Czy elektromobilność to przyszłość? VW FS podsumowuje Kongres MOVE w Poznaniu
Nie milkną echa zakończonego kilka dni temu Kongresu MOVE. To jedno z najważniejszych spotkań dotyczących elektromobilności skupiających ekspertów i praktyków było wyjątkową okazją do wymiany poglądów i zdobywania wiedzy. Wśród uczestników wydarzenia nie mogło zabraknąć Volkswagen Financial Services.
Odbywający się 4 kwietnia w Poznaniu „MOVE – International Mobility Congress” każdego roku gromadzi profesjonalistów rynku e-mobility. Wydarzenie stanowi forum wymiany wiedzy, doświadczeń i idei w obszarze zrównoważonego transportu. Podczas 12 paneli dyskusyjnych z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli administracji publicznej poruszono najważniejsze kwestie, z którymi mierzy się obecnie branża skupiona wokół tematu elektromobilności.
Największe wyzwania w rozwoju elektromobilności
Mikołaj Woźniak, Prezes Zarządu Volkswagen Financial Services, wziął udział w panelu „Największe wyzwania w rozwoju elektromobilności w Polsce” na którym omówiono i poddano ocenie trwający obecnie proces zeroemisyjnej transformacji. Debata (zorganizowana na głównej scenie kongresu) cieszyła się dużym zainteresowaniem gości za sprawą istotnej tematyki oraz zgromadzonych na scenie ekspertów. Wśród nich byli: Carla Wentzel (Prezeska Zarządu Volkswagen Group Polska), Krzysztof Bolesta (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska), Jakub Faryś (Prezes PZPM) oraz Artur Kalicki (Członek Zarządu Polenergia eMobility). Dyskusję moderował red. Tomasz Sewastianowicz z Dziennika Gazety Prawnej.
– Jesteśmy liderem finansowania samochodów elektrycznych w Polsce i systematycznie badamy oczekiwania naszych klientów, stąd wiemy, że takie kwestie, jak zachęty podatkowe czy infrastruktura ładowania (zarówno ta publiczna jak i prywatna, w miejscach zamieszkania pracowników) są absolutnie kluczowe. To, co jednak w ostatnich miesiącach wybija się na plan pierwszy, to coraz bardziej odczuwalna potrzeba edukacji społeczeństwa w zakresie korzyści, płynących z elektryfikacji. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy aktywnie uczestniczyć w Kongresie MOVE i dzielić się swoją wiedzą oraz doświadczeniem – komentuje Mikołaj Woźniak, Prezes Zarządu Volkswagen Financial Services.
Edukacja ekspertów
Volkswagen Financial Services razem z Volkswagen Group Polska, Fleet Meetings i Stowarzyszeniem Kierowników Flot Samochodowych zorganizowali branżowe spotkanie flotowe, na którym przedstawiciele VW FS opowiedzieli m.in. o specyfice Flotowego Modelu Agencyjnego czy wprowadzaniu elektryków do floty. Krzysztof Leszczyński (Ekspert ds. elektromobilności) oraz Maciej Zwiewka (Dyrektor Sprzedaży Flotowej) przybliżyli flotowcom, dlaczego już teraz warto wprowadzać elektryki do swojego parku samochodów oraz jak zrobić to łatwo i kompleksowo – w ramach programu ELECTRIFY.
– Samochody elektryczne mogą nieść szereg korzyści: od niskich kosztów eksploatacji w określonych profilach użytkowania aut, poprzez oszczędności czasowe na jeździe buspasami i bezpłatne parkowanie w miastach, aż po ograniczanie emisji CO2, tak ważne w kontekście przepisów ESG. Warto wspomnieć też o okazji do budowania przez firmy nowoczesnego proekologicznego wizerunku – tłumaczy Krzysztof Leszczyński, Ekspert ds. elektromobilności w Volkswagen Financial Services.
Touch and try experience
Goście przez cały czas trwania Kongresu MOVE mogli korzystać z wyjątkowej przestrzeni wystawienniczej przygotowanej przez Volkswagen Financial Services i Volkswagen Group Polska. Oprócz praktycznej wiedzy przekazywanej przez ekspertów czekało tam coś jeszcze – a mianowicie modele samochodów VGP: Volkswagen ID. 7 i ID. Buzz, Škoda Superb PHEV oraz CUPRA Born. Pojazdy można było obejrzeć z bliska, a nawet umówić się na jazdę próbną.

Rejestracja samochodów za granicą. Czy to się nadal opłaca? Kto może skorzystać?

Electroride podsumowuje 2024 rok w elektromobilności

Allianz Partners i Mazda Motor Europe przedłużają współpracę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów
Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.
Firma
Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.
Ochrona środowiska
Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.