Zastanawiasz się, dlaczego kolana mogą „trzeszczeć”? Poznaj najczęstsze przyczyn
Odgłosy z kolan w postaci trzeszczenia, strzelania, klikania są bardzo powszechne. Może to być spowodowane zwykłym, niegroźnym „zaciągnięciem” tkanki miękkiej z wnętrza stawu, ale też poważniejszym uszkodzeniem powierzchni nośnej stawu: chrząstki stawowej. O najczęstszych powodach tej przypadłości opowiedział ortopeda dr Konrad Słynarski, właściciel Kliniki Chirurgii Kolana Słynarski.
O czym może świadczyć „trzaskające kolano”?
Charakterystyczny dźwięk może być spowodowany pękającymi pęcherzykami powietrza w płynie stawowym, które gromadzą się wraz ze zmianami ciśnienia w stawie. Nazywa się to kawitacją. Inną przyczyną bezbolesnych trzasków w kolanie jest to, że więzadła i ścięgna zaczepiają się, gdy przechodzą przez kostny guzek w kolanie - lub o jakąś tkankę bliznowatą - i strzelają, gdy wskakują z powrotem na miejsce. W większości przypadków te odgłosy są naturalne i nie oznaczają rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów lub skłonności do kontuzji.
-Swoim pacjentom zazwyczaj mówię, że jeżeli trzaskające kolano nie powoduje bólu i lub obrzęku, kolano nie ucieka, to nie ma się czym martwić. Kliknięcia i trzaski są w porządku, chyba że powodują ból, obrzęk lub niestabilność – wyjaśnia dr Konrad Słynarski.
Kliknięcia i trzaski są też powszechnym zjawiskiem w pierwszym roku po jakiejkolwiek operacji kolana. Są zwykle spowodowane obrzękiem tkanek miękkich lub wczesnym tworzeniem się blizn.
- Masaż tkanek miękkich wykonany przez fizjoterapeutę jest sposobem na pozbycie się nadmiernej grubości naturalnie gojącej się tkanki – tłumaczy ortopeda.
Ból to niepokojący objaw
Niestety jeżeli trzaskającym dźwiękom towarzyszy ból i obrzęk, lub doskwiera uczucie „uciekającego” kolana, wówczas trzeba się liczyć z możliwym uszkodzeniem stawu kolanowego. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z ortopedą, który zbada kolano i będzie mógł postawić diagnozę.
-Kiedy pacjent mówi do mnie: „Doktorze, usłyszałem trzask i spuchło mi kolano”, jest to z pewnością powód do niepokoju. Jeśli w czasie kontuzji nastąpi trzask, kolano prawie na pewno zostało uszkodzone. Najprawdopodobniej zostało uszkodzone więzadło - krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne przyśrodkowe, łąkotka lub chrząstka stawowa. Po tego typu urazach kolano zwykle puchnie.
Jeśli wystąpi ból, obrzęk lub uciekanie kolana, musimy zrobić dokładne badanie i zebrać wywiad, wykonać prześwietlenie i rezonans magnetyczny – wyjaśnia ekspert.
Bolesne trzaskanie może być również spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, w której gładka chrząstka jest zużyta, a kości powodują tarcie, gdy ocierają się o siebie.
-Taki rodzaj bolesnego trzeszczenia miałby wtedy trwały charakter – mówi dr Słynarski.
Innym częstym problemem, który powoduje uczucie „trzaskania” lub „zgrzytania”, jest szorstkość powierzchni rzepki.
-Zazwyczaj nazywamy to chondromalacją. Przypadłość określa się też mianem zespołu bólu rzepkowo-udowego lub „kolana biegacza” – dodaje ortopeda.
Fizjoterapia i zastrzyki z „koktajlem kolanowym”
Ortopeda badając chrząstkę i tkankę miękką w kolanie, potrafi określić, które tkanki wymagają naprawy. Czasami ostrożna fizjoterapia połączona z zastrzykami może rozwiązać problem, dzięki czemu pacjent może uniknąć operacji.
-W przypadku każdego z tych rodzajów odgłosów kolan, jeśli nie ma rozdartej tkanki, anaboliczne zastrzyki z czynników wzrostu i lubrykantów (nasz obecny koktajl kolanowy to połączenie kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego podawanego za jednym razem) są zaskakująco i często bardzo szybko skuteczne – mówi dr Słynarski.
Podsumowując, wsłuchuj się uważnie w swój organizm. Jeśli słyszysz kliknięcia i trzaski w kolanie, ale nie czujesz bólu ani obrzęku, nie martw się. To normalne. Jeśli odczuwasz ból, niestabilność lub obrzęk, sprawdź to, aby uniknąć dalszego uszkodzenia stawu. Lepiej naprawić problem jak najszybciej, regenerując lub zastępując brakującą tkankę i chrząstkę, tak by nigdy nie rozwinąć zwyrodnienia stawów lub potrzebować wymiany kolana na protezę.

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.