Komunikaty PR

Meta znów zwalnia, a jak jest w Polsce? 2/3 firm IT zwiększy zatrudnienie.

2023-03-15  |  10:37
Biuro prasowe
Kontakt

Anna
Awareson

Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
anna.jaglinska|awareson.com| |anna.jaglinska|awareson.com
+48 532 605 820
https://awareson.com/

62% firm IT w Polsce planuje w tym roku zwiększać zatrudnienie. Czy Polskie IT jest odporne na kryzys? Niezupełnie. Zwolnienia będą - planuje je 16% firm, ale dotkną głównie najmniej doświadczonych pracowników branży technologicznej. Doświadczeni specjaliści, gdyby stracili pracę, bez problemu znajdą kolejną. To wnioski z badania jakie Awareson, firma konsultingowa w obszarze IT, przeprowadziła w lutym.

W ostatnich trzech latach rynek pracy IT w Polsce był określany jako eldorado. Średnie wynagrodzenie było tu 4-krotnie wyższe niż przeciętne wynagrodzenie w całej gospodarce. Kandydaci wybierali z kilku, czasami kilkunastu ofert. Nie da się ukryć, że idylliczny dla pracowników IT obraz rynku pracy zaczyna się zmieniać. To pokłosie zwolnień w branży IT w USA. Na przełomie 2022 i 2023 roku pracę w amerykańskim IT straciło ok. 300 tys. ludzi. To głównie efekt przeszacowania gigantów z Doliny Krzemowej.

- Trochę bezmyślnie ich zarządy założyły, że wzrost liczby klientów jest nowym trendem, który będzie kontynuowany w kolejnych latach. Stąd między innymi sięgające gwiazd wyceny spółek z tego sektora notowanych na Wall Street – wyjaśnia w raporcie Awareson Piotr Kuczyński, ekonomista, główny analityk DI Xelion. - Gospodarka po cyklicznym spowolnieniu ruszy do przodu. Wniosek jest prosty – zwalniają, ale niedługo zaczną znowu zatrudniać, chociaż zapewne firmy będą szukały nieco innych specjalności – dodaje Piotr Kuczyński.

Co to oznacza dla Polski? Nad Wisłą firmy nie miały tak nieograniczonych środków na inwestycje,
a niedobór talentów w ostatnich 3 latach uniemożliwiał zatrudnianie na wyrost. A jednak w ostatnim kwartale ubiegłego roku część projektów była wstrzymana, odczuwana była duża niepewność. Od stycznia br. firmy zaczęły podejmować decyzje - zarówno te o starcie projektów, jak i wstrzymaniu nowych inwestycji i zwolnieniach pracowników.

- Pojawiają się głosy, że tym razem amerykańskie tsunami dopłynie do nas jako fala… okazji. Polskie firmy i eksperci technologiczni dali się na świecie poznać od najlepszej strony i mimo znaczącego wzrostu kosztów pracy w ostatnich 3 latach rodzimy rynek pozostaje atrakcyjny cenowo. Pod koniec roku wiele firm – obserwując USA i sytuację makroekonomiczną w kraju - wstrzymywało projekty, ale teraz nastroje się poprawiają – mówi Anna Szczepowska, CEO Awareson i ekspertka międzynarodowego rynku pracy IT.

Z przeprowadzonych przez Awareson w lutym 2023 r. badań wśród blisko 140 firm IT w Polsce wyłania się obraz, który nazwać można ostrożnym optymizmem. 78% firm nie odczuwa spowolnienia, a ponad jedna trzecia planuje ekspansję. Zaledwie 11,8% ankietowanych przyznało, że liczba planowanych projektów IT będzie mniejsza, podobny odsetek nie jest jeszcze w stanie tego określić.

Nowe i planowane inwestycje przekładają się na wielkość zatrudnienia. Prawie 2/3 ankietowanych przez Awareson firm będzie rozbudowywać w tym roku swoje zespoły. Ale strach części pracowników branży IT przed zwolnieniami jest uzasadniony. Zmniejszenie zatrudnienia planuje co szósta firma.

- Większość specjalistów IT, którzy stracą pracę, w mgnieniu oka znajdzie nową. Najwięcej, bo ponad 1/5 nowych ofert pracy będzie kierowana do programistów. Nic dziwnego skoro stanowią oni największą część rynku pracy IT. Poszukiwani będą też architekci, eksperci od infrastruktury - w tym inżynierowie DevOps i zarządzania. Nie dziwi też zapotrzebowanie na specjalistów od analizy danych oraz bezpieczeństwa – to dwa obszary IT, w które firmy inwestują w ostatnich latach najwięcej środków – wylicza Anna Jaglińska-Prawdzik, dyrektor marketingu w Awareson.

Kto może bać się o pracę? Z najtrudniejszej sytuacji będą pracownicy, którzy mają do 2 lat doświadczenia. To ich będzie dotyczyć większość zwolnień, a o nową pracę będzie trudniej niż dotąd. Ponad połowa firm nie zamierza w  tym roku zatrudniać juniorów.

Cały raport Awareson można pobrać bezpłatnie na: www.awareson.com/layoffs

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Awareson
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
IT i technologie Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
IT i technologie Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska
2025-06-04 | 15:30

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Współczesne przedsiębiorstwa nie mogą pozwolić sobie na brak ochrony w świecie cyfrowym. Codziennie pojawiają się nowe zagrożenia: wycieki danych, ataki phishingowe,
IT i technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Firma

Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.

Infrastruktura

Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.