Monitoring pożarowy – wyższy poziom bezpieczeństwa
System sygnalizacji pożaru (SSP) to podstawowy system, którego zadaniem jest wczesne wykrycie zagrożenia pożarowego oraz powiadomienie użytkowników obiektu o wykrytym zagrożeniu. Dla wybranych obiektów, wymienionych w rozporządzeniu MSWiA, dla których ryzyko wystąpienia pożaru może skutkować rozległym zagrożeniem zdrowia i życia ludzi oraz znacznymi stratami materialnymi został ustanowiony wymóg stosowania certyfikowanych i dopuszczonych do stosowania w ochronie przeciwpożarowej systemów transmisji alarmów pożarowych.
Wymóg stanowi, aby zweryfikowaną informację o wykrytym zagrożeniu pożarowym w systemie sygnalizacji pożaru przekazać bezpośrednio do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej, skąd są dysponowane jednostki ratowniczo-gaśnicze. Na podstawie opublikowanych wymagań i norm, inżynierowie i programiści białostockiej firmy STEKOP opracowali system transmisji alarmów pożarowych STAP2009, który obecnie jest najpowszechniej stosowanym tego rodzaju systemem w ochronie przeciwpożarowej w Polsce.
W ramach kompleksowych usług ochrony życia, zdrowia i mienia publicznego STEKOP realizuje usługę monitorowania bezpieczeństwa pożarowego obiektów. Usługa realizowana jest na podstawie zawartych umów z poszczególnymi Komendantami Państwowej Straży Pożarnej i przy zachowaniu zgodności z obowiązującymi wymaganiami. Zgodnie z udzielonym przez CNBOP- PIB Świadectwem Dopuszczenia, do przesyłania sygnałów z nadzorowanych obiektów, system STAP 2009 wykorzystuje dwa niezależne tory transmisji, z których każdy pracuje w trybie dwukierunkowym ze zwrotnym potwierdzaniem odbioru zdarzeń.
– Usługa świadczona jest podmiotom, które zgodnie z przepisami są zobowiązane korzystać z monitoringu przeciwpożarowego lub wystąpiły i uzyskały zgodę Komendanta PSP. Podmioty te mają zainstalowane systemy sygnalizacji pożaru podłączone do systemu transmisji alarmów pożarowych, którego Operatorem jest STEKOP SA. Usługę realizujemy na terenie całej Polski, m.in. w Białymstoku, Ełku, Giżycku, Kętrzynie, Łodzi, Poznaniu czy w Warszawie – mówi Artur Klemensowicz przedstawiciel STEKOPU.
Ponadto, STEKOP SA wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pozostałych klientów, oferuje usługę monitorowania zagrożeń pożarowych w ramach niecertyfikowanych, popularnych systemów alarmowych.
– Na bazie naszego autorskiego systemu oferujemy również usługę tak zwaną "dla każdego". Wówczas tradycyjny system alarmowy uzupełnimy, np. o czujkę dymu. Wtedy Centrum Monitorowania może być informowane o pożarze – dodaje przedstawiciel STEKOPU.

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.