Monitoring pożarowy – wyższy poziom bezpieczeństwa
System sygnalizacji pożaru (SSP) to podstawowy system, którego zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego oraz powiadomienie użytkowników obiektu o wykrytym zagrożeniu. Dla wybranych obiektów, wymienionych w rozporządzeniu MSWiA, dla których ryzyko wystąpienia pożaru może skutkować rozległym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz znacznymi stratami materialnymi został ustanowiony wymóg stosowania certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania w ochronie przeciwpożarowej systemów transmisji alarmów pożarowych.
Wymóg stanowi, aby zweryfikowaną informację o wykrytym zagrożeniu pożarowym w systemie sygnalizacji pożaru przekazać bezpośrednio do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, skąd są dysponowane jednostki ratowniczo-gaśnicze. Na podstawie opublikowanych wymagań i norm, inżynierowie i programiści białostockiej firmy STEKOP opracowali system transmisji alarmów pożarowych STAP2009, który obecnie jest najpowszechniej stosowanym tego rodzaju systemem w ochronie przeciwpożarowej w Polsce.
W ramach kompleksowych usług ochrony życia, zdrowia i mienia publicznego STEKOP realizuje usługę monitorowania bezpieczeństwa pożarowego obiektów. Usługa realizowana jest na podstawie zawartych umów z poszczególnymi Komendantami Państwowej Straży Pożarnej i przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi wymaganiami. Zgodnie z udzielonym przez CNBOP- PIB Świadectwem Dopuszczenia, do przesyłania sygnałów z nadzorowanych obiektów, system STAP 2009 wykorzystuje dwa niezależne tory transmisji, z których każdy pracuje w trybie dwukierunkowym ze zwrotnym potwierdzaniem odbioru zdarzeń.
– Usługa świadczona jest podmiotom, które zgodnie z przepisami są zobowiązane korzystać z monitoringu przeciwpożarowego lub wystąpiły i uzyskały zgodę Komendanta PSP. Podmioty te mają zainstalowane systemy sygnalizacji pożaru podłączone do systemu transmisji alarmów pożarowych, którego Operatorem jest STEKOP SA. Usługę realizujemy na terenie całej Polski, m.in. w Białymstoku, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Łodzi, Poznaniu czy w Warszawie – mówi Artur Klemensowicz przedstawiciel STEKOPU.
Ponadto, STEKOP SA wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pozostałych klientów, oferuje usługę monitorowania zagrożeń pożarowych w ramach niecertyfikowanych, popularnych systemów alarmowych.
– Na bazie naszego autorskiego systemu oferujemy również usługę tak zwaną "dla każdego". Wówczas tradycyjny system alarmowy uzupełnimy, np. o czujkę dymu. Wtedy Centrum Monitorowania może być informowane o pożarze – dodaje przedstawiciel STEKOPU.

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.