Aleksander Kwaśniewski z tytułem „Polityk społeczny 20-lecia Polski w UE"
Prezydent RP w latach 1995-2005 otrzymał od Uczelni Korczaka – Akademii Nauk Stosowanych Order Uczelni wraz z tytułem „Polityk społeczny 20-lecia Polski w Unii Europejskiej”. – „Wręczamy go Panu wraz z tytułem „Polityk społeczny 20-lecia Polski w UE w przekonaniu, że jest Pan Prezydent politykiem społecznym, w najgłębszym i najlepszym rozumieniu tego słowa. Politykiem działającym w duchu wartości Korczaka - patrona naszej uczelni. Osobą, która działa na rzecz dobra współobywateli, na rzecz drugiego człowieka, jego godności i wolności” – brzmi komunikat władz Uczelni.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski był gościem dyskusji zorganizowanej przez Uczelnię Korczaka z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej i 25-lecia obecności w NATO. Uczelnia jest jedną z najstarszych uczelni niepublicznych w Polsce, z placówkami w Warszawie, Katowicach, Olsztynie, Lublinie, Szczecinie, Poznaniu i Człuchowie. Założona została w 1993 r. przez Towarzystwo Wiedzy Powszechnej – organizację prowadzącą od lat 50. XX w. działalność oświatową. Specjalizuje się w zakresie pedagogiki, polityki społecznej i pracy socjalnej oraz psychologii i zarządzania.
- Sformułowanie „polityk społeczny” często budzi zdziwienie i niezrozumienie. My, przedstawiciele dyscypliny naukowej jaką jest polityka społeczna – czyli politycy społeczni, którzy nie są politykami w potocznym znaczeniu tego słowa, ale zajmują się na co dzień edukacją, pomocą społeczną, zdrowiem obywateli – często się z tym spotykamy. Dlatego świadomie użyliśmy tego tytułu, wyróżniając Pana Prezydenta” – powiedział prof. Mirosław Grewiński, rektor uczelni.
W laudacji podkreślono polityczne osiągnięcia Aleksandra Kwaśniewskiego, począwszy od prac nad polską konstytucją po wprowadzenie Polski do NATO i Unii Europejskiej, a także społeczne. Należą do nich, m.in. szeroki zakres praw i wolności, które znalazły się w polskiej konstytucji, a także ustrój społecznej gospodarki rynkowej określony w ustawie zasadniczej, na co duży bezpośredni wpływ miał Aleksander Kwaśniewski.
- „Doceniliśmy również zdolność do dialogu i porozumienia, która cechuje Pana Prezydenta, w tym szczególne zasługi dla dialogu polsko-niemieckiego oraz polsko-żydowskiego. Tym naznaczona była cała kadencja Pana Prezydenta. Nie możemy pominąć zaangażowania Pana Prezydenta na Ukrainie, pod koniec prezydentury i w ostatnich latach. Polityk społeczny 20-lecia Polski w Unii Europejskiej: to najkrótsze uzasadnienie tego wyróżnienia od Uczelni Korczaka” – powiedziała dr Joanna Lizut, prorektor Uczelni Korczaka podczas uroczystości.
– Uważam, że jako Polska dobrze wykorzystaliśmy te dwie dekady. Zawsze można było lepiej, ale ten bilans jest dla nas korzystny. Jest on korzystny także dla Unii Europejskiej. Czym będzie zdeterminowana trzecia dekada Polski w UE? Wolałbym, aby te pieniądze, które będą wydawane na zbrojenia i bezpieczeństwo zostały wydane na edukację czy wparcie społeczne, zwłaszcza biorąc pod uwagę wyzwania społeczne i starzenie się populacji. Jakkolwiek będzie, Unia Europejska jest jednym z najwspanialszych projektów w historii politycznej świata, który powinniśmy doceniać – powiedział Aleksander Kwaśniewski, odbierając tytuł.
WIŚNIOWSKI w elitarnym gronie Superbrands 2024!
Zymetria rozbudowuje zespół. Jej szeregi zasiliły 3 doświadczone ekspertki
Technics x OSOM Studios x Neige
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.