Komunikaty PR

Modernizacje w branży wod-kan

2024-11-28  |  01:00

Koszty utrzymania i rozwoju infrastruktury, coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące ekologii i bezpieczeństwa, a nawet problemy z dostępnością personelu – to najbardziej kluczowe z listy wyzwań, z jakimi mierzy się branża wodno-kanalizacyjna. Czy łatwiej będzie poradzić sobie z nimi dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy? I które obszary mają największą szansę na wsparcie?

Według raportu NIK za lata 2019-2021, wiele sieci wodociągowych w Polsce było w złym stanie technicznym, na co składały się przede wszystkim ich zużycie i wiek oraz uszkodzenia powstałe w trakcie prowadzenia robót w pobliżu rurociągów. Wiele sieci zostało wybudowanych 20-60 lat temu, a ze względu na niekompletność dokumentacji powykonawczej, niektóre z przedsiębiorstw nie dysponują odpowiednią wiedzą o sieci: jej wieku czy nawet o materiale, z jakiego została wykonana.

Większość przedsiębiorstw poddanych kontroli podejmowała działania w celu ograniczenia strat wody. Polegały one m.in. na uszczelnianiu sieci, likwidacji starych ujęć wody czy montażu lub wymianie wodomierzy. Ograniczeniem wpływającym na powyższe działania był przede wszystkim brak funduszy na prowadzenie dalszych prac. Stan wodociągów przyczynił się do ich awaryjności. Awarie, chociaż częste, okazywały się jednak raczej krótkotrwałe, ponieważ przedsiębiorstwa dążą z reguły do szybkiego usunięcia awarii.

W 2023 roku w Polsce kontynuowane były prace nad rozbudową sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Pierwsze zwiększyły się o 3,4 tys. km (1%), a drugie - o 3,9 tys. km (o 2,2%). W sumie dodano 114,8 tys. nowych przyłączy wodociągowych i 104,3 tys. przyłączy kanalizacyjnych. Finansowanie tego typu inwestycji jest głównie zadaniem gmin, ale istnieje wiele źródeł wsparcia z różnych programów krajowych i unijnych, jak między innymi Fundusze Europejskie (program FenIKS na lata 2021-2027), Programy Regionalne 2021-2027, Programy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy wreszcie Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W zakresie branży wodno-ściekowej, KPO wspiera inwestycje na terenach wiejskich w zakresie budowy i modernizacji infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej oraz rozwiązań poprawiających retencję wody. Budżet wynosi 203 mln € na nowe przyłącza oraz 289 mln € na poprawę retencji wody.

W tym kontekście szczególnie ważną perspektywą stają się nowoczesne rozwiązania umożliwiające stały monitoring sieci funkcjonujących wodociągów. Wspierają one nadzór nad rozproszonymi strukturami, a także strefowanie w dystrybucji wody, umożliwiające kontrolę sieci i uzyskanie informacji o ilości wody wpływającej i zużywanej w danym obszarze. Najwygodniej osiągnąć to stosując na sieci przepływomierze, które umożliwiają przesyłanie danych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu operatorzy wodociągów mogą szybko reagować na zmiany i utrzymać optymalną pracę systemu.

Zastosowanie urządzeń i systemów umożliwiających stały monitoring rozpływów wody pozwala na ograniczenie strat do minimum. Planując modernizację warto zastanowić się nie tylko nad odtworzeniem prawidłowego stanu technicznego sieci, ale także nad jej opomiarowaniem, umożliwiającym lepsze zarządzanie w przyszłości. Monitoring pozwala na wykrywanie i eliminowanie wycieków, optymalizację zużycia wody, przewidywanie awarii oraz planowanie działań konserwacyjnych, a w dłuższej perspektywie – ograniczenie strat wody i oszczędności finansowe.

Myśląc o modernizacji i dalszym rozwoju swojej sieci, warto rozważyć zastosowanie nowoczesnych systemów, w tym przepływomierzy bateryjnych, jak Proline Promag W800 od Endress+Hauser. To rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim tam, gdzie brak jest dostępu do sieci energetycznej. Opcje instalacji pod ziemią lub pracy ciągłej pod wodą rozszerzają możliwości aplikacyjne. Zasilany bateryjnie przetwornik umożliwia z kolei bezprzewodową transmisję danych i bieżący monitoring stanu sieci. Dane warto przesyłać do systemów chmurowych, dostępnych w bezpieczny sposób z różnych urządzeń. Pozwolą one na dostęp i zaawansowaną analizę danych (DataPortal), a także monitoring statusu urządzeń (Netilion), co przyczyni się do ograniczenia strat wody oraz większej kontroli nad stanem sieci i stanem zainstalowanych w niej urządzeń.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą! Biuro prasowe
2024-12-20 | 10:00

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Inwestorzy dotrzymali obietnicy i tuż przed Świętami Bożego Narodzenia oddany został do użytkowania łącznik ulicy Suwak i ulicy Cybernetyki na warszawskim Służewcu. Oznacza to, że
Infrastruktura Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
2024-10-31 | 01:00

Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli

Fontanny od wieków są ważnym elementem architektury miejskiej, pełniąc zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Ich historia sięga czasów starożytnych. Powstawały
Infrastruktura ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25
2024-10-21 | 09:15

ZABERD w gotowości, przygotowany do drogowej akcji “Zima” 2024/25

Niekiedy zima lubi zaskakiwać drogowców, ale aby tego uniknąć, większość z nich powinna być już w pewnej części przygotowana na zmianę warunków pogodowych na drogach w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Dobre prognozy dla rynku kredytów mieszkaniowych. Mimo braku rządowego programu wsparcia

Rok 2025 powinien być dobrym okresem na rynku kredytów mieszkaniowych. – Zainteresowanie nadal będzie rosło i paradoksalnie przyczyni się do tego niedawna zapowiedź ministra rozwoju i technologii, że nie będzie Kredytu 0 proc. – ocenia dr Jacek Furga, prezes Centrum Procesów Bankowych i Informacji. Jak wskazuje, pomimo braku kolejnego programu wsparcia dla kredytów mieszkaniowych 2024 rok również zakończył się dobrym wynikiem, a jakość obsługi złotowych kredytów mieszkaniowych pozostaje na bardzo wysokim poziomie.

Prawo

W Polsce brakuje ośrodków interwencji kryzysowej. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie i zwiększenie finansowania

W 2023 roku w Polsce funkcjonowało 170 ośrodków interwencji kryzysowej, ale w wielu powiatach tego typu wsparcie wciąż nie jest dostępne. NIK już w 2021 roku alarmował, że ponad połowa powiatów nie powołała takich ośrodków. Tylko część istniejących placówek świadczy całodobowo wsparcie dla osób doświadczających kryzysów, a zapotrzebowanie na takie usługi stale rośnie. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich apeluje o zmiany w prawie dotyczącym interwencji kryzysowej oraz finansowaniu tych usług.

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.