które wyróżniają gwiazdę, gdyż bez tego ciężko jest porwać za sobą tłumy. Musi być też dobrym strategiem i dokładnie wiedzieć, jaki chce być, począwszy od stylu kończąc na treści. W influencer marketingu nie ma już miejsca na bycie przeciętnym – podkreśla ekspert.

Próg wejścia do świata online jest niski, bo teoretycznie każdy, kto ma dostęp do internetu i telefonu z kamerą, może zostać influencerem, ale tylko nieliczni utrzymają sławę dłużej niż kilka lat.

Aktywność poza mediami społecznościowymi w pierwszej trójce

Kolejnym kierunkiem w 2023 roku będzie działalność twórców poza internetem. Dotychczas media tradycyjne kreowały swoje gwiazdy w programach typu reality czy talent show, co sprzyjało rozwojowi influencer marketingu. Teraz sytuacja odwraca się, ponieważ media sięgają po influencerów, by zwiększać liczbę widzów i słuchaczy.

Widzimy wiele wschodzących gwiazd internetu, które coraz częściej pojawiają się mediach tradycyjnych. W przyszłym roku odbędzie się też więcej wydarzeń z udziałem influencerów poza kanałami społecznościowymi, takich jak: koncerty czy spotkania z fanami. Uwaga obserwujących jest obecnie bardzo rozproszona i koniecznym będzie szukanie różnych miejsc do prowadzenia sprawnej i efektywnej komunikacji – dodaje Mateusz Bill.

Twórcy coraz chętniej będą korzystać z dodatkowych możliwości, które połączą ich z fanami, a zarazem staną się formą wyrażania siebie. Przykładem działań wykraczających poza media społecznościowe są  autorskie kolekcje ubrań, które pozwalają im skuteczniej docierać z przekazem do fanów i pogłębiać relacje z nimi. Kolejnym sposobem jest przyjęcie nowych ról, jak w przypadku Edzia Rap, który został ambasadorem projektu „Niebieskie Trampki - kroki ku życiu” Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA i twarzą TikToka Urzędu Miasta Gdańsk. 

Krótka i konkretna forma przekazu jako czwarty trend

Szybkie tempo życia sprawia, że użytkownicy cenią krótką i konkretną formę. To trend, który choć obecny od dawna, znacznie wzmocni się. Popularność TikToka będzie rosła. Być może zdetronizuje on nawet Instagram, dotychczasowego króla influencer marketingu, jeśli platforma nie wprowadzi innowacji.

Obserwujący lubią konsumować content, a na TikToku jest dużo luzu i lekkości. Coraz częstsza obecność znanych marek i wielu lokalnych firm pokazuje, że czują się one bardzo dobrze w tej przestrzeni internetowej – mówi Mateusz Bill.

W 2023 roku mogą stracić kanały, które oferują zbyt długie formy, tak jak YouTube, choć dość prężny rozwój sekcji shorts może to zatrzymać. Z kolei aplikacją, która będzie wzbudzać duże zainteresowanie wśród młodych ludzi i influencerów, pozostanie BeReal.

Influencerzy w długofalowych kampaniach zamykają piątkę

Ostatnim mocnym trendem będzie angażowanie influencerów do kampanii długofalowych. Dzięki wielokrotnemu i regularnemu kontaktowi influencera z odbiorcą, marka zostanie zapamiętana.

Silne i długotrwałe relacje między klientem a influencerem są najlepszą drogą do efektywnej współpracy. Aby twórca internetowy był skutecznym „narzędziem” dla marketingu w firmie, niezbędny jest czas, więc cieszy mnie, że z kampanie z influencerami przestają być traktowane jako ostatni etap kompleksowej komunikacji – podsumowuje Mateusz Bill.

Influencer marketing to aktualnie niezwykle ważny obszar komunikacji, z czego każda świadoma marka zdaje sobie z sprawę. Odpowiednio dobrane działania z udziałem twórców w różnych kanałach budują rozpoznawalność, wiarygodność i wpływają na decyzje zakupowe. Warto mieć na uwadze wskazane trendy, aby budować przemyślane i skuteczne strategie promocji.

O TFM

Ten Fajny Management rozpoczął działalność w lipcu 2021. Firma skupia twórców internetowych, którzy regularnie tworzą ciekawe treści, a mocną grupę stanowią TikTokerzy docierający do młodych odbiorców. Management ze wszystkimi twórcami współpracuje na wyłączność. Firma wspiera autorów treści w rozwoju ich kanałów społecznościowych, z kolei klienci mogą mieć pewność, że współpraca jest transparentna i profesjonalnie prowadzona. TFM pozwala influencerom budować markę osobistą i rozwijać działalność poprzez Ten Fajny Sklep. Autorskie kolekcje ubrań umożliwiają dotarcie z przekazem do obserwujących, by pogłębiać relacje z nimi.

Więcej informacji o twórcach na www.tenfajnymanagement.pl oraz profilach @ten_fajny_management i Ten Fajny Management.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lawenda Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR 4DCenter liderem kompleksowych i innowacyjnych badań diagnostycznych Biuro prasowe
2024-06-25 | 12:00

4DCenter liderem kompleksowych i innowacyjnych badań diagnostycznych

Za nami finałowa Gala Konkursu XXIII Businesswomen Awards, na której ogłoszono laureatów tegorocznej edycji. Wśród wyróżnionych firm znalazło się warszawskie
Media i PR Czas poskromić AI w strategii komunikacyjnej
2024-06-24 | 14:00

Czas poskromić AI w strategii komunikacyjnej

Sztuczna inteligencja (AI) cieszy się rosnącą popularnością – tylko w 2023 r. ta fraza ukazała się blisko 900 tys. razy w polskich mediach, wynika z analizy Instytutu
Media i PR Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt
2024-06-24 | 12:30

Nowy Dyrektor E-commerce w MediaMarkt

Marek Dorsz posiada niemal 20-letnie doświadczenie w obszarze e-commerce, w tym na stanowiskach menadżerskich i dyrektorskich. Posiada praktyczną wiedzę i doświadczenie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.