Młoda Sztuka. Wystawa i aukcja
Intrygujący blaszany obraz Barbary Cyran pojawi się na październikowej wystawie Młoda Sztuka. W blasze odciśnięty został każdy ruch artystki, co sprawia, że jest to praca niezwykle osobista i intymna. Jesienna Młoda Sztuka to też interesujące debiuty. Po raz pierwszy zobaczyć można twórczość Sary Winkler i Agnieszki Strojnej. Nie zabrakło również artystów już dobrze znanych publiczności takich jak m.in. Marcin Gregorczuk, Aleksandra Osa, Sonia Ruciak i Magdalena Libero. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 14 października.
Prawdziwym zaskoczeniem tej wystawy jest dzieło Barbary Cyran. Niekonwencjonalny sposób pracy tej artystki przekłada się na intrygujące rozwiązania formalne. Jej praca składa się z wypustek oraz zarysowań na zamalowanej powierzchni blachy. Monochromatyczna realizacja utrzymana jest w czerni o różnorodnym natężeniu. Urozmaicają ją gęste nierówności wybite w gładką powierzchnię blachy. W odróżnieniu od pociągnięć pędzla na płótnie, które można łatwo zamalować, na blasze widoczny jest każdy podjęty ruch autorki. Prezentowany obraz to oryginalna realizacja zawierająca w sobie ogromną dozę autentyczności oraz poszukiwań twórczych
Niezwykle osobista jest też praca Sary Winkler „Chodząc we śnie”. Za źródło inspiracji do powstania dzieła posłużyły jej fotografie z albumu rodzinnego. Obraz artystki to próba rekonstrukcji i przepracowania wspomnień z dzieciństwa. Nie ma ona jednak na celu oddawania faktów z przeszłości. Winkler ukazuje to, jak zdarzenia jawią się w jej wyobraźni. Na swoim obrazie przedstawiła dziecko, które nocą przemieszcza się po swoim pokoju pełnym zabawek. Elementy takie jak pluszaki i zacienione wnętrza, są dla niej impulsem skłaniającym do retrospekcji. Obraz to kontynuacja malarskiej serii dyplomowej pt.: „Album rodzinny – wspomnienia z dzieciństwa”, która była eksponowana na wystawie XI edycji Konkursu Najlepszych Dyplomów Akademii Sztuk Pięknych w Zbrojowni Sztuki w Gdańsku w 2019 roku.
Z kolei Agnieszka Strojna nie obawia się konfrontacji z tradycją. Bardzo chętnie umieszcza na swoich obrazach postaci zaczerpnięte z popkultury czy elementy zakorzenione z obrazów znanych artystów. Artystka chętnie też zagłębia się w obszary eksploatowane już przez wielu twórców. W tym celu posługuje się symboliką, za pomocą której wytwarza aurę niedopowiedzenia oraz niepewności. Jej obrazy nie kierują widza ku jednej interpretacji. Różnorodność elementów oraz stworzone między nimi zależności budują wiele dróg narracyjnych. Estetyka jej malarstwa skupia się na świadomym doborze odpowiednich środków malarskich, które pozwalają na uzyskanie swobodnej, intrygującej wypowiedzi artystycznej. Jej praca, którą zobaczyć można na wystawie przepełniona jest intrygującymi symbolami. Obrazy dyplomowe tej artystki znalazły się w konkursie Coming Out - Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Na wystawie pojawią się również prace m.in. Michała Czuby, Pauliny Gawryszewskiej, Aleksandry Staniorowskiej i Radosława Suligi. 14 października zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.
Wystawa Młoda Sztuka: 9-14 października 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja Młoda Sztuka: 14 października 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
desa.pl/pl/aukcje/mloda-sztuka-kiu5/

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.