Komunikaty PR

SOS Wioski Dziecięce startują z jubileuszową kampanią „Czas to miłość”

2024-05-07  |  14:20
Biuro prasowe

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce już od 40 lat opiekuje się opuszczonymi i osieroconymi dziećmi, a od 14 lat wspiera także rodziny z wieloma problemami. Z tej okazji organizacja wystartowała z kampanią „Czas to miłość”, której celem jest przypomnienie nam wszystkim, że to właśnie czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest kluczem do trwałych i bezpiecznych relacji. Stowarzyszenie w dalszym ciągu zachęca do aplikowania na Rodziców SOS, którzy stworzą dom dla najbardziej potrzebujących dzieci.

Od początku istnienia SOS Wioski Dziecięce w Polsce pomogły prawie 1500 dzieciom i młodzieży z pieczy zastępczej oraz ponad 3000 dzieci z rodzin z wieloma problemami. - Do SOS Wiosek Dziecięcych trafiają dzieci, które mierzą się z konsekwencjami bolesnych doświadczeń, takich jak przemoc, odrzucenie, czy skrajne zaniedbanie. Skala potrzeb jest bardzo duża, dlatego robimy wszystko co w naszej mocy, by rozwijać wsparcie zarówno w formie opieki zastępczej, jak też poprzez współpracę z rodzinami doświadczającymi różnych problemów. – komentuje Aleksandra Granada, Dyrektorka Krajowa SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce.

Stowarzyszenie regularnie poszukuje kandydatów na Rodziców SOS, czyli osoby, które stworzą rodzinę dla ok. 4-6 dzieci.Może właśnie to Ty jesteś osobą, która chciałaby się zaangażować i otoczyć troską najbardziej potrzebujące dzieci. Jeśli tak, to skontaktuj się z nami. Rodzicom SOS zapewniamy, m.in. pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji, poprzez udział w szkoleniach i superwizjach. Zapewniamy także opiekę psychologiczną, jak też pomoc administracyjno-techniczną. Ale to przede wszystkim dzieci objęte są szerokim wsparciem specjalistycznym. – komentuje Aleksandra Sikorska, psycholog w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. Aby aplikować wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org.

Czasu nie można cofnąć, ale można go komuś podarować

Z okazji 40-lecia SOS Wioski Dziecięce w Polsce uruchomiły kampanię pod hasłem „Czas to miłość”,  której celem jest przypomnienie nam wszystkim, że to właśnie czas poświęcony drugiemu człowiekowi jest najtrwalszym fundamentem relacji. – Czasu nie można cofnąć, ale można go komuś podarować. Tak jak od 40 lat robią to w naszych Wioskach rodzice SOS. I to właśnie oni byli największą inspiracją do powstania tego spotu. Ich czas, miłość, cierpliwość i troska to najcenniejsze wsparcie dla naszych  podopiecznych.  Bez  relacji opartej na poczuciu bezpieczeństwa i zaufania nie byłoby to możliwe. – komentuje Katarzyna Puławska, Dyrektorka Operacyjna w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Głosu w spocie kampanii użyczył wieloletni Przyjaciel SOS, Andrzej Seweryn, a za produkcję odpowiada agencja Motion Pikczer.

Tam wszystko się zaczęło

40 lat temu w Biłgoraju powstała pierwsza Wioska SOS w Polsce, która jedocześnie stała się pierwszą Wioską SOS w ówczesnej Europie Wschodniej. Jej otwarcie odbyło się 31 maja 1984 roku, a w piętnastu domach wybudowanych na terenie Wioski, rodzice SOS stworzyli rodziny dla 70 dzieci. W ciągu 40 lat istnienia Wioski w rodzinach tych zapewniliśmy opiekę i rozwój 547 dzieciom. - Kiedy patrzymy na naszych obecnych i byłych podopiecznych i widzimy ich uśmiechy, radości, czasami też i ich smutek, kiedy widzimy, jak po opuszczeniu Wioski tworzą swoje rodziny, jakimi kochającymi stają się matkami, ojcami, ile ciepła dają swoim dzieciom, uśmiechamy się. Jest w tym odrobina  naszego serca, naszej w ich życiu obecności. Każde dziecko potrzebuje dobrej relacji, dobrego dorosłego, który w dziecko uwierzy, który je zaakceptuje takim jakim jest i da mu poczucie bezpieczeństwa. Wielu dobrych ludzi przez 40 lat stara się dawać w SOS Wioskach Dziecięcych dzieciom to, co mają inne dzieci.   – mówi Marian Łosiewicz, dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Biłgoraj, który związany jest z Wioską od początków jej istnienia.

Stowarzyszenie prowadzi Wioski SOS również w innych lokalizacjach takich jak Karlino (woj. zachodniopomorskie), Siedlce (woj. mazowieckie) oraz Kraśnik (woj. lubelskie). W Biłgoraju od 2022 funkcjonuje również placówka typu interwencyjnego „Puchatek I” oraz placówka typu specjalistyczno-terapeutycznego „Puchatek II”, a od 2023 Centrum Specjalistyczne SOS.

Pomoc rodzinom biologicznym

Od 14 lat SOS Wioski Dziecięce prowadzą również działania pomocowe w ramach Programów Umacniania Rodziny „SOS Rodzinie”. Ich praca koncentruje się na pomocy w przezwyciężaniu kryzysów, jakie dotykają rodziny z wieloma problemami (m.in. bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, uzależnień czy przemocy). – Nasi pracownicy towarzyszą członkom rodzin w ich codziennych wyzwaniach - pomagają w planowaniu budżetu, znalezieniu pracy, a przede wszystkim wspierają rodziców w rozpoznawaniu i zaspokajaniu  rozwojowych potrzeb ich dzieci. Praca ta odbywa się zarówno w naszych siedzibach, domach wspieranych przez nas rodzin, a także podczas przedsięwzięć organizowanych we współpracy z naszymi partnerami i darczyńcami. Wachlarz działań jest bardzo szeroki, od indywidualnej pracy nad założonymi z rodziną celami, poprzez grupy wsparcia dla rodziców, warsztaty tematyczne, wsparcie w wejściu na rynek pracy czy pomoc prawną. Programy „SOS Rodzinie” to również bogata oferta dla dzieci i młodzieży w ramach oferty świetlicowej. Każde dziecko może liczyć na wsparcie edukacyjne, zajęcia tematyczne sprzyjające rozwojowi pasji i zainteresowań, ciepły posiłek, a także możliwość rozmowy z zaufanym dorosłym. Zarówno dzieciom jak i rodzicom zapewniamy szerokie wsparcie specjalistyczne indywidualnie dostosowane do ich potrzeb i sytuacji życiowej – komentuje Łukasz Łagód, psycholog w SOS Wioskach Dziecięcych w Polsce. I jak zaznacza Praca z rodzinami jest zindywidualizowana, długofalowa a przede wszystkim oparta na wzajemnym szacunku, dzięki czemu ponad 70 proc. rodzin, opuszczających Programy znajduje siłę by przezwyciężać swoje trudności i staje się samodzielna w radzeniu sobie z wyzwaniami jakie codziennie stawia przed nimi życie.

Programy młodzieżowe

SOS Wioski Dziecięce z sukcesem rozwijają również Programy Młodzieżowe, których misją jest wspieranie młodzieży w stawianiu kroków ku samodzielności. W tym celu stowarzyszenie prowadzi Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe SOS w Siedlcach i Koszalinie, a także Domy Młodzieży SOS w Lublinie. - Miejsca te zostały stworzone po to, aby wspierać nastoletnich podopiecznych w przygotowaniu do samodzielnego życia. We wspólnotach młodzież uczy się prowadzenia gospodarstwa domowego, podejmuje prace sezonowe, praktyki i przygotowuje się do startu na rynku pracy. – komentuje Adam Jaszczuk, Dyrektor Programu SOS Wiosek Dziecięcych Lublin. Z kolei osobom,  które kończą pobyt w opiece zastępczej, stowarzyszenie pomaga w ramach autorskiego Programu opieki ograniczonej, umożliwiając pomoc zarówno finansową, jak i mieszkaniową. W ramach opieki ograniczonej stowarzyszenie prowadzi również mieszkania treningowe, które obecnie dostępne są w Kraśniku i Siedlcach.

Wsparcie specjalistyczne i zagraniczne

Od 2022 roku Stowarzyszenie rozwija również sieć Centrów Specjalistycznych SOS. Są to przestrzenie, w których dzieci zmagające się m.in. z problemami neurorozwojowymi oraz z traumą wojenną mogą otrzymać bezpłatną, specjalistyczną pomoc. - Obecnie dzieci z ukraińskiej oraz polskiej pieczy zastępczej mogą korzystać z takiego wsparcia w pięciu lokalizacjach: Krakowie, Biłgoraju, Kraśniku, Siedlcach oraz w Laskach pod Warszawą. Zapewniamy tam, m.in. pomoc psychologa dziecięcego, logopedy, terapeuty czy pedagoga. – komentuje Tomasz Wodzyński, dyrektor ds. projektów specjalnych i współpracy międzynarodowej w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Organizacja pomaga również około 5 000 dzieciom i dorosłym w Zimbabwe i Kamerunie. Do głównych działań należą, m.in. budowa studni oraz sanitariatów, promocja higieny (HIV/AIDS, COVID-19), program dożywiania, edukacja, wsparcie działalności gospodarczej rodzin i społeczności czy promocja praw kobiet.

Rzecznictwo i Polityka ochrony dziecka

SOS Wioski Dziecięce w Polsce realizuje także działania rzecznicze zarówno w oparciu o prawo krajowe, jak też dokumenty prawa międzynarodowego, tj. o Konwencję o prawach dziecka (1989), Wytyczne ONZ w sprawie pieczy zastępczej wobec dzieci (2009), Rezolucję w zakresie promocji i ochrony praw dziecka (2019) oraz Strategię UE na rzecz praw dziecka (2021).

Ponadto, Stowarzyszenie implementuje stworzoną na własne potrzeby Politykę Ochrony Dziecka (POD) już od 2011 roku. Jak komentuje Beata Kulig, Doradczyni ds. rzecznictwa w Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce - Przyjęta przez nas 13 lat temu  POD była na tamten czas dokumentem unikatowo progresywnym, wyprzedzając standardy ochrony wprowadzane obecnie na szczeblu państwowym. Warto podkreślić, że celem polityki jest budowanie świadomości zarówno na temat bezpieczeństwa dzieci, jak też form możliwego krzywdzenia i wykorzystania. Polityka wyznacza także zasady reagowania na sytuacje naruszające bezpieczeństwo małoletnich. ­­

Więcej na temat działań i misji Stowarzyszenia, a także sposobów wsparcia
można znaleźć na stronie wioskisos.org

Kampania potrwa do połowy czerwca br. i będzie widoczna zarówno w Internecie, prasie, jak też przestrzeni publicznej. Za realizację spotu odpowiada agencja Motion Pikczer, przy kreatywnym wsparciu agencji Hill and Knowlton Strategies.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Media i PR Rodzik Agency PR złotą firmą według opinii klientów Biuro prasowe
2024-07-17 | 01:00

Rodzik Agency PR złotą firmą według opinii klientów

Firma Bright Side Solutions sp. z o. o. sp. k. wybiera firmy na podstawie opinii w sieci, głównie social mediach, więcej informacji znajdzie na stronie wraz z pełną listą
Media i PR Miej na to Magne B6 Forte – Kampania FCB Health Spark dla Sanofi o roli magnezu
2024-07-08 | 11:00

Miej na to Magne B6 Forte – Kampania FCB Health Spark dla Sanofi o roli magnezu

Sanofi, we współpracy z agencją FCB Health Spark, wystartowała z przełomową kampanią „Miej na to Magne B6 Forte” łączącą kreatywność z edukacją zdrowotną. Kampania
Media i PR Konkurs PR WINGS startuje już po raz 4.
2024-07-01 | 13:00

Konkurs PR WINGS startuje już po raz 4.

We wtorek 25 czerwca 2024 r. rusza przyjmowanie zgłoszeń do 4. edycji konkursu polskiej branży Public Relations PR WINGS. Organizator – Stowarzyszenie Agencji Public Relations (SAPR),

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.