MLP Group startuje z budową w Spreenhagen
MLP Group rozpoczyna budowę drugiego parku magazynowego w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy Niemiec. Park MLP Spreenhagen zaoferuje docelowo 39 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni. Funkcję generalnego wykonawcy powierzono firmie LIST Bau Bielefeld. Przekazanie gotowej inwestycji do użytkowania planowane jest w trzecim kwartale 2025 r.
MLP Group umacnia swoją pozycję na rynku niemieckim, a w szczególności na terenie Brandenburgii. W Spreenhagen rozpoczyna się realizacja nowego parku logistycznego. Będzie to już druga inwestycja należąca do grupy i zlokalizowana w pobliżu Berlina. MLP Group po raz pierwszy powierzyło funkcję generalnego wykonawcy firmie LIST Bau Bielefeld. Zgodnie z ustaleniami potencjalni najemcy będą mogli zacząć wprowadzić się do MLP Spreenhagen od września 2025 r., a zakończenie budowy planowane jest na trzeci kwartał 2025 r.
- Niemcy są naszym strategicznym kierunkiem ekspansji. To największy rynek w Europie z ciągle gigantycznym potencjałem wzrostu. W ostatnim czasie z sukcesem przeprowadziliśmy pierwszą ofertę zielonych obligacji uprzywilejowanych o wartości 300 mln euro. Pozyskane środki w dużej części przeznaczymy na dalszy rozwój właśnie w tym kraju. Spreenhagen jest naszym piątym projektem na rynku niemieckim, a w przygotowaniu mamy już kolejne – podkreślił Radosław T. Krochta, Prezes Zarządu MLP Group S.A.
Inwestycja zaoferuje łącznie 39,0 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni, z czego 33,8 tys. m kw. stanowić będą przestrzenie magazynowe. Kolejne 3,3 tys. m kw. przeznaczone będzie na komfortowe biura i powierzchnie socjalne, a pozostałe 1,9 tys. m kw. stanowić będą antresole. Wysokość hali wyniesie ponad 12 metrów. MLP Spreenhagen dostarczy elastyczne moduły o powierzchni od 3,5 tys. m kw. do 24,5 tys. m kw. Przestrzenie przeznaczone będą przede wszystkim dla firm z sektora lekkiej produkcji, logistyki oraz handlu (w tym e-commerce). Nowy obiekt uzupełni ofertę w pełni wynajętego parku MLP Business Park Berlin w Ludwigsfelde zlokalizowanego również w Brandenburgii i koncentrującego się szczególnie na sektorze lekkiego przemysłu, handlu i usługach.
- Rozpoczęcie prac budowlanych jest dla nas ważnym kamieniem milowym w rozwoju MLP Spreenhagen. Cieszymy się, że przy realizacji naszego drugiego projektu w regionie stołecznym Berlin-Brandenburgia możemy korzystać ze wsparcia i szerokiego doświadczenia Grupy LIST. To pierwszy projekt, który realizujemy wspólnie. Prace budowlane rozpoczną się w grudniu br., a oddanie do użytkowania nowoczesnego parku planowane jest w trzecim kwartale 2025 roku – powiedział Martin Birkert, Chief Country Officer Germany w MLP Group.
- Cieszymy się z nawiązania współpracy z MLP Group i możliwości realizacji tego ekscytującego projektu. Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że oprócz naszego doświadczenia w obszarze generalnego wykonawstwa, wniesiemy również wiedzę ekspercką w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inżynierowie LIST zajmą się zagadnieniami budowlanymi, konstrukcyjnymi i instalacyjnymi, dzięki czemu będziemy mogli wspierać MLP Group szerokim zakresem usług oferowanych przez LIST Group – dodał Stephan Langer, Partner Zarządzający LIST Bau Bielefeld.
Nowe centrum logistyczne powstaje na działce o powierzchni ponad 8,4 hektara w gminie Spreenhagen, ok. 15 km od przedmieść Berlina i tylko 10 km od Gigafactory Tesli w Grünheide. Autostrada federalna A12, która łączy Berlin z Frankfurtem nad Odrą i Polską, zapewnia dobre połączenia z Europą Wschodnią oraz Europą Zachodnią i Środkową.
Zgodnie ze strategią w zakresie wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju MLP Group będzie dążyć do certyfikacji obiektu na poziomie co najmniej DGNB Gold. W trosce o klimat i środowisko magazyn będzie wyposażony w instalację fotowoltaiczną oraz wysokowydajne pompy ciepła. Ponadto instalacja tryskaczowa spełni najwyższe standardy według FM Global i będzie umożliwiała m.in. przechowywanie baterii i akumulatorów.
Zgodnie ze strategią „build & hold” MLP Group po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymuje je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządza. Wszystkie projekty realizowane przez Grupę wyróżnia również bardzo atrakcyjna lokalizacja parków logistycznych, stosowanie rozwiązania typu built-to-suit oraz wsparcie najemcy w trakcie trwania umowy najmu.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.