Mieszkańcy Otwocka wspierają ekosystem. Wielki sukces akcji #AmestDlaPszczół
Kilkuset mieszkańców powiatu otwockiego wzięło udział w akcji #AmestDlaPszczół. To inicjatywa Amest Otwock, dzięki której do przydomowych ogrodów i na balkony trafiło aż 500 miododajnych roślin, wspierających pracę tych tak ważnych dla ekosystemu owadów. Patronem honorowym przedsięwzięcia był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Każdego roku, 20 maja, obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji spółka Amest Otwock postanowiła w istotny sposób wspomóc ich pozytywne działania na rzecz środowiska naturalnego. 22 maja, na terenie prowadzonego przez spółkę składowiska odpadów odbyła się akcja #AmestDlaPszczół. W ramach tej inicjatywy mieszkańcom powiatu otwockiego przekazanych zostało ponad 500 przygotowanych wcześniej roślin miododajnych: dzwonki ogrodowe, chryzantemy, goździki, begonie, dalie, lawenda, rumianek, lubczyk, mięta, tymianek.
– Poprzez akcję #AmestDlaPszczół chcieliśmy pokazać, że naprawdę każdy może wspierać ekosystem. Wystarczy naprawdę niewiele, by pomóc naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom. Dlatego właśnie warto wybierać rośliny miododajne, tworząc przydomowy ogródek czy zazieleniając balkon – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock, które od lat dba o populację pszczół. Na terenie spółki funkcjonuje pasieka, składająca się obecnie z siedmiu pszczelich rodzin. W każdym ulu znajduje się ok. 30 tysięcy owadów, a ich liczba w okresie letnim może się nawet podwoić.
Akcja #AmestDlaPszczół, oprócz przekazania bezpłatnie mieszkańcom powiatu otwockiego roślin miododajnych, miała również wymiar edukacyjny. Uczestnicy akcji wzięli udział w warsztatach na temat ochrony środowiska, które odbyły się na terenie ścieżki ekologicznej Amest Otwock, a także zwiedzili znajdującą się na składowisku pasiekę. Dzięki temu poznali oni nie tylko szczegóły dotyczące funkcjonowania pszczół, ale również dowiedzieli się, w jaki sposób dbać o populację tych pożytecznych owadów.
Patronem honorowym akcji #AmestDlaPszczół był Polski Związek Pszczelarski, a partnerami Czysty Otwock i Czysty Karczew.
Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew – platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen. Latem 2020 r. spółka zainicjowała z kolei akcję #SprzątamyOtwock, dzięki której uprzątnięte zostały tereny zielone na terenie miasta. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Klimatu.

Unijny cel klimatyczny do 2040 roku komentują organizacje pozarządowe

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.