MLP Group zakłada zwiększanie poziomu najmu
MLP Group w minionym roku osiągnęło bardzo dobre wyniki w zakresie podpisanych umów z najemcami. W tym okresie deweloper nowoczesnych obiektów logistycznych wynajął około 240 tys. m2 powierzchni. Najwięcej umów zostało zawartych w podwarszawskim parku MLP Pruszków II oraz MLP Poznań West. W bieżącym roku planowane jest zwiększenie poziomu komercjalizacji o około 20%.
MLP Group osiągnęło w 2022 roku bardzo dobre wyniki w zakresie leasingu oferowanych powierzchni magazynowych. W minionym roku Grupa skomercjalizowała około 240 tys. m² powierzchni w ramach nowo realizowanych inwestycji, ekspansji i renegocjacji, czyli zwiększenia wielkości wynajmowanej powierzchni przez dotychczasowych klientów oraz przedłużenia okresu najmu. Działalność rozwijana była na rynku polskim, niemieckim, austriackim i rumuńskim. Grupa obsługuje aktualnie 22 parki logistyczne i zarządza powierzchnią ponad 1 mln m2. Jednocześnie potencjał zabudowy w ramach posiadanego portfela inwestycji przekracza poziom 1,6 mln m2.
Największe zainteresowanie najemców koncentrowało się na powierzchniach oferowanych przez MLP Group w ramach parków logistycznych MLP Pruszków II oraz MLP Poznań West. To dwa bardzo dynamicznie rozbudowywane kompleksy magazynowe zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie największych aglomeracji miejskich. Wynajęte w nich powierzchnie stanowiły ponad 60% łącznej ubiegłorocznej kontraktacji MLP Group. Projekt MLP Pruszków II to nowoczesne centrum logistyczne położone w okolicach Warszawy, w gminie Brwinów, w odległości 5 km od Pruszkowa. Jest to jednocześnie największy kompleks w regionie, którego docelowa powierzchnia najmu wynosi 420 tys. m2. Z kolei park MLP Poznań West docelowo dostarczy ponad 140 tys. m2 najnowocześniejszej przestrzeni magazynowo-biurowej.
„Miniony rok był dla nas kolejnym bardzo udanym okresem pod względem leasingu. Skomercjalizowaliśmy około 240 tys. m2 nowoczesnej powierzchni, pomimo trudnej sytuacji w gospodarce europejskiej odczuwającej skutki m.in. pandemii, zbrojnej agresji Rosji w Ukrainie oraz wysokiej inflacji. MLP Group, podobnie jak cała branża magazynowa, było beneficjentem zmiennej sytuacji na rynku globalnym powodującej potrzebę skracania przez inwestorów łańcuchów dostaw, przenoszenia działalności do krajów europejskich oraz zabezpieczenia większych powierzchni magazynowych. Duży wzrost zainteresowania najemców dotyczył również obiektów budowanych w ramach tzw. logistyki miejskiej, oferujących niewielkie moduły magazynowe oraz nowoczesne powierzchnie biurowe zlokalizowane w obrębie dużych aglomeracji” – powiedziała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer, MLP Group S.A.
Zarząd MLP Group z optymizmem patrzy na kolejne okresy, a popyt na powierzchnie magazynowe utrzymuje się na stabilnym poziomie w całej Europie. „W bieżącym roku zakładamy wynajęcie ok. 250-300 tys. m2 powierzchni. Jeśli osiągniemy takie wyniki to zapewnią nam one około 20% wzrost najmu w porównaniu do dokonań z minionego roku. Założenia są realne, ponieważ cały czas bardzo aktywny jest segment light industry, co związane jest z przenoszeniem produkcji z Azji do Europy” –dodała Agnieszka Góźdź, Członek Zarządu, Chief Development Officer, MLP Group S.A.
MLP Group w ramach rozbudowy portfela magazynowego mocno stawia na zrównoważony rozwój. Zgodnie ze standardem Grupy wszystkie realizowane nowe inwestycje są obligatoryjnie objęte certyfikacją BREEAM na poziomie co najmniej „Very Good”. Strategia MLP Group w zakresie rozwiązań ekologicznych zakłada dostosowywanie także istniejących obiektów do wymogów zielonych certyfikatów.

Łotewski producent wysokiej jakości domów prefabrykowanych wchodzi na polski rynek

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Firmy dzierżawiące grunty od Skarbu Państwa muszą zwrócić majątek rolny. Zagrożony jest też wspierany przez nich ośrodek rehabilitacyjny
Działalność ośrodka rehabilitacji dla dzieci z niepełnosprawnościami w Głubczycach, w województwie opolskim, jest zagrożona, o czym alarmuje Stowarzyszenie „Tacy Sami”. Zagrożenie jest konsekwencją restrukturyzacji spółki Top Farms Głubczyce, która jest jednym z największych pracodawców w okolicy i od lat wspiera działalność stowarzyszenia. Rolnicza spółka nie wie, jakie będą dalsze losy dzierżawionych do tej pory przez nią ziem, które w listopadzie br. muszą wrócić do Zasobu Skarbu Państwa. Zarząd spółki od wielu miesięcy apeluje do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o wiążące decyzje w sprawie powołania Ośrodków Produkcji Rolniczej, które miałyby powstać na zwróconych gruntach, oraz kryteriów wyboru ich nowych dzierżawców.
Bankowość
Polskie kredyty hipoteczne wciąż jednymi z najdroższych w Europie. Zdaniem członka RPP odgórne ograniczanie marż banków się nie sprawdzi

Hipoteki w Polsce, co podkreśla też wielu polityków, należą do najdroższych w Europie. To nie tylko kwestia wysokości stóp procentowych, ale też marży banku. Zdaniem członka RPP prof. Ireneusza Dąbrowskiego jest tylko możliwość wpływania na ten pierwszy czynnik, bo regulacyjne ograniczenie wysokości marży byłoby trudne do wdrożenia.
Ochrona środowiska
Budowa morskich farm wiatrowych w Polsce szansą na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy. Wciąż brakuje jednak wykwalifikowanych pracowników

W Krajowym Planie w dziedzinie Energii i Klimatu rząd przewiduje zainstalowanie do 2030 roku około 5,9 GW w morskich farmach wiatrowych i kolejnych 12 GW w ciągu następnej dekady. Offshore ma być istotnym filarem dekarbonizacji krajowej gospodarki. Realizowane przez polskie spółki wraz z partnerami zagranicznymi projekty tzw. fazy I nabierają tempa i wkraczają w etap budowy infrastruktury na lądzie. Wśród wyzwań, które czekają wykonawców, jest m.in. brak pracowników z branży offshore. Pomocne może być ściąganie do kraju Polaków, którzy pracują na zagranicznych projektach morskich.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.