Komunikaty PR

Meta znów zwalnia, a jak jest w Polsce? 2/3 firm IT zwiększy zatrudnienie.

2023-03-15  |  10:37
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

62% firm IT w Polsce planuje w tym roku zwiększać zatrudnienie. Czy Polskie IT jest odporne na kryzys? Niezupełnie. Zwolnienia będą - planuje je 16% firm, ale dotkną głównie najmniej doświadczonych pracowników branży technologicznej. Doświadczeni specjaliści, gdyby stracili pracę, bez problemu znajdą kolejną. To wnioski z badania jakie Awareson, firma konsultingowa w obszarze IT, przeprowadziła w lutym.

W ostatnich trzech latach rynek pracy IT w Polsce był określany jako eldorado. Średnie wynagrodzenie było tu 4-krotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce. Kandydaci wybierali z kilku, czasami kilkunastu ofert. Nie da się ukryć, że idylliczny dla pracowników IT obraz rynku pracy zaczyna się zmieniać. To pokłosie zwolnień w branży IT w USA. Na przełomie 2022 i 2023 roku pracę w amerykańskim IT straciło ok. 300 tys. ludzi. To głównie efekt przeszacowania gigantów z Doliny Krzemowej.

- Trochę bezmyślnie ich zarządy założyły, że wzrost liczby klientów jest nowym trendem, który będzie kontynuowany w kolejnych latach. Stąd między innymi sięgające gwiazd wyceny spółek z tego sektora notowanych na Wall Street – wyjaśnia w raporcie Awareson Piotr Kuczyński, ekonomista, główny analityk DI Xelion. - Gospodarka po cyklicznym spowolnieniu ruszy do przodu. Wniosek jest prosty – zwalniają, ale niedługo zaczną znowu zatrudniać, chociaż zapewne firmy będą szukały nieco innych specjalności – dodaje Piotr Kuczyński.

Co to oznacza dla Polski? Nad Wisłą firmy nie miały tak nieograniczonych środków na inwestycje,
a niedobór talentów w ostatnich 3 latach uniemożliwiał zatrudnianie na wyrost. A jednak w ostatnim kwartale ubiegłego roku część projektów była wstrzymana, odczuwana była duża niepewność. Od stycznia br. firmy zaczęły podejmować decyzje - zarówno te o starcie projektów, jak i wstrzymaniu nowych inwestycji i zwolnieniach pracowników.

- Pojawiają się głosy, że tym razem amerykańskie tsunami dopłynie do nas jako fala… okazji. Polskie firmy i eksperci technologiczni dali się na świecie poznać od najlepszej strony i mimo znaczącego wzrostu kosztów pracy w ostatnich 3 latach rodzimy rynek pozostaje atrakcyjny cenowo. Pod koniec roku wiele firm – obserwując USA i sytuację makroekonomiczną w kraju - wstrzymywało projekty, ale teraz nastroje się poprawiają – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson i ekspertka międzynarodowego rynku pracy IT.

Z przeprowadzonych przez Awareson w lutym 2023 r. badań wśród blisko 140 firm IT w Polsce wyłania się obraz, który nazwać można ostrożnym optymizmem. 78% firm nie odczuwa spowolnienia, a ponad jedna trzecia planuje ekspansję. Zaledwie 11,8% ankietowanych przyznało, że liczba planowanych projektów IT będzie mniejsza, podobny odsetek nie jest jeszcze w stanie tego określić.

Nowe i planowane inwestycje przekładają się na wielkość zatrudnienia. Prawie 2/3 ankietowanych przez Awareson firm będzie rozbudowywać w tym roku swoje zespoły. Ale strach części pracowników branży IT przed zwolnieniami jest uzasadniony. Zmniejszenie zatrudnienia planuje co szósta firma.

- Większość specjalistów IT, którzy stracą pracę, w mgnieniu oka znajdzie nową. Najwięcej, bo ponad 1/5 nowych ofert pracy będzie kierowana do programistów. Nic dziwnego skoro stanowią oni największą część rynku pracy IT. Poszukiwani będą też architekci, eksperci od infrastruktury - w tym inżynierowie DevOps i zarządzania. Nie dziwi też zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych oraz bezpieczeństwa – to dwa obszary IT, w które firmy inwestują w ostatnich latach najwięcej środków – wylicza Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu w Awareson.

Kto może bać się o pracę? Z najtrudniejszej sytuacji będą pracownicy, którzy mają do 2 lat doświadczenia. To ich będzie dotyczyć większość zwolnień, a o nową pracę będzie trudniej niż dotąd. Ponad połowa firm nie zamierza w  tym roku zatrudniać juniorów.

Cały raport Awareson można pobrać bezpłatnie na: www.awareson.com/layoffs

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Awareson
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI? Biuro prasowe
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
IT i technologie Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce
2025-04-02 | 10:40

Nowa motorola edge 60 fusion już w Polsce

W Polsce zadebiutowała motorola edge 60 fusion – pierwszy tegoroczny model z rodziny edge. Łączy cechy smartfona klasy premium z wysoką odpornością, potwierdzoną
IT i technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy

Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.

Prawo

Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.

Prawo

W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.