MLP Czeladź ocenione przez BREEAM na poziomie Excellent
MLP Group – Green Industrial Real Estate – działający na europejskim rynku nieruchomości magazynowych (w Polsce, Niemczech, Austrii i Rumunii) otrzymał dla dwóch budynków w centrum logistycznym MLP Czeladź certyfikat BREEAM International New Construction Version 6.0 Shell and core na poziomie “Excellent”.
MLP Czeladź zostało kolejnym centrum logistycznym w portfolio MLP Group z zatwierdzonym certyfikatem środowiskowym. Oceną objęte zostały dwa budynki B1 oraz B2 w systemie certyfikacji BREEAM International New Construction Version 6.0 dla etapu Post-construction Stage na poziomie „Excellent”. Kolejne planowane budynki o powierzchni 34 020 m2, również dostarczone będą w oparciu o najwyższe standardy wykonania oraz w poszanowaniu środowiska naturalnego, co także zostanie potwierdzone certyfikatem BREAAM.
Centrum logistyczne MLP Czeladź od samego początku zaprojektowane i wybudowane zostało w oparciu o politykę zrównoważonego rozwoju. Zaangażowanie wszystkich uczestników – od projektantów, przez wykonawców, aż do Inwestora – przyczyniło się do powstania budynku stworzonego z nowatorskim podejściem i odpowiedzialnością środowiskową. Efektem było zrealizowanie wyznaczonego celu w postaci uzyskania dla budynków niezależnego certyfikatu środowiskowego BREEAM na poziomie Excellent. Dokument potwierdza najwyższy standard, przyjazne środowisko pracy i dbałość o szczegóły, w tym odpowiedzialność środowiskową.
Najwięcej punktów w przyznanej ocenie uzyskane zostało w kategorii Waste, Water oraz Materials. Zastosowane do budowy obiektu materiały są nowatorskie oraz przyjazne dla środowiska. Posiadają Deklarację Środowiskową Produktu (EPD), a wszystkie wbudowane oraz używane w trakcie wznoszenia obiektu materiały drewnopochodne mają deklarację FSC, gwarantującą ich pochodzenie z legalnego źródła.
Wśród licznych innowacyjnych rozwiązań wprowadzonych w obiekcie można wymienić m. in.: opomiarowanie instalacji (elektrycznej, wodnej, gazowej) z podziałem na poszczególne sekcje obiektu oraz możliwością zdalnego odczytu zużycia mediów pozwalające na optymalizację ich wykorzystania. Zastosowane zostały energooszczędne źródła światła o długiej trwałości. Zainstalowane zostały również czujniki ruchu w toaletach wraz z zaworami odcinającymi dopływ wody, a także perlatory zapewniających oszczędność wody.
W trakcie procesu realizacyjnego przeprowadzono szereg analiz w zakresie akustyki obiektu, ryzyka powodziowego, a także środowiskową ocenę cyklu życia (LCA). Opracowano strategię adaptacji do zmian klimatycznych oraz dokonano prognozy zużycia energii na etapie eksploatacji. Sporządzono również plan zarządzania bioróżnorodnością. Na jego podstawie na terenach biologicznie czynnych zasiana została łąka kwietna wraz z hotelem dla owadów. Dodatkowo nasadzonych zostało 500 krzewów gatunków rodzimych.
„Systematycznie wprowadzamy do swoich parków eko-rozwiązania. Wszystkie realizowane nowe inwestycje są obligatoryjnie objęte certyfikacją BREEAM na poziomie co najmniej „Very Good”. W ten sposób w trakcie budowy analizowane są wskaźniki zrównoważonego rozwoju obejmujące szereg zagadnień środowiskowych. Dodatkowo dostosowujemy do wymogów zielonych certyfikatów także nasze istniejące obiekty. W bieżącym roku całe portfolio MLP Group będzie objęte certyfikacją BREEAM” – podkreślił Tomasz Zabost Członek Zarządu MLP Group S.A.
MLP Czeladź to nowoczesne centrum logistyczne w budowie, które po ukończeniu oferowało będzie 4 budynków klasy A o łącznej powierzchni 72 797 m2 powierzchni magazynowo produkcyjnych. Inwestycja powstaje na działce liczącej 15,5 hektara.
MLP Czeladź jest parkiem szczególnie atrakcyjnym dla klientów zw względu na doskonałą lokalizację w pobliżu głównych dróg. Park jest dobrze skomunikowany zwęzłem łączącym autostradę A4 z drogą ekspresową S1, dodatkowo znajduje się w sąsiedztwie drogi ekspresowej S86 z Łodzi do Tych, 15 km od portu lotniczego w Katowicachoraz 11 km od centrum Katowic.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.