MLP Group inwestuje w nowoczesny park biznesowy w Zagłębiu Ruhry
MLP Group umacnia pozycję na strategicznym rynku niemieckim. W miejscowości Castrop-Rauxel zrealizuje swoje trzecie centrum biznesowe w regionie Zagłębia Ruhry. Projekt powstający na terenach poprzemysłowych dostarczy około 57 tys. m kw. zrównoważonej nowoczesnej powierzchni, która będzie certyfikowana w standardzie DGNB na poziomie co najmniej Gold. Elastyczne moduły oferowane w przedziale od 1 000 do 10 000 m kw. dostosowane będą do różnego rodzaju działalności, w tym także na potrzeby data center.
MLP Group, jako wiodąca europejska platforma nieruchomości logistycznych i przemysłowych, rozpoczyna realizację nowego, szóstego z kolei, projektu w Niemczech. Grupa nabyła działkę o powierzchni około 14,6 hektara w miejscowości Castrop-Rauxel w Zagłębiu Ruhry. Powstanie na niej nowoczesny park biznesowy wzorowany na koncepcji MLP Business Park Schalke w Gelsenkirchen. Będzie to jednocześnie trzecie centrum zlokalizowane na terenie tej przemysłowej części Niemiec, obok kompleksu funkcjonującego już w miejscowości Unna i przygotowywanego w miejscowości Gelsenkirchen.
– Niemcy są naszym strategicznym kierunkiem ekspansji. To największy rynek w Europie z ciągle gigantycznym potencjałem wzrostu. W ostatnim czasie z sukcesem przeprowadziliśmy pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro. Pozyskane środki w dużej części przeznaczymy na dalszy rozwój właśnie w tym kraju - mówi Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.
MLP Business Park Castrop-Rauxel dostarczy około 55 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej oraz 2 tys. m kw. powierzchni biurowej. Powstanie na terenie typu brownfield, który zostanie zrewitalizowany zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Obiekt, realizowany z zachowaniem najwyższych standardów ekologicznych, zostanie certyfikowany w standardzie DGNB na poziomie co najmniej Gold. Na dachu obiektu zostanie zainstalowany system fotowoltaiczny. Projekt przewiduje także zastosowanie pomp ciepła jako głównego źródła ogrzewania oraz zagospodarowanie dachu jako powierzchni zielonej. Wszystkie rozwiązania będą wspierać efektywną gospodarkę wodną i energetyczną obiektu.
"Nowa inwestycja w Castrop-Rauxel doskonale wpisuje się w naszą strategię rozwoju na rynku niemieckim. Lokalizacja w sercu Zagłębia Ruhry zapewnia dostęp do rozwiniętej infrastruktury logistycznej oraz bliskość kluczowych szlaków transportowych. Projekt dostosowany zostanie pod różnorodną działalność biznesową, w tym także pod funkcjonowanie data center" – podkreśla Martin Birkert, Chief Country Officer Germany w MLP Group.
MLP Business Park Castrop-Rauxel otrzymał pozytywną opinię władz miejskich. W ramach oferowanych modułów dostępne będą powierzchnie w przedziale od 1 000 do 10 000 m kw. Elastyczna koncepcja parku umożliwi wykorzystanie powierzchni pod różnorodną działalność. Przestrzeń zostanie przystosowana do potrzeb przemysłu lekkiego, działalności magazynowo-logistycznej oraz innych funkcji biznesowych, w tym również m.in. na data center.
„Podobnie jak wiele miast w regionie Ruhry, Castrop-Rauxel w przeszłości było silnie związane z przemysłem węglowym i stalowym. Obecnie działają tu firmy z różnych branż. Jednak dostępność wolnych terenów komercyjnych staje się coraz bardziej ograniczona. Dzięki rewitalizacji terenu poprzemysłowego dostępna będzie nowa pilnie potrzeba powierzchnia, aby wspierać dalszy rozwój przedsiębiorstw. Z entuzjazmem podchodzimy do tego projektu, oczekując na ścisłą współpracę z MLP Group w celu przekształcenia tego terenu w nowoczesne przestrzenie biznesowe” – stwierdza Jens Langensiepen, Managing Director w Wirtschaft & Marketing Castrop-Rauxel GmbH.
Park biznesowy powstanie przy Wartburgstraße 81 w Castrop-Rauxel. Lokalizacja oferuje szereg strategicznych korzyści dla przyszłych najemców. Inwestycja znajduje się w bezpośrednim dostępie do rozwiniętej sieci autostrad - w odległości około 3 km znajdują się autostrady A2, A42, A43 i A45, zapewniające doskonałą komunikację z całym regionem Zagłębia Ruhry i dalszymi destynacjami. Projekt posiada dogodne połączenie z centrum miasta przez czteropasmową drogę federalną oddaloną o 800 metrów. Dodatkowym atutem jest bliskość kluczowych centrów logistycznych, w tym obiektów takich firm jak Dachser, UPS, ad Cargo, Recht Logistik oraz centrów dystrybucyjnych IKEA i Hornbach. Port lotniczy w Dortmundzie znajduje się w odległości około 34 km, co przekłada się na 30-45 minut dojazdu samochodem.
W procesie zakupu działki uczestniczyła renomowana agencja nieruchomości NAI Apollo kancelaria prawna Goodwin oraz kancelaria Berkers & Cie. wspierająca w obszarze podatkowym.
Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?

Rośnie przekonanie, że ceny nieruchomości mogą spadać. Przynajmniej te ofertowe

Cena i funkcjonalność - to decyduje o zakupie mikroapartamentów
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Konsument
Spada spożycie alkoholu wśród młodzieży. Coraz mniej nastolatków wskazuje na jego łatwą dostępność

Alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród polskiej młodzieży substancją psychoaktywną, choć jego spożycie przez nastolatków znacznie spadło w ciągu trzech ostatnich dekad. Wciąż spory odsetek 15–16-latków uważa, że alkohol jest dla nich łatwo dostępny, ale o ile w przypadku piwa spadek w tym obszarze jest znaczący, o tyle w przypadku wódki delikatny trend spadkowy został w ostatnim badaniu zahamowany. Dostępność zaczyna się jednak nie w sklepie, ale już w domu. Co piąty rodzic jest w tej kwestii na tyle liberalny, że godzi się na spożywanie alkoholu przez dziecko w swojej obecności.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.