Mieszkańcy Otwocka wspierają ekosystem. Wielki sukces akcji #AmestDlaPszczół
Kilkuset mieszkańców powiatu otwockiego wzięło udział w akcji #AmestDlaPszczół. To inicjatywa Amest Otwock, dzięki której do przydomowych ogrodów i na balkony trafiło aż 500 miododajnych roślin, wspierających pracę tych tak ważnych dla ekosystemu owadów. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Każdego roku, 20 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji spółka Amest Otwock postanowiła w istotny sposób wspomóc ich pozytywne działania na rzecz środowiska naturalnego. 22 maja, na terenie prowadzonego przez spółkę składowiska odpadów odbyła się akcja #AmestDlaPszczół. W ramach tej inicjatywy mieszkańcom powiatu otwockiego przekazanych zostało ponad 500 przygotowanych wcześniej roślin miododajnych: dzwonki ogrodowe, chryzantemy, goździki, begonie, dalie, lawenda, rumianek, lubczyk, mięta, tymianek.
– Poprzez akcję #AmestDlaPszczół chcieliśmy pokazać, że naprawdę każdy może wspierać ekosystem. Wystarczy naprawdę niewiele, by pomóc naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego właśnie warto wybierać rośliny miododajne, tworząc przydomowy ogródek czy zazieleniając balkon – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock, które od lat dba o populację pszczół. Na terenie spółki funkcjonuje pasieka, składająca się obecnie z siedmiu pszczelich rodzin. W każdym ulu znajduje się ok. 30 tysięcy owadów, a ich liczba w okresie letnim może się nawet podwoić.
Akcja #AmestDlaPszczół, oprócz przekazania bezpłatnie mieszkańcom powiatu otwockiego roślin miododajnych, miała również wymiar edukacyjny. Uczestnicy akcji wzięli udział w warsztatach na temat ochrony środowiska, które odbyły się na terenie ścieżki ekologicznej Amest Otwock, a także zwiedzili znajdującą się na składowisku pasiekę. Dzięki temu poznali oni nie tylko szczegóły dotyczące funkcjonowania pszczół, ale również dowiedzieli się, w jaki sposób dbać o populację tych pożytecznych owadów.
Patronem honorowym akcji #AmestDlaPszczół był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew – platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen. Latem 2020 r. spółka zainicjowała z kolei akcję #SprzątamyOtwock, dzięki której uprzątnięte zostały tereny zielone na terenie miasta. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.