VELUX Polska Diamentem Forbes 2024

Ewelina Janczylik-Foryś
VELUX Polska
ul. Krakowiaków 34
02-255 Warszawa
ewelina.janczylik-forys|velux.com| |ewelina.janczylik-forys|velux.com
532566475
https://prasa.velux.pl/
Redakcja magazynu „Forbes” w porozumieniu z Dun & Bradstreet Poland, po raz szesnasty publikuje zestawienie Diamentów, czyli najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. VELUX Polska znalazła się w prestiżowym rankingu!
Diamenty Forbesa to prestiżowy ranking tworzony corocznie przez redakcję magazynu Forbes Polska wywiadownię Dun & Bradstreet Sp. z o.o. Celem jest wyróżnienie i nagrodzenie najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w Polsce. Ranking jest opracowywany na podstawie danych finansowych firm. Głównym kryterium jest szybkość wzrostu wartości firmy. W rankingu uwzględniane są przedsiębiorstwa, które wykazują się najbardziej efektywnym i dynamicznym wzrostem.
Lista podzielona jest na województwa i grupy przedsiębiorstw pod kątem przychodów: powyżej 250 mln, potem od 50 do 250 mln i od 5 do 50 mln. VELUX Polska została wyróżniona w kategorii grupy przedsiębiorców z województwa mazowieckiego z przychodami powyżej 250 mln, a dyplom w imieniu VELUX odbierał Waldemar Czarnocki, Manager dr. Rozwoju Biznesu i Sprzedaży.
„Uzyskanie tytułu „Diamenty Forbes” to ogromne wyróżnienie dla VELUX Polska. Zestawienie to odnosi się do najdynamiczniej rozwijających się firm w ostatnich trzech latach, a nie był to okres najłatwiejszy. Polscy przedsiębiorcy musieli mierzyć się z wieloma trudnościami jak spowolnienie gospodarcze, wzrost inflacji i cen surowców, do tego światowa pandemia koronawirusa oraz konflikt zbrojny na Ukrainie. Ranking odzwierciedla kondycji polskiego biznesu, ale pokazuje również jak przedsiębiorcy potrafią się szybko odnaleźć się w zmieniającym się otoczeniu gospodarczym. Dla Grupy VELUX wspomniany czas to także systematyczne wzrosty sprzedaży, wdrożenie zmian i wprowadzenie strategii, która zapewniła firmie pozycję lidera na rynku. I chociaż cała branża budowlana nie spodziewała się tak dużego spowolnienia, jako Grupa VELUX jesteśmy dobrze przygotowani także na takie czasy. Na tym polega dobra strategia.” - mówi Przemysław Pokorski, Dyrektor Rynku, VELUX Polska.
W zestawieniu znalazły się firmy, które w ostatnich latach najszybciej zwiększały swoją wartość. Pod uwagę brano firmy, które do KRS złożyły sprawozdanie finansowe lub bezpośrednio przesłały je do Dun & Bradstreet Poland. Eliminowane są przedsiębiorstwa znajdujące się w upadłości lub likwidacji. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista przekraczająca ponad 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Ostatecznie do rankingu Diamentowych firm w 2024 roku zaliczono ponad 16 tys. firm.
Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie powyższe warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych. Wyeliminowano instytucje finansowe, takie jak banki, ze względu na znaczne różnice dotyczące kategorii bilansowych występujące między nimi a firmami produkcyjnymi i handlowymi.
Na liście Diamentów Forbesa znalazły się więc przedsiębiorstwa, które osiągnęły największy przeciętny, roczny wzrost wartości – na poziomie 15 proc. i więcej. Z listy usunięto natomiast te podmioty, wobec których odnotowano ujemną wartość zmiany wyceny przynajmniej w jednym z ostatnich trzech lat lub wartość wyceny nie zachowała charakteru ciągłego wzrostu.
Analitycy Dun & Bradstreet Poland wycenili przedsiębiorstwa, stosując znaną i cenioną metodę szwajcarską, łączącą metodę majątkową i dochodową. Pierwsza nie wycenia potencjału pracowników i posiadanego przez firmy know-how. Wycena na podstawie zysków nie uwzględnia z kolei wrażliwości na zmiany sezonowe i koniunkturalne. Połączenie tych dwóch metod rekompensuje powyższe ułomności. Know-how, jeśli jest wartościowe, wpływa na zyskowność albo – jak w przypadku firm inwestujących – na wzrost majątku.

VOICE IMPACT AWARD – ogólnopolski konkurs grantowy dla dziennikarzy i studentów

Komunikacja w czasach kryzysów i zmian geopolitycznych. Jubileuszowy Kongres Public Relations

Jak skutecznie wykorzystać komunikację mobilną w biznesie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.