Komunikaty PR

Medical Inventi z dotacją UE na wdrożenie nowego innowacyjnego biomateriału

2023-12-05  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Krzysztof Kleczkowski
Inner Value

Koszykowa 54
00-675 Warszawa
k.kleczkowski|innervalue.pl| |k.kleczkowski|innervalue.pl
+48 533 070 550
innervalue.pl/

Spółka biotechnologiczna zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce oraz ochronie zdrowia – Medical Inventi – uzyskała dotację z Funduszy Europejskich na badania i wdrożenie do produkcji innowacyjnego biomateriału służącego do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych. Producent FlexiOss® zapowiada, że projekt będzie punktem wyjścia do kolejnych, których finalny cel to certyfikacja produktu jako wyrobu medycznego i jego komercjalizacja. Wartość całego projektu przekracza 1,5 mln zł. W 2024 roku lubelska spółka rozważa debiut na rynku NewConnect.

Cieszymy się z tego, że nasze projekty są zauważane. Tak jest również w tym przypadku, gdzie z Funduszy Europejskich na badania i wdrożenie produktu otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie blisko miliona złotych. Efektem tej realizacji będzie nowy innowacyjny produkt pod roboczą nazwą „OsteoChondral Graft”. Na tym etapie mogę powiedzieć, że będzie dedykowany na rynek weterynaryjny, a w późniejszym czasie chcemy, żeby ten wyrób medyczny posłużył również ludziom - mówi Maciej Maniecki, prezes zarządu Medical Inventi.

Projekt będzie polegał na pracach B+R, a następnie na wdrożeniu do produkcji dwufazowego biomateriału do regeneracji ubytków chrzęstno-kostnych z zastosowaniem na rynku weterynaryjnym. Finalnym celem tych działań będzie certyfikacja produktu jako wyrobu medycznego oraz jego komercjalizacja na rynku w zastosowaniach u ludzi. Całość przedsięwzięcia jest realizowana w ramach „Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw, Priorytetu I Badania naukowe i innowacje, programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”.

Nadrzędnym celem projektu jest poprawa konkurencyjności Medical Inventi na rynku poprzez wdrożenie nowego produktu o roboczej nazwie OsteoChondral Graft, który jest innowacyjnym biomateriałem. Dodatkowo działania realizowane w ramach tego projektu wpisują się w cele Działania 1.3 Badania i innowacje w sektorze przedsiębiorstw, przyczyniających się do realizacji Celu szczegółowego 1 Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii FEL 2021-2027, poprzez wzrost znaczenia badań i innowacji w strukturze społeczno-gospodarczej województwa lubelskiego oraz wykorzystywania zaawansowanych technologii.

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich to 963 tys. zł, a wartość całego projektu to ponad 1,5 mln zł.

Producent FlexiOss® – kompozytu kościozastępczego stosowanego w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, który po wszczepieniu korzystnie integruje się z kością pacjenta, wspierając proces odbudowy naturalnej tkanki kostnej – w ostatnich tygodniach został nagrodzony za swoją działalność m.in. przez kapitułę konkursu Lider Innowacji 2023 w kategorii Medycyna i Zdrowie, a także przez Europejskie Stowarzyszenie Inwestorów Długoterminowych w tegorocznej edycji ELTI Awards. Aktualnie Medical Inventi komercjalizuje produkt i sukcesywnie wprowadza go na globalne rynki. W maju tego roku zostały przeprowadzone pierwsze operacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a Spółka prowadzi rozmowy z dystrybutorami z Europy i Azji. Medical Inventi rozważa w przyszłym roku debiut na rynku NewConnect.

W październiku br. Medical Inventi została przyjęta w poczet członków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED. Po dołączeniu w szeregi Izby firma stała się kluczowym partnerem w kształtowaniu i rozwijaniu polskiego rynku medycznego.

***

Medical Inventi S.A. to spółka biotechnologiczna założona w 2015 jako inicjatywa środowiska akademickiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz prywatnego kapitału, w celu komercjalizacji badań naukowych wdrażanych na potrzeby profilaktyki i ochrony zdrowia ludzkiego. Portfolio produktowe Spółki obejmuje biomateriał kościozastępczy stosowany w ortopedii pod marką FlexiOss® i stomatologii pod marką FlexiOss®Dent. Wyrób dostępny jest również jako FlexiOss®Vet do zastosowań weterynaryjnych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Zmęczenie, bladość, nietypowe siniaki. Seniorze, zwróć uwagę na te objawy Biuro prasowe
2024-02-23 | 09:00

Zmęczenie, bladość, nietypowe siniaki. Seniorze, zwróć uwagę na te objawy

Zespoły mielodysplastyczne (MDS) stanowią istotne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza starszych osób. Objawy, takie jak zmęczenie, bladość, łatwe powstawanie siniaków i
Zdrowie Medical Inventi z 1,5 mln zł dotacji na automatyzację i robotyzację
2024-02-21 | 14:00

Medical Inventi z 1,5 mln zł dotacji na automatyzację i robotyzację

Medical Inventi, spółka biotechnologiczna zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce oraz ochronie zdrowia, uzyskała dotację z Funduszy Europejskich na
Zdrowie Komisja Europejska zatwierdziła omaweloksolon firmy Biogen
2024-02-21 | 08:00

Komisja Europejska zatwierdziła omaweloksolon firmy Biogen

Ta pierwsza w swojej klasie opcja leczenia została zatwierdzona dla osób w wieku 16 lat i starszych, u których zdiagnozowano ataksję Friedreicha (Friedreich Ataxia – FA),

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Coraz gorsza kondycja psychiczna polskich nastolatków. Szkoły potrzebują narzędzi, żeby reagować na depresję i kryzysowe sytuacje

Stan psychiczny dzieci i młodzieży w Polsce się pogarsza. – W polskich szkołach brakuje psychologów, często też wrażliwości i wsparcia. A jeśli dziecko nie będzie mieć go w domu, to tym bardziej powinno mieć je w szkole – mówi Barbara Nowacka, ministra edukacji. – Statystyki pokazują, że w Polsce na depresję cierpi 2 proc. dzieci w wieku 6–12 lat i aż 20 proc. w grupie młodzieńczej – mówi Katarzyna Dubno, członkini zarządu Fundacji Adamed. Na te niepokojące dane w ostatnich latach wpłynęły m.in. izolacja spowodowana pandemią, sytuacja geopolityczna zaburzająca poczucie bezpieczeństwa. To dodatkowo nakłada się na sytuacje kryzysowe w domu czy szkole. Fundacja Adamed nawiązała współpracę z ekspertami serwisu Życie warte jest rozmowy, a efektem tego partnerstwa program Wspierająca Szkoła, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych.

Zagranica

Dwa lata po wybuchu wojny zainteresowanie Polaków pomocą dla Ukraińców jest dużo mniejsze. Potrzeby się zmieniły, ale wciąż są poważne

Po dwóch latach wojny w Ukrainie zainteresowanie Polaków pomaganiem jest dużo mniejsze niż na początku konfliktu. Jednak ta pomoc wciąż jest bardzo potrzebna, ponieważ z każdym dniem rośnie liczba poszkodowanych i strat wywołanych wojną, a w Polsce nadal pozostaje około miliona ukraińskich uchodźców. – Istotnym wyzwaniem są w tej chwili zagadnienia związane z ich integracją. Koncentrujemy się też na pomocy tym uchodźcom z Ukrainy, którzy są osobami naprawdę potrzebującymi, czyli na matkach samotnie wychowujących kilkoro dzieci, osobach starszych czy z niepełnosprawnościami – mówi Michał Mikołajczyk, członek zarządu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Firma

Polski rynek IT cierpi na niedobór specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Podnoszenie kompetencji cyfrowych kobiet mogłoby częściowo zaradzić tym brakom

Branża IT, która cierpi na niedobór pracowników, wciąż ma słabą reprezentację kobiet. 40 proc. respondentek podkreśla, że ich firmy w ogóle nie zatrudniają kobiet w działach IT, a tylko 15,5 proc. wskazuje, że kobiety zajmują w nich stanowiska kierownicze lub zarządzające – wynika z badania „Wyzwania kobiet w zakresie cyfryzacji i bezpieczeństwa cyfrowego”. Czynnikiem, który mógłby zwiększyć udział kobiet na tym rynku jest podnoszenie ich kompetencji cyfrowych i szkolenia umożliwiające przebranżowienie. Bez tego trudno będzie spełnić cel z rządowego programu, by do końca dekady co trzeci pracownik na rynku ICT był kobietą. Szczególnie ważnym obszarem takich działań powinno być cyberbezpieczeństwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.