Jesień to najbardziej kolorowa pora roku. Doceń jej piękno i zadbaj o przyrodę
Zieleń, czerwień, żółć i brąz sprawiają, że jesień to niezwykle barwna pora roku. Wielokolorowe liście są już nie tylko na drzewach, ale również pokrywają trawniki i runo leśne. W lasach trwa grzybobranie, a w parkach i skwerach można spotkać ludzi korzystających z ostatnich dni ciepła. Na terenach rekreacyjnych nietrudno jednak napotkać również na porozrzucane śmieci oraz dzikie wysypiska.
Polska przyroda w okresie jesiennym zachwyca szczególnie. Dotychczas zielone krajobrazy pokrywają się żółto-czerwono-brązową paletą barw, a kolorowe liście są zarówno w koronach drzew, jak i leżą na ziemi. Wśród nich dzieci szukają kasztanów, z których tworzą kreatywne kompozycje. Nieco starsi rozglądają się za grzybami. Szkoda że, oprócz darów natury łatwo znaleźć też porozrzucane puszki, butelki i plastikowe opakowania. Cały czas w lasach znajdują się również nielegalne, dzikie wysypiska. To powoduje, że jesienne aktywności bywają zakłócane przez przykre i groźne dla środowiska niespodzianki.
– Jesienią rozrzucane śmieci na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Nie oznacza to jednak, że problem znikł. W tym okresie szczególnie niebezpieczne jest szkło i metal, również dla ludzi. Szukając owoców lasu łatwo jest zranić się o ostrą krawędź takich materiałów. Skaleczyć mogą się też zwierzęta runa leśnego. Gdy korzystamy z tego, co daje nam przyroda – grzybów, a także owoców, warto się jej „odwdzięczyć”. Miłym gestem będzie zabranie ze sobą znalezionych odpadów. Pamiętajmy wtedy o zachowaniu środków ostrożności, takich jak odpowiednie rękawiczki i worek na śmieci – mówi Felice Scoccimarro, prezes Amest Otwock Sp. z o.o., działającej w branży gospodarowania odpadami i lider Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
W lesie jak w odwiedzinach
Ludzie spędzający czas w lasach są tam gośćmi. Dlatego, nie tylko w okresie jesiennym, warto pamiętać o odpowiednim zachowaniu. Jedną z zasad odpowiedzialnej turystyki, która wynika z poczucia troski o dobro wspólne i dziedzictwo naturalne, jest Leave No Trace, czyli nie pozostawiaj śladu. Ważne jest zatem, aby opuszczać odwiedzane miejsca w takim stanie, w jakim się je zastało. Przede wszystkim nie należy deptać i niszczyć okolicznej roślinności, a także nie wolno śmiecić. To również może zaszkodzić przyrodzie.
– Nie można być obojętnym na dziko porzucane śmieci, szczególnie w lasach i parkach. Groźne dla środowiska są zarówno plastik, jak i elektrośmieci. Zużyte urządzenia zawierają w sobie wiele szkodliwych substancji, na przykład freon, azbest, kadm czy rtęć. W skrajnych przypadkach pierwiastki te mogą doprowadzić do zatrucia roślin, zwierząt oraz ludzi. Dlatego artykuły domowe, z których przestajemy już korzystać, powinny być oddane w ręce wyspecjalizowanych podmiotów. W wielu gminach istnieją specjalne punkty, gdzie wygodnie przekażemy zbędne elektroodpady – zaznacza Felice Scoccimarro.
Odnalezienie na terenach zielonych elektrośmieci, takich jak urządzenia RTV i AGD, np. telewizory czy pralki, trzeba zgłosić odpowiednim służbom – straży miejskiej, gminnej lub policji. Te instytucje podejmą niezbędne działania, które doprowadzą do usunięcia niebezpiecznych obiektów ze wskazanego miejsca oraz ukarania sprawcy. Osoby zajmujące się tym procederem muszą mieć świadomość, że takie działania są zagrożone dotkliwymi karami. Potencjana grzywna może wynieść nawet 5000 zł.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Transport
Rząd pracuje nad nowymi warunkami testowania pojazdów autonomicznych. Do dopuszczenia ich do ruchu jeszcze daleka droga
Trwają prace nad przepisami, które ułatwią testowanie w Polsce pojazdów pół- i autonomicznych. Zmienią się m.in. definicje zawarte w ustawie z 2018 roku, by możliwe było wykorzystanie do testów pojazdów o pełnej autonomii. Do wprowadzenia takich aut na drogi jeszcze daleka droga, choć eksperci widzą w nich remedium na wiele bolączek, m.in. na niedobór zawodowych kierowców czy wykluczenie transportowe konkretnych grup społecznych i obszarów. Wiele wątpliwości wciąż budzą kwestie bezpieczeństwa i przygotowania kierowców.
Ochrona środowiska
OECD chwali Polskę za sprawne przejście przez kryzysy. Rekomenduje też rewizję podatków i wydatków budżetowych
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w najnowszym raporcie poświęconym Polsce podtrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego na obecny i kolejny rok na poziomie 3 proc. i więcej. Jeszcze szybciej będzie jednak rosła inflacja, co sprawi, że Rada Polityki Pieniężnej będzie prowadziła restrykcyjną politykę pieniężną. Mimo sukcesów gospodarczych OECD dostrzega zagrożenia wynikające z rosnącego zadłużenia naszego kraju. Proponuje m.in. progresywny podatek od nieruchomości według jej wartości.
Ochrona środowiska
Od przyrody zależy połowa światowego PKB. Za mało się mówi o jej roli i konieczności odbudowy ekosystemów
– W narracji dotyczącej bezpieczeństwa w czasie polskiej prezydencji za mało mówi się o przyrodzie, a to od niej zależy połowa światowego PKB oraz bezpieczeństwo żywnościowe i społeczne – ocenia dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Spraw Publicznych. O tym, jak ważna jest komunikacja tego aspektu, świadczy sytuacja z unijnym rozporządzeniem dotyczącym odbudowy ekosystemów, które spotyka się z dużą niechęcią m.in. ze strony rolników obawiających się zalewania pól. Nowe prawo będzie mieć jednak szereg korzyści dla rolnictwa.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.